Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lubelskie

1 lutego 2008 r.
16:11
Edytuj ten wpis

Dziadek Władimira Wysockiego robił maturę u... Vetterów

Cały świat obchodzi w tych dniach 70. rocznicę urodzin słynnego rosyjskiego poety i barda Władimira Wysockiego.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Dziś jednak nie o jego twórczości, a o rodzinie. Udało nam się dotrzeć do zgoła sensacyjnej informacji, iż ukochany dziadek Wysockiego uczył się i zrobił maturę w... Lublinie.

Dla Rosjan żyjących w ZSRR Władimir Wysocki był źródłem nadziei na nadejście nowej demokratycznej rzeczywistości, dla władzy postacią ze wszech miar niewygodną. Miał jednak tak mocną pozycję międzynarodową, podkreśloną m.in. małżeństwem ze słynną aktorką francuską Mariną Vlady, iż niewiele można mu było zrobić.

Ukochany dziadek słynnego barda nazywał się Wolf Szlomowicz Wysocki. Urodził się w Brześciu nad Bugiem w 1889 roku. W domu mówiło się po polsku, aczkolwiek nie ma kwestii, iż była to rodzina żydowska. Bardzo chciał studiować, ale w warunkach carskiej Rosji, pod zaborem której pozostawała Polska, szanse uniwersyteckiej edukacji Żydzi mieli bardzo ograniczone. W ogóle zdobycie matury było dużą sztuką. Po zabiegach ojca, w 1909 roku Wolf trafił ostatecznie do Szkoły Kupieckiej wystawionej w Lublinie przez rodzinę Vetterów.

Tam też zdał egzamin dojrzałości w 1911 roku i z dyplomem udał się do Kijowskiego Instytutu Komercyjnego, gdzie limity przyjęć Żydów obowiązywały w bardzo ograniczonym zakresie. Studiowało tu dużo znanych postaci, w tym m.in. Odesski kolega Wysockiego - Izaak Babel, późniejszy słynny pisarz.

W Kijowie Wolf Wysocki ukończył nie tylko studia ekonomiczno-handlowe, ale także chemię i prawo na Uniwersytecie Św. Włodzimierza w 1919 roku. Poprzedzone to było "rusyfikacją” imienia na Władimir Siemionowicz. Tam też poślubił Dorę Bronstein, z którą miał dwóch synów. Urodzonego w 1916 roku Siemiona, ojca przyszłego barda i młodszego o dwa lata - Aleksieja.

W rodzinie Wysockich, Wolf pozostał legendą. Był mężczyzną wielkiej urody, jak powiadano "kijowskim Humphreyem Bogartem”. Znany był z licznych sercowych podbojów. Pracował w fabryce kosmetycznej i prowadził wziętą kancelarię adwokacką. Potem swe losy związał z Moskwą, gdzie też był adwokatem i jednym z dyrektorów zjednoczenia przemysłu kosmetycznego.

Całe życie zbierał materiały do encyklopedii malarstwa światowego, której nigdy jednak nie zdołał dokończyć. Zmarł w 1962 roku i pochowany został na Cmentarzu wagańkowskim, gdzie 18 lat później spoczął także jego wielki wnuk, a 35 lat później, jego syn płk. Siemion Wysocki. Jego prawnuk, Nikita Wysocki jest dziś dyrektorem Muzeum Władimira Wysockiego w Moskwie.

Drugą najbardziej znaną placówka zajmującą się spuścizną rosyjskiego barda jest Muzeum Władimira Wysockiego w Koszalinie założone i prowadzone przez dr. Marlenę Zimną, znaną tłumaczkę jego wierszy i pieśni oraz jednego z najwybitniejszych w świecie "wysockologów”. Jak nam powiedziała, przed kilkoma laty Muzeum Ziemi Lubelskiej, wykonało dla placówki koszalińskiej kwerendę archiwalną na temat lubelskich lat Wolfa Wysockiego. Prawie nic nie znaleziono.

Być może takie poszukiwania należałoby ponowić. Nikita Wysocki mówi nam, że gdyby Lublinowi wpadł do głowy pomysł upamiętnienia Władimira (Wolfa) Wysockiego, po którym genialny bard wziął imię, i dla którego był on idolem, chętnie przyjedzie z Moskwy do Lublina, aby w czymś takim uczestniczyć.
Podpowiadamy, że mogłaby to być np. tablica na murze Zespołu Szkół Ekonomicznych im. Vetterów.

Waldemar Piasecki, Nowy Jork


Pozostałe informacje

Suszarki do butów ze stali nierdzewnej – niezastąpione w pracy i na stoku

Suszarki do butów ze stali nierdzewnej – niezastąpione w pracy i na stoku

Wilgotne buty to problem, który dotyka zarówno pracowników fizycznych, jak i miłośników sportów zimowych. Przemoczone obuwie nie tylko obniża komfort użytkowania, ale może także prowadzić do powstawania nieprzyjemnych zapachów, namnażania się bakterii oraz osłabienia materiału. Rozwiązaniem są nowoczesne suszarki do butów wykonane ze stali nierdzewnej – trwałe, higieniczne i niezwykle funkcjonalne.

Olgierd Sędlak (z piłką) to jeden z większych talentów w lubelskiej koszykówce
galeria

LNBA: Sky Jumpers autorem największej sensacji 11. kolejki

W LNBA byliśmy świadkami typowej konfrontacji Dawida z Goliatem. Z jednej strony zespół, który w tym sezonie debiutuje na najwyższym poziomie rozgrywkowym, a z drugiej Alco, czyli ekipa z wieloletnim doświadczeniem i olbrzymią liczbą sukcesów na swoim koncie.

Budowa A2 na odcinku Malinowiec-Łukowisko

Miasto chciało widnieć jako węzeł A2. GDDKiA nie chce wprowadzać kierowców w błąd

Zmiana nazwy węzła autostrady raczej nie dojdzie do skutku. Urzędnicy z Międzyrzeca Podlaskiego, miasta, obok którego powstaje właśnie A2 chcieli skorzystać na tym wizerunkowo. Ale GDDKiA ma swoje wytyczne.

Systemy płuczkowe idealnym rozwiązaniem w technologii bezwykopowej

Systemy płuczkowe idealnym rozwiązaniem w technologii bezwykopowej

Systemy płuczkowe w technologii bezwykopowej pozwalają na przeprowadzanie precyzyjnych wierceń horyzontalnych bez konieczności wykopów. Dzięki tym systemom realizacja odwiertów staje się efektywna, przyjazna środowisku oraz oszczędna. Technologie horyzontalnych przewiertów sterowanych, wraz z systemami płuczkowymi, gwarantują utrzymanie optymalnego ciśnienia, co zapewnia precyzyjne wykonanie odwiertów w trudnych warunkach.

3 najlepsze agregaty prądotwórcze do ciągnika dla rolników

3 najlepsze agregaty prądotwórcze do ciągnika dla rolników

Agregaty prądotwórcze napędzane wałkiem odbioru mocy (WOM) to urządzenia, które umożliwiają generowanie energii elektrycznej przy użyciu ciągnika rolniczego. Dzięki nim rolnicy mogą zasilać różnorodne urządzenia elektryczne w gospodarstwie, zwłaszcza w miejscach oddalonych od sieci energetycznej lub podczas awarii prądu.

Kupiłeś sprzęt w Carrefourze? Lepiej go zwróć, bo może wywołać pożar

Kupiłeś sprzęt w Carrefourze? Lepiej go zwróć, bo może wywołać pożar

Francuska sieć sklepów Carrefour zwraca się do klientów z informacją o natychmiastowy zwrot wybranych produktów. Mogą one stwarzać zagrożenie dla zdrowia i życia.

Dalej nie pojechała. Zatrzymali ją inni kierowcy

Dalej nie pojechała. Zatrzymali ją inni kierowcy

Prawie 3 promile alkoholu miała 35-letnia kobieta kierująca Audi. Jej dalszą podróż uniemożliwił inny kierowca.

Mecz Górnika ze Stalą Stalowa Wola był ostatnim na stadionie w Łęcznej w 2024. Pierwszym rywalem zielono-czarnych w 2025 roku będzie ŁKS Łódź

Ruszyła sprzedaż biletów na pierwszy mecz Górnika Łęczna w rundzie wiosennej. Klub przygotował specjalną ofertę dla kibiców

Odliczanie do piłkarskiej wiosny w Betclic I Lidze wypada zacząć już na dobre. W niedzielę 16 lutego Górnik Łęczna zagran na swoim stadinie z ŁKS Łódź. Ruszyła już sprzedaż biletów na to spotkanie, a klub dla swoich fanów, w każdym wieku, przygotował ciekawą ofertę

Grypa w natarciu. Szpitale ograniczają odwiedziny

Grypa w natarciu. Szpitale ograniczają odwiedziny

Z powodu dużej liczby zachorowań na grypę w szpitalach w całej Polsce ograniczane są odwiedziny. Na w Klinice Chorób Zakaźnych szpitala klinicznego w Lublinie od tygodni wszystkie łóżka są zajęte.

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 3 lutego 2025 r.

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 3 lutego 2025 r.

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 31 stycznia 2025 r.

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 31 stycznia 2025 r.

Ekspozycja w XIX-wiecznych podziemiach oficyn ratuszowych, prezentująca historię Ratusza zamojskiego na tle historii miasta.
17 lutego 2025, 11:00

Pomysł na ferie. Zejdź za darmo do podziemi

W dwa poniedziałki (17 i 24 lutego) oraz dwa czwartki (20 i 27 lutego) będzie można za darmo wybrać się na zwiedzanie trasy podziemnej oficyny zamojskiego ratusza. Wycieczki organizuje Zamojskie Centrum Informacji Turystycznej i Historycznej.

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 27 stycznia 2025 r.

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 27 stycznia 2025 r.

Ogrzewanie a klimatyzacja w domu – jak wykorzystać klimatyzator zimą?

Ogrzewanie a klimatyzacja w domu – jak wykorzystać klimatyzator zimą?

Klimatyzacja kojarzy się przede wszystkim z chłodzeniem w upalne dni, jednak nowoczesne urządzenia mogą również skutecznie ogrzewać pomieszczenia. Czy warto wykorzystywać klimatyzator zimą jako źródło ciepła? Jakie są zalety takiego rozwiązania i na co zwrócić uwagę? Odpowiedzi znajdziesz w naszym poradniku.

Leasing samochodu online - argumenty za i przeciw

Leasing samochodu online - argumenty za i przeciw

Leasing operacyjny to popularna forma finansowania zakupu samochodu, szczególnie wśród przedsiębiorców. Pozwala na użytkowanie pojazdu bez konieczności jego natychmiastowego wykupu, co daje elastyczność finansową. Jednak przed podjęciem decyzji o wyborze leasingu operacyjnego warto zapoznać się z jego zaletami i wadami. W tym artykule omówimy kluczowe aspekty tego rozwiązania.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium