Kto nam pomoże, jeśli podczas zabawy sylwestrowej rozboli nas ząb lub będziemy potrzebować nagłej porady lekarza?
W Chełmie w sylwestra, tak jak w każdy dzień roboczy, otwarte będą przychodnie Miejskiego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej. Pacjenci mogą się zgłaszać do godziny 18.
- Trzeba jednak pamiętać, że w tym dniu obsada lekarska będzie mniejsza - mówi Mariusz Żabiński, wicedyrektor placówki. Po zamknięciu przychodni i w Nowy Rok pacjenci mogą liczyć na pomoc pogotowia. A co z bólem zęba? Na pacjentów będą czekać stomatolodzy z Niepublicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej PZZ "Salus” przy ul. Piłsudskiego 11 a. Nie wiadomo jeszcze, do której godziny będą dyżurować w sylwestrowy wieczór. Jednak pierwszego stycznia przychodnia będzie otwarta przez całą dobę.
W środę od godz. 18 i w czwartek przez całą dobę pacjenci w Białej Podlaskiej mogą skorzystać z pomocy Ambulatorium Nocnej Opieki Lekarskiej i Pielęgniarskiej działającego w Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego i Transportu Sanitarnego przy ulicy Warszawskiej 20. Chory może otrzymać tam poradę lekarską i mieć wykonany zastrzyk.
- W razie potrzeby dojeżdżamy też do domów - mówi Dariusz Kacik, zastępca dyrektora WSPRiS.
Z bólem zęba bialczanie jednak muszą szukać pomocy we własnym zakresie prywatnie u stomatologa. Dyżur będzie prowadzony w gabinecie przy al. Jana Pawła II 174. Tam będzie na nich czekać Krystyna Rafałko. - W razie nagłej potrzeby przyjmę pacjentów - mówi.
W Puławach w sylwestra przychodnie są czynne do 16, potem trzeba szukać pomocy na szpitalnej izbie przyjęć. W Nowy Rok rusza całodobowa ambulatoryjna opieka w Przychodni nr 1 przy alei Partyzantów. Tam do dyspozycji pacjentów będzie lekarz ogólny, pediatra i gabinet zabiegowy.
W Zamościu lepiej nie chorować. Nie znajdziemy dyżurnego stomatologa. Do lekarza rodzinnego można zgłaszać się do izby przyjęć w szpitalu wojewódzkim.
W przypadkach zagrożenia życia, oczywiście, należy wezwać pogotowie ratunkowe. Ono dyżuruje przez cały czas, bez względu na porę dnia.
(moj, pim, bn)