Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lubelskie

10 lipca 2009 r.
14:33
Edytuj ten wpis

Grzyby, jagody, maliny - gdzie ich szukać

Wytrawni grzybiarze i zbieracze owoców leśnych co roku wybierają się w lasy janowskie. Jednak to rozległy kompleks, w którym łatwo się zgubić; lepiej, żeby początkujący się tam nie zapuszczali. W lasach wokół Janowa Lubelskiego grzybów i jagód w bród. Malin i jeżyn trochę mniej, ale też można się najeść.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Na maliny i borowiki - do Kluczkowic

- Zapraszamy na maliny i grzyby - mówi Wiesław Szuba, pracownik ośrodka wypoczynkowego Agro-Klucz w Kluczkowicach. - W naszych lasach aż pachnie od dojrzałych malin. Znaleźć tu również można podgrzybki i borowiki. Do lasu dwa kroki, można doskonale wypocząć i wrócić z wakacji ze sznurkami grzybów.

- Teraz trzeba czekać na kolejną pełnię - radzi Zbigniew Mrozik z Mełgwi. - Grzyby wtedy lepiej rosną. Może dlatego, że z reguły po niej następuje zmiana pogody i jest większa wilgotność. A musi być ciepło i mokro. Gdzie zbieram? A, to zależy, jakich grzybów szukam. Grzyby wędrują. Przenoszą się z miejsca na miejsce. Na przestrzeni 50 - 100 metrów kwadratowych, gdzie kiedyś je znajdowałem, dziś próżno ich szukać. Przeniosły się o kilkanaście metrów dalej.

Na prawdziwki - do Trzeszkowic

Pan Zbyszek ma swoją mapę poszukiwań. W Trzeszkowicach skręca się w drogę na Józefów. Idąc tam wzdłuż przecinki, nazbierać można prawdziwków.

Na kominki i koźlaki - do Józefowa

W Józefowie zbiera się czarne jak sadza kominki - niepozorne, ciemnosine grzybki, wyglądające nieapetycznie i atramentowo, doskonałe jako farsz do pierogów. Są tam również koźlaki albo podgrzybki.

Prawdziwki trafiają się w Krzesimowie, choć tam akurat jest nieduży kompleks leśny.

W Dominowie rośnie wszystko

Jeśli ktoś lubi rozmaitość grzybów powinien penetrować las w Dominowie. Można jechać od Mełgwi na Podzamcze. W lesie Podzamcza zawsze są jesienne opieńki. Później stamtąd warto przejść lasem aż do Dominowa. To miejsca obfitujące w różne grzyby - są tam i podgrzybki, i prawdziwki, pod brzózkami będą kozaki.

Na jagody - w lasy biłgorajskie i pod Kozienice

- Malin jest coraz mniej, jagody zdarzają się w głębi większych kompleksów leśnych. Na jagody to trzeba jechać w lasy biłgorajskie - dodaje pan Zbyszek.
- Na naszym terenie też nie ma jagód - mówi Dariusz Drążyk, leśniczy z leśnictwa Wronów. - Na jagody jeździmy pod Kozienice. Maliny są niedaleko nadleśnictwa w Puławach. Grzyby - w Gołębiu i rezerwacie Piskory.

Na kozaki do Górecka, na jagody do Biszczy

- W biłgorajskich lasach praktycznie gdzie się zatrzymamy, tam coś się znajdzie - grzyby, jeżyny albo jagody - mówi Ewa Dziedzic, która jest doskonałym znawcą tamtejszych terenów "grzybodajnych”. - Trzeba zatrzymać się w okolicy Górecka, gdzie z jednej strony jest cmentarz, z drugiej jeziorka. W tamtych okolicach właśnie są najlepsze miejsca jagodowe i grzybowe. Już w tym roku zbierałam tam kozaki. Jagody są także w okolicach Biszczy. Ten teren obfituje w owoce leśne i praktycznie gdziekolwiek tam będziemy, można wrócić z jeżynami, jagodami, grzybami.

Na podgrzybki - do Zienki, Pieszowoli, Starego Orzechowa, Libiszowa, Bohutynia

Działkowicze znad jezior Piaseczno, Łukcze twierdzą, że najbliższa okolica została już tak wydeptana, że nie ma po co wychodzić z koszykiem.

- Ja jeżdżę aż za Zienki - zdradza Maria Pakuła, która ma działkę nad jeziorem Łukcze. - Tam jest trochę spokojniej i można znaleźć podgrzybki. Ale to raczej wczesną jesienią.

W Urzędzie Gminy w Sosnowicy mówią, że w tym roku w okolicznych lasach jagód jest wyjątkowo dużo, ale też wyprawę do lasu uprzykrza niezwykła plaga komarów i bąków. Malin na tym terenie raczej nie ma co szukać. Najwięcej podgrzybków i prawdziwków jest w lesie obok Pieszowoli, ale także w Starym Orzechowie, Libiszowie i Bohutynie.

Do Firleja - na jagody i... komary

- Jagody w tym roku są piękne, ale jest mnóstwo komarów - ostrzega Elżbieta Mazurek, która ma działkę w pobliżu Firleja. - Jagodziska zaczynają się już wzdłuż asfaltówki prowadzącej na Budy. Grzybów jeszcze nie ma, ale wiadomo, że w lasach Kozłowieckich i wokół Firleja w kierunku na Sobolew każdego roku jest mnóstwo podgrzybków. Mniej maślaków bo tu raczej tereny piaszczyste, więc prędzej można spotkać kozaki. Maślaki raczej rosną u ludzi na działkach, szczególnie u tych, którzy mają modrzewie.

Posiej je na swojej działce

Można mieć grzyby na własnej działce i wiele osób jest dumnych z tego, że zasiało je u siebie. Zależy to od wielu czynników takich jak bliskość lasu, jakość gleby, rodzaj drzew, wilgotność, od tego co tam rosło wcześniej etc.

Grzyby nieświadomie możemy przenieść z sadzonkami, które rosły gdzieś na polu, przy lesie, a nawet kupowanymi od ogrodników. Drzewo rośnie, niewidoczne gołym okiem strzępki rozwijają się na jego korzeniach i raptem - pojawiają się grzyby.

Czy wyrzucać resztki grzybów pod sosny i modrzewie na działce? Mikolodzy mówią, że warto, a można "rozsiewać” nawet zarobaczywione kapelusze. Robak zjada miąższ, ale zarodniki pozostają. Warto próbować.

W krajach zachodnich sprzedawany jest specjalny spray z zawiesiną, którą spryskuje się korzenie drzew podczas sadzenia. Wyrastają wtedy grzyby, które tworzą tzw. mikoryzę, współżyjąc z systemem korzeniowym. Związek ten wychodzi na dobre obydwu gatunkom. O tym, że sianie grzybów przynosi efekty, przekonało się wielu działkowiczów, którzy mają własne maślaki lub podgrzybki.

LEŚNE PUŁAPKI

Pyszne poziomki... z jajami bąblowca

Bąblowiec to gatunek tasiemca, który żyje w jelitach różnych zwierząt, przeważnie lisów i innych zwierząt mięsożernych.

Człony tasiemca i jego jaja są przez zwierzęta wydalane na leśne runo i pozostają na jagodach, poziomkach, grzybach, trawie. Człowiek zaraża się jedząc niemyte owoce leśne (poziomki, borówki, maliny itp.), do których mogą być przyczepione jaja bąblowca. Larwa tasiemca osiedla się w narządach wewnętrznych człowieka, dając objawy kliniczne podobne do zmian nowotworowych. Larwy mogą się umiejscowić w kościach, a nawet w oku. Ponieważ przechodzą z krwią do różnych narządów (najczęściej do wątroby, ale i mózgu, płuc) dają objawy podobne do przerzutów.

Jaja bąblowca przestają być groźne po 96 godzinach przebywania w temperaturze minus 70 stopni C! Obecność tasiemca notowano nawet w okolicach koła podbiegunowego.

Leczenie bąblowicy jest długotrwałe i kosztowne. Trzeba wykonać zabieg chirurgiczny usuwający zmianę oraz chemioterapię. Jest to bardzo wyniszczająca kuracja, osłabiające poważnie układ obronny, zatruwająca cały organizm.
Przypadki wykrycia bąblowicy u zwierząt domowych są bardzo rzadkie.
Uniknąć można zakażenia w jeden sposób - myć dokładnie owoce leśne i grzyby przed spożyciem.

Pozostałe informacje

Dwa ciała znalezione w garażu. Policja bada szczegóły

Dwa ciała znalezione w garażu. Policja bada szczegóły

Włodawscy policjanci pod nadzorem prokuratury wyjaśniają okoliczności śmierci dwóch młodych mężczyzn. Ciała 27 i 29 latka zostały znalezione dzisiejszej nocy w garażu, w samochodzie z włączonym silnikiem.

Falkon 2025. WieloŚwiaty
ZDJĘCIA I PROGRAM
galeria

Falkon 2025: Fantastyczna impreza w Lublinie. Plan na sobotę

Kosmiczna kantyna rodem z Gwiezdnych Wojen z holoszachami, gry, pokazy, cosplay i poszukiwania odpowiedzi na bardzo ważne pytania. W Lublinie trwa Falkon 2025. WieloŚwiaty. Co jeszcze przed nami?

Z młotkiem na kompana od kieliszka

Z młotkiem na kompana od kieliszka

O tym, że nie tylko alkohol może uderzyć do głowy, na własnej skórze przekonał się we wtorek 17-latek z gminy Dorohusk. Podczas wspólnego biesiadowania, jeden z kolegów wyciągnął młotek.

Czołowe zderzenie peugeota z ciężarówką. 59-latka trafiła do szpitala
galeria

Czołowe zderzenie peugeota z ciężarówką. 59-latka trafiła do szpitala

W miejscowości Łopiennik Nadrzeczny na drodze krajowej nr 17 doszło do poważnego wypadku. 59-letnia kierująca peugeotem zderzyła się czołowo z ciężarówką marki DAF. Kobieta została przetransportowana śmigłowcem do szpitala w Lublinie.

Śmiertelny wypadek w Uściążu. Pieszy potrącony przez samochód

Śmiertelny wypadek w Uściążu. Pieszy potrącony przez samochód

Na drodze wojewódzkiej nr 824 w miejscowości Uściąż (gm. Karczmiska) doszło do tragicznego wypadku. 61-letni kierowca volvo potrącił pieszego, który zginął na miejscu. Policja ustala szczegóły zdarzenia.

Walentynkowy weekendzik. Tak się bawiliście w Klubie 30.
foto
galeria

Walentynkowy weekendzik. Tak się bawiliście w Klubie 30.

Walentynki to święto zakochanych, które coraz częściej przenosi się do klubów, w których odbywają się walentynkowe imprezy. Tak samo było w popularnym lubelskim Klubie 30, który zorganizował - Walentynkowy piąteczek. Impreza - jak zwykle - przyciągnęła pary oraz singli. Jeśli jesteście ciekawi, jak się bawiliście, to zapraszamy do obejrzenia naszej fotogalerii.

Pavol Stano (Górnik Łęczna): Dziękuję zawodnikom za zaangażowanie i poświęcenie

Pavol Stano (Górnik Łęczna): Dziękuję zawodnikom za zaangażowanie i poświęcenie

W piątek na otwarcie 21. kolejki Górnik Łęczna prowadził w Warszawie z tamtejszą Polonią, ale potem gospodarze zadali dwa ciosy w krótkim odstępie czasu i wygrali to spotkanie. Jak mecz podsumowują szkoleniowcy obu ekip?

42-latek zatrzymany za jazdę mimo dożywotniego zakazu. Miał 3 promile alkoholu

42-latek zatrzymany za jazdę mimo dożywotniego zakazu. Miał 3 promile alkoholu

Policjanci z Hrubieszowa zatrzymali 42-letniego kierowcę, który nie tylko złamał dożywotni zakaz prowadzenia pojazdów, ale także miał blisko 3 promile alkoholu w organizmie. Jak się okazało, mężczyzna nigdy nie posiadał prawa jazdy i był już wielokrotnie karany za jazdę po alkoholu.

Lubisz roboty i technologię? Dziś w Lublinie turniej dla pasjonatów

Lubisz roboty i technologię? Dziś w Lublinie turniej dla pasjonatów

Jeśli fascynuje cię robotyka i nowoczesne technologie, masz dziś okazję zobaczyć je w akcji. Na Politechnice Lubelskiej trwa prestiżowy turniej FIRST Tech Challenge, w którym najlepsi młodzi inżynierowie z Polski i zagranicy rywalizują o awans do światowych finałów w Houston.

Lubelscy naukowcy nagrodzeni za przełomowe badania. Wyróżnienie dla zespołu UP i UM w Lublinie

Lubelscy naukowcy nagrodzeni za przełomowe badania. Wyróżnienie dla zespołu UP i UM w Lublinie

Zespół naukowców z Uniwersytetu Przyrodniczego oraz Uniwersytetu Medycznego w Lublinie został wyróżniony prestiżową nagrodą Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Doceniono ich badania nad funkcjonalnym produktem spożywczym, który może wspomagać profilaktykę choroby Alzheimera.

Kierowco z Lublina, szykuj portfel! Tankowanie w mieście jednym z najdroższych w Polsce

Kierowco z Lublina, szykuj portfel! Tankowanie w mieście jednym z najdroższych w Polsce

Rosnące ceny paliw to problem, który dotyka kierowców w całej Polsce, ale dane z najnowszego raportu pokazują, że w Lublinie tankowanie jest wyjątkowo kosztowne. Według analizy Yanosik i PanParagon nasze miasto znalazło się wśród najdroższych w kraju.

Daria Szynkaruk jest kapitanem MKS FunFloor Lublin

MKS FunFloor Lublin po zaciętym spotkaniu pokonał Energę Start Elbląg

Paweł Tetelewski może być zadowolony z postawy swoich podopiecznych. MKS FunFloor wygrał w Elblągu z tamtejszą Energą Startem 28:26. Spotkanie było jednak bardzo zacięte.

Górnik Łęczna wciąż musi poczekać na pierwszą wygraną w tym roku

Górnik Łęczna wciąż musi poczekać na pierwszą wygraną w tym roku

Nieudany wyjazd Górnika Łęczna do stolicy. W piątek na otwarcie 21. kolejki Betlic I Ligi podopieczni trenera Pavola Stano przegrali z Polonią Warszawa 1:2

Odkryj tajemnice Lubelszczyzny! Rozpoznasz te zabytki po zdjęciach?
QUIZ

Odkryj tajemnice Lubelszczyzny! Rozpoznasz te zabytki po zdjęciach?

Lubelszczyzna to region, który zachwyca swoim dziedzictwem kulturowym, bogatą historią i niepowtarzalnym klimatem. Znajdziemy tu zarówno majestatyczne zamki i pałace, jak i urokliwe stare miasta, zabytkowe świątynie oraz miejsca owiane tajemnicą. Jeśli jesteś miłośnikiem historii i architektury, nasz quiz to doskonała okazja, aby sprawdzić swoją wiedzę i odkryć nieznane zakątki tej niezwykłej części Polski!

Seniorzy chcą spotykać się częściej. Kiedy nowy "plus"?

Seniorzy chcą spotykać się częściej. Kiedy nowy "plus"?

Mieszkanka Woli Burzeckiej w powiecie łukowskim zadzwoniła do naszej redakcji narzekając na zmniejszenie liczby zajęć dla seniorów w miejscowej świetlicy. To skutek zakończenia projektu w ramach Senior+. Zapytaliśmy w gminie o szansę na poszerzenie oferty.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium