Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lubelskie

30 września 2010 r.
23:04
Edytuj ten wpis

Euro 2012 po lubelsku - raport. Z czym zdążymy na mistrzostwa, a z czym nie?

0 33 A A

Miały być piękne drogi, lotniska, stadiony i hotele. Tłumy kibiców i turystów ciągnące na Lubelszczyznę. I wielkie gwiazdy piłki nożnej, które będą u nas trenowały i grały. Piękne zapowiedzi zweryfikowało życie. Co z nich zostało? Sprawdziliśmy.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
DROGI

* Komplikuje się budowa 68-kilometrowego odcinka drogi ekspresowej S-17 Kurów–Lublin–Piaski wraz z obwodnicą Lublina. – Pierwotnie planowaliśmy podpisanie umów z wykonawcami w czerwcu, tak by budowy ruszyły we wrześniu tego roku. Ale przez protesty firm, które brały udział w już ogłoszonych przetargach, będzie to możliwe dopiero w IV kwartale – tłumaczy Krzysztof Nalewajko z lubelskiego oddziału GDDKiA. Wykonawcy od tej daty będą mieli 2 lata na zakończenie budowy. A to oznacza, że drogą, którą planowano oddać na Euro 2012, pojedziemy najwcześniej pod koniec 2012 roku

* Jeszcze gorzej jest z mazowieckim odcinkiem "17”. GDDKiA chce go wybudować dopiero po 2012 roku.

* Taki los czeka większość planowanych inwestycji drogowych w naszym regionie. To m.in. budowa zachodniej części obwodnicy Lublina pomiędzy węzłami Dąbrowica–Konopnica, droga ekspresowa S-19 od Kraśnika do granicy województwa, II etap obwodnicy Puław (droga S12) oraz długo oczekiwana obwodnica Tomaszowa Lubelskiego.

* Wśród inwestycji, które mogą powstać dopiero po 2012 roku wymieniane są także "ekspresówki” z Piask do Dorohuska i Hrebennego, droga Lubartów–Kraśnik i Puławy–Kurów.

* W grupie najbardziej pewnych drogowych inwestycji na lata 2010-2012 jest tylko obwodnica Kraśnika. Pojedziemy nią jesienią. Jest też szansa, że do 2012 powstaną obwodnice Frampola i Hrubieszowa.

LOTNISKA

* Port Lotniczy Lublin miesiąc temu ogłosił przetarg na budowę ogrodzenia lotniska w Świdniku. Wcześniej spółka ogłosiła przetargi m.in. na prace przygotowawcze, usunięcie kolizji sanitarnych, budowę sieci, budowę drogi startowej, drogi kołowania i płyty postojowej. – Został nam ostatni przetarg na budowę terminala – mówi Piotr Jankowski, rzecznik PLL.

Jak zapowiadają władze portu, budowa lotniska ruszy jeszcze w październiku tego roku (wtedy spodziewana jest decyzja wojewody, w którego gestii leży teraz wydanie pozwolenie na budowę).

Zakończenie budowy, zgodnie z obietnicami władz województwa, jest zaplanowane na koniec 2011 r. Natomiast wszelkie certyfikacje potrzebne do tego, żeby można było z lotniska korzystać – na początku 2012. Gdyby te terminy zostały dotrzymane, port byłby gotowy na mistrzostwa.

* Nałęczów, Puławy i Kazimierz będą mogły gościć piłkarzy, jeśli samolot z nimi będzie mógł wylądować na lotnisku oddalonym od miejsca ich pobytu nie dalej niż godzinę jazdy autobusem. Ten warunek został spełniony dzięki porozumieniu z dowództwem lotniska wojskowego w Dęblinie.

KOLEJE

* Tydzień temu pisaliśmy, że na Zamojszczyznę wrócą pociągi. Ale już wiadomo, że nie przed piłkarskimi mistrzostwami. I to mimo, że samorządy m.in. Zamościa, Lublina, Chełma i Białej Podlaskiej napisały wspólny wniosek o uruchomienie sprawnego połączenia z Ukrainą na Euro 2012.

– Plany są, ale na realizację trzeba będzie trochę poczekać – mówi Sławomir Sadowski z Ministerstwa Infrastruktury.

Na początek ruszy tzw. linia "Y”. Połączy ona Warszawę z Łodzią, a potem m.in. z Poznaniem i Wrocławiem. Potem szybka kolej ruszy do Niemiec, Czech i na Ukrainę, m.in. m.in. przez Zamość. Uruchomienie pierwszych pociągów linii "Y” odbędzie się w 2020 r. Potem będziemy mogli myśleć o innych połączeniach.

* Tymczasem lubelski Urząd Marszałkowski kupuje szynobusy, które będą kursowały po torach Lubelszczyzny (m.in. do lotniska w Świdniku). Łącznie będzie pięć nowych szynobusów – wszystkie jeszcze w tym roku.

BEZPIECZEŃSTWO

* Trwa budowa przejścia granicznego w Dołhobyczowie. Na razie będzie to przejście osobowe, z możliwością rozszerzenia jego kategorii. Część towarowa mogłaby być zbudowana po 2013 r. Część przejścia, na przykład dwa pasy ruchu, może być udostępniona na Euro 2012.

* Celnicy z naszego regionu zakończyli w tym roku kurs z podstaw języka migowego. – Dodatkowe umiejętności językowe mogą okazać się niezbędne m.in. przy obsłudze podróżnych z całej Europy podczas mistrzostw w piłce nożnej Euro 2012 – informuje Marzena Siemieniuk z Izby Celnej w Białej Podlaskiej. Cały czas trwają tam kursy języka angielskiego

* Chełmscy policjanci dostali nowe pościgowe auta, motocykle i quady. – Będą niezastąpione przede wszystkim na krajowej "dwunastce”, szczególnie w kontekście zbliżających się mistrzostw – zapowiada Tomasz Błaziak, naczelnik chełmskiej drogówki.

Lubelscy policjanci przez dwa miesiące ub. roku patrolowali ulice Warszawy. W ten sposób mieli zdobyć doświadczenie, m.in. przed piłkarskim turniejem.

STADIONY

* Przeciąga się budowa stadionu w Lublinie, na którym mogłyby być rozgrywane mecze towarzyskie drużyn biorących udział w turnieju. Pierwotnie obiekt miał powstać w miejscu starego stadionu przy Al. Zygmuntowanych. Ostatecznie władze Lublina zdecydowały o zbudowaniu nowego – w miejscu dawnej cukrowni przy ul. Krochmalnej.

W październiku ma zostać ogłoszony przetarg na zaprojektowanie i wybudowanie stadionu. Wtedy budowa mogłaby się rozpocząć w pierwszej połowie przyszłego roku. Nie ma jednak szans, żeby zakończyć ją w ciągu roku – czyli jeszcze przed Euro 2012.

* Na turniej gotowy będzie za to nowy stadion w Puławach. Pierwszy etap budowy zakończył się we wrześniu. Otwarcie, po uzyskaniu decyzji o użytkowaniu, będzie się mogło odbyć jesienią. Ale to nie koniec prac. Tuż obok stadionu powstaną baseny otwarte. Budowa już trwa. Ta część obiektu zostanie oddana do użytku w przyszłym roku.

OŚRODEK POBYTOWY

* W katalogu 20 centrów pobytowych, z których wybierać będą drużyny uczestniczące Euro 2012, znajdzie się wspólna oferta Nałęczowa, Kazimierza i Puław. To jednak nie oznacza, że po nałęczowskim parku przechadzać się będą reprezentanci Holandii czy Niemiec. Uczestnicy wybiorą 16 ośrodków. Ich wizytacje mają się rozpocząć w tym roku.

– Tylko my możemy pochwalić się konkretami. To, co u nas już jest, w innych miastach wciąż jest w planach lub w trakcie budowy – podkreśla Andrzej Kozłowski z Uzdrowiska Nałęczów.

W nowym kompleksie hotelowym w Nałęczowie ekipa mogłaby zamieszkać. W Puławach, gdzie dobiega końca budowa stadionu, mogliby trenować piłkarze. Obsługą VIP-ów, dziennikarzy oraz kibiców zająłby się Kazimierz Dolny. A w Dęblinie wylądowałby samolot z piłkarzami na pokładzie (wojsko już się na to zgodziło).

* Za to przed mistrzostwami w Nałęczowie nie powstanie zapowiadany kompleks basenów. Wycofali się dwaj potencjalni inwestorzy.

HOTELE

* W Nałęczowie, na bazie Term Pałacowych, powstał kompleks z czterogwiazdkowym hotelem (dla 140 osób) i infrastrukturą do odnowy biologicznej.

* W Oblasach koło Janowca ma być hotel SPA. A przy ul. Tyszkiewicza i Berberys w Kazimierzu Dolnym – Pensjonat Kazimierski.

* W Puławach, na miejscu dawnego budynku administracyjnego majątku Głębickich, powstanie nowoczesny obiekt hotelowy. – Będzie miał trzy gwiazdki, 30 klimatyzowanych pokoi, salę konferencyjną i bankietową – mówi inwestor Marek Pikul. Otwarcie – czerwiec 2011 r.

* Wypiękniał również puławski hotel Izabela. Najbardziej rozpoznawalny budynek w mieście przeszedł termomodernizację.

* Nowy hotel działa także w Zamościu – Carskie Koszary w rozbudowanym i zaadaptowanym budynku kompleksu dawnych koszar. Zamojskie hotele Renesans i Jubilat przejdą modernizację, a ich goście będą korzystać z nowego wyposażenia.

PROMOCJA

* Wschodnie regiony Polski będą kusić turystów, m.in. wybierających się na Euro 2012. Wspólną promocję wschodnich województw na zlecenie Ministerstwa Rozwoju Regionalnego przygotowała Polska Organizacja Turystyczna.
Lubelszczyzna będzie w internecie, radiu, telewizji, prasie.

– Efektem ma być wzrost liczby turystów. A to wiąże się z nowymi miejscami pracy, rozwojem gospodarczym, inwestycyjnym – mówi Elżbieta Wąsowicz-Zaborek, wiceprezes Polskiej Organizacji Turystycznej.

Pozostałe informacje

Wyczekiwany przetarg ogłoszony. PKP sypią milionami na remont dworca
galeria

Wyczekiwany przetarg ogłoszony. PKP sypią milionami na remont dworca

Wyczekiwany przetarg w końcu został ogłoszony. Kolejowa spółka szuka firmy, która wyremontuje dworzec PKP w Łukowie. W środku powstanie sala widowiskowa Łukowskiego Ośrodka Kultury.

Najpierw samochodem, a potem pieszo. Tak pijany kierowca uciekał przed policją

Najpierw samochodem, a potem pieszo. Tak pijany kierowca uciekał przed policją

37-latek miał ponad dwa promile i brak uprawnień do kierowania pojazdem. Grozi mu więzienie

Pożar ciężarówki na drodze ekspresowej. Są utrudnienia

Pożar ciężarówki na drodze ekspresowej. Są utrudnienia

Na drodze S12/S17 doszło do pożaru pojazdu dostawczego. Zablokowany jest prawy pas ruchu

Renomowana strzelnica w Lublinie SCHRON

Renomowana strzelnica w Lublinie SCHRON

Szukasz ekscytującej rozrywki w Lublinie? Znudziły Ci się zwykłe wyjścia do kina, restauracji, czy na basen i potrzebujesz odrobiny adrenaliny? Jest na mapie Lublina miejsce, gdzie można świetnie bawić się zarówno samemu, jak i z grupą przyjaciół.

Czym jest postcrossing? Czy to dobry pomysł na hobby?

Czym jest postcrossing? Czy to dobry pomysł na hobby?

Na pewno wiele osób zastanawia się, czym jest postcrossing. To międzynarodowy projekt, który pozwala na wysyłanie i otrzymywanie pocztówek od osób na całym świecie. Jego historia zaczęła się w roku 2005 za sprawą Portugalczyka Paulo Magalheasa. Dzisiaj w programie zarejestrowanych jest kilkaset tysięcy osób z ponad 200 krajów.

Silna chmura burzowa przeszła w niedzielę wieczorem przez powiat opolski i wschodnią cześć powiatu lubelskiego

Grad zniszczył lubelskie uprawy malin. Dramat w owocowym zagłębiu

Niedzielny grad zdewastował uprawy owoce w okolicach Opola Lubelskiego, Chodla, Przytyku, Białowody, Wandalina, Chruśliny, Urzędowa, Bełżyc. Dziś do rolników jedzie Krzysztof Komorski, wojewoda lubelski.

Granica nie do przejścia dla wroga. Presja nielegalnej migracji rośnie

Granica nie do przejścia dla wroga. Presja nielegalnej migracji rośnie

Rząd chce jeszcze bardziej umacniać polską granicę z Białorusią. Specjalne fortyfikacje mają odstraszyć wroga. „Tarcza Wschód” pochłonie 10 mld złotych.

Cenna wygrana Granicy Dorohusk. Wyniki chełmskiej klasy okręgowej

Cenna wygrana Granicy Dorohusk. Wyniki chełmskiej klasy okręgowej

Bug Hanna podzielił się punktami z Unią Rejowiec. Skromna zwycięstwo Granicy Dorohusk w Izbicy z Ruchem. Brat Siennica Nadolna rozbił outsidera Unię Białopole, a Spółdzielca Siedliszcze zremisowała z Orzeł Srebrzyszcze 1:1

Budowa Lubelskiego Lipca ’80 trwa od roku. Wykonano 1/3 planu
LUBLIN

Budowa Lubelskiego Lipca ’80 trwa od roku. Wykonano 1/3 planu

— Prace przebiegają zgodnie z harmonogramem — mówi wiceprezydent Artur Szymczyk. Przedłużenie ulicy Lubelskiego Lipca ’80 połączy dworzec metropolitalny i Arenę Lublin z ulicą Krochmalną.

Jak zlecić transport ładunku do Austrii?

Jak zlecić transport ładunku do Austrii?

Przygotowanie ładunku do przewozu jest tylko jednym z kilku czynności, które należy wykonać. Czeka Cię jeszcze zapewnienie pełnej dokumentacji, wybór firmy transportowej i określenie sposobu przewozu towaru. Sięgnij po kompletny poradnik, który pomoże Co zlecić transport ładunku do Austrii w 5. krokach!

Lubelskie sokoły z nowoczesnym sprzętem

Lubelskie sokoły z nowoczesnym sprzętem

Shani, Borowy oraz Chmielowa zostały "ubrane" w nowoczesne nadajniki telemetryczne, które pozwolą monitorować ich życie po opuszczeniu gniazda.

Rafał Zwolak

Ile zarobi nowy prezydent Zamościa? Trochę mniej niż poprzednik

O około 300 złotych niższe pobory będzie otrzymywał Rafał Zwolak w porównaniu z Andrzejem Wnukiem, swoim poprzednikiem na stanowisku prezydenta Zamościa.

Kradli sprzęt budowlany i rolniczy. Grozi im do 10 lat więzienia

Kradli sprzęt budowlany i rolniczy. Grozi im do 10 lat więzienia

Funkcjonariusze Centralnego Biura Śledczego Policji zatrzymali grupę przestępczą, która zajmowała się kradzieżami maszyn rolniczych i budowlanych. Skradziony sprzęt legalizowali metodą na tzw. klona

Jestem z Lubartowa. To moje miejsce
MAGAZYN
galeria

Jestem z Lubartowa. To moje miejsce

Najważniejsze jest odnalezienie swojego miejsca, akceptacja tego miejsca i akceptacja siebie takim, jakim człowiek jest. Porządek z samym sobą. To nas zabezpiecza przed różnymi przeciwnościami losu – ROZMOWA z Markiem Danielkiewiczem, poetą, prozaikiem i malarzem, który 18 maja o godz. 16 będzie miał benefis w Muzeum Ziemi Lubartowskiej

Katarzyna Szargało-Szkałuba i Grzegorz Podgórski
Zamość

Dwójka nowych radnych. Przejęli mandaty po wiceprezydentach

W kwietniowych wyborach mandatów nie zdobyli, ale do Rady Miasta Zamość weszli, bo zajęli miejsca zwolnione przez dwójkę nowych wiceprezydentów. Na ostatniej sesji Katarzyna Szargało-Szkałuba i Grzegorz Podgórski złożyli ślubowanie.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium