Rada Powiatu w Lublinie uchwaliła w czwartek budżet na nowy rok. Podobnie jak w poprzednich latach za uchwałą w tej sprawie byli wszyscy radni. Przyszłoroczny budżet zakłada 126,5 miliona złotych dochodów i wydatki na poziomie 138 milionów.
– Na inwestycje planujemy wydać około 39 milionów 800 tysięcy złotych, w tym 30 milionów to środki na zadania drogowe w większości współfinansowane ze źródeł zewnętrznych. Na dwie inwestycje otrzymamy dofinansowanie z rządowego "Programu rozwoju infrastruktury gminnej i powiatowej", a dwie kolejne są częścią tak zwanego megaprojektu drogowego, realizowanego z pozostałymi powiatami ziemskimi – mówi starosta lubelski Paweł Pikula.
Z budżetu państwa powiat otrzyma pieniądze na przebudowę tras Dominów - Skrzynice i Góra - Wojciechów. W pierwszym przypadku prace będą prowadzone na odcinku o długości ponad 4 kilometrów, natomiast w drugim - prawie 7 kilometrów. Na obydwa zadania w przyszłorocznym budżecie rada zabezpieczyła około 17 milionów złotych. Z budżetu państwa samorząd może otrzymać do połowy kosztów, ale nie więcej niż po 3 miliony złotych na każde z wymienionych zadań.
W ramach "megaprojektu" samorząd powiatowy chce przebudować ponad 6-kilometrowy odcinek trasy Lublin - Strzeszkowice przez Krężnicę Jarą oraz drogę od węzła trasy S17 w Markuszowie w kierunku Woli Przybysławskiej w gminie Garbów. W tym przypadku prace będą prowadzone na odcinku o długości około 5 kilometrów, a w budżecie jest na ten cel 7 milionów złotych. Około połowy będą stanowić środki z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Lubelskiego, ale ostateczna wysokość dotacji będzie zależeć od wyników przetargu na wykonanie robót.
W 2018 roku samorząd powiatowy chce też zmodernizować mosty przy drodze Sobieska Wola - Giełczew w Sobieskiej Woli i Radomirce. Na ten cel jest 500 tysięcy złotych, ale część pieniędzy powiat chce pozyskać ze środków ministerstwa infrastruktury.
W przyszłorocznym planie inwestycyjnym rada zapisała również prawie 1 milion 140 tysięcy na modernizację pływalni przy Zespole Szkół im. księdza Antoniego Kwiatkowskiego w Bychawie. 470 tysięcy złotych na ten cel powiat pozyskał z Funduszu Rozwoju Kultury Fizycznej, którym dysponuje ministerstwo sportu. Umowa o przyznaniu środków jest podpisana, a przetarg na wykonanie robót ma być ogłoszony w najbliższych dniach.
Kolejne prawie 2 miliony złotych samorząd wyda na kontynuację, rozpoczętej w tym roku, modernizacji infrastruktury dydaktycznej w szkołach zawodowych.
W budżecie są również pieniądze na wykonanie inkubatora pszczelarstwa, który ma powstać przy Zespole Szkół Rolniczych w Pszczelej Woli. Na ten cel radni zaplanowali 550 tysięcy złotych, ale do 500 tysięcy mogą otrzymać z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich. Wniosek o przyznanie dotacji jest gotowy i ma być złożony do Lokalnej Grupy Działania "Kraina wokół Lublina".