
Nie rozstając się z rowerem błyskawicznie powalają podejrzanego na ziemię. Dziś policjanci z Lublina pokazali, czego nauczyli się od holenderskich kolegów.

- To jedno z pierwszych takich szkoleń w Polsce. To pionierski projekt - podkreśla sierżant Ewa Osuch- Rodecka z lubelskiej policji.
Załadowane przez: Dziennik Wschodni. Realizacja: Agnieszka Mazuś
- Przyjechaliśmy do Lublina, aby zobaczyć, na jakim poziomie są nasi polscy koledzy. Przy okazji nauczyliśmy ich kilku nowych technik - mówi Donato di Molfetta.
Wcześniej, na kurs do Holandii pojechała dwójka policjantów z Lublina: Artur i Edyta. - To był bardzo intensywny trening. Ćwiczyliśmy po osiem godzin dziennie przez pięć dni - wspomina sierżant Artur.
I właśnie w ciągu ostatnich dwóch dni zdobytą wiedzą dzielili się z kolegami. M.in. ze starszym posterunkowym Karolem Czajkowskim, który od początku maja jeździ w patrolu rowerowym. Po osiem godzin dziennie.
- Zaczynamy o godz. 11, kończymy o 19. Patrolujemy głównie lubelską ścieżkę rowerową i okolice zalewu - tłumaczy Czajkowski.
Razem z siedmioma innymi policjantami i policjantkami uczył się, że rower służy nie tylko do jeżdżenia. - Z powodzeniem może być używany jako środek przymusu bezpośredniego. Aby było lepiej, skuteczniej i szybciej - mówi z przekonaniem starszy posterunkowy.
Pozostałe informacje

Tego jeszcze nie było. Powstał pierwszy w mieście ogród społeczny
Nie jest duży, ale cieszy. Mowa o "Zielonym zakątku" czyli pierwszym w Lublinie ogrodzie społecznym.

Konfederacja krytycznie o decyzji rady miasta. "Smutny obrazek i jeszcze bardziej smutne wnioski"
Nie trzeba było długo czekać na odpowiedź Konfederacji na decyzję radnych Zamościa, którzy we wtorek na sesji uchylili swoją uchwałę sprzed dwóch tygodni "w sprawie wyrażenia stanowiska w zakresie podjęcia działań zmierzających do zatrzymania napływu nielegalnych imigrantów i lokowania ich w województwie lubelskim". Głos prawicowej partii jest, jak można się domyślić, krytyczny.

Mała rzecz, a cieszy. Kładka nad Jacynką otwarta
To niewielka inwestycja, ale ważna dla mieszkańców wioski. W Jacni (gm. Adamów) oficjalnie oddano do użytku pieszą kładkę nad rzeką Jacynką.

"Marsz żonkili” w Lublinie. Ta inicjatywa uwrażliwia na nadzieję
Po raz kolejny przez centrum Lublina przeszedł marsz Hospicjum Dobrego Samarytanina w ramach akcji „Hospicyjne Pola Nadziei”. Idea tego wydarzenia „zakiełkowała” na świecie w 1997 roku, na polski grunt została przeszczepiona w roku 2003.

EDUBUS ruszył w trasę. Lubelskie uczelnie razem promują naukę
W Lublinie wystartował projekt EDUBUS. To mobilne laboratorium edukacyjne, które ma zachęcać młodzież z regionu do studiowania na lubelskich uczelniach. Za inicjatywą stoi Związek Uczelni Lubelskich oraz miasto.

Prawie jak w domu. Wielkanocne śniadanie u Brata Alberta
Pan Piotr czeka na to spotkanie przez kilka miesięcy. Podobnie jak ponad 300 innych osób był dzisiaj gościem na śniadaniu wielkanocnym u Brata Alberta w Lublinie. Takie wspólne posiłki przed świętami to już tradycja w wielu miejscach naszego regionu.

Jajeczko u marszałka. Była modlitwa, życzenia i wielu gości
W Lubelskim Centrum Konferencyjnym odbyło się uroczyste spotkanie wielkanocne Urzędu Marszałkowskiego Województwa Lubelskiego. Marszałek Jarosław Stawiarski wraz z zaproszonymi gośćmi złożył życzenia świąteczne oraz przypomniał o nadziei, jaką niesie ze sobą zmartwychwstanie Chrystusa.

PGE MKS FunFloor kontra Zagłębie. Tylko wygrana daje nadzieję na złoto
W czwartek w hali Globus dojdzie do kolejnej odsłony świętej wojny pomiędzy PGE MKS FunFloor Lublin i KGHM MKS Zagłębie Lubin

Jutro pierwsza rocznica śmierci. Motocykliści uczczą pamięć przyjaciela
W czwartek minie dokładnie rok od śmierci Piotra Łachno, wieloletniego szefa schroniska dla bezdomnych zwierząt w Zamościu. Tę rocznicę postanowili uczcić jego znajomi, koledzy i przyjaciele z Zamojskiej Grupy Motocyklowej, z którą był związany.

Człowiek bez ręki, duszące się niemowlę... Trudne zadania na zawodach z pierwszej pomocy
Przed skomplikowanymi i wymagającymi konkurencjami stanęli uczestnicy XXXI Mistrzostw Pierwszej Pomocy PCK zorganizowanych przez Akademię Zamojską. Najlepszymi „medykami” okazali się uczniowie ZSP nr 3 czyli „Elektryka”.

Zarzuty i areszt dla wuefisty. Chodzi o „przestępstwo przeciwko wolności seksualnej”
We wtorek nauczyciel usłyszał zarzuty, a w środę sąd zdecydował, że materiał dowodowy jest wystarczający do tego, by tymczasowo aresztować mężczyznę. Śledztwo w sprawie przestępstw, jakich wuefista miał się dopuścić wobec uczennicy, trwa.

Wisła Puławy w czwartek zagra u siebie ze Skrą Częstochowa. Czy będzie domowe przełamanie?
Po okazałym, ale dość zaskakującym wyjazdowym zwycięstwie, ze Świtem Szczecin Wisła Puławy wraca na swój stadion. W czwartek o godzinie 16 Duma Powiśla zagra ze Skrą Częstochowa i chcąc myśleć o utrzymaniu się w Betclic II Lidze musi to spotkanie wygrać

Przez 30 lat nikt tego nie robił. Lubelskie ma zbyt mało schronów
Inwentaryzacja schronów w województwie lubelskim trwa. Ruszają też szkolenia. A wkrótce zaczną się inwestycje i zakupy. To wszystko podyktowane jest nowymi przepisami.

Nietypowa kryjówka kawki. Na pomoc ruszyła Straż Miejska
Kolejna nietypowa akcja Straży Miejskiej w Świdniku. Trzeba było pomóc uwięzionemu ptakowi.

Z Bugu wyłowiono dwa ciała. To mogli być imigranci
Policja ustala tożsamość i przyczynę śmierci dwóch mężczyzn wyłowionych z Bugu. Straż graniczna nie wyklucza, że to zwłoki migrantów, którzy próbowali dostać się z Białorusi do Polski.