Dwie lubelskie świątynie – archikatedrę i kościół seminaryjny a także farę w Kazimierzu Dolnym można oglądać ze szczegółami, w Internecie. Świątynie były fotografowane nie tylko wewnątrz, ale na zewnątrz, również z drona.
Efekty prac można oglądać na stronie www.koscioly.diecezja.lublin.pl.
– Obecnie zdigitalizowno i opisano trzy obiekty sakralne – archikatedrę, kościół Przemienienia Pańskiego, należący do zespołu Metropolitalnego Seminarium Duchownego w Lublinie oraz kościół św. Jana Chrzciciela i św. Bartłomieja Apostoła w Kazimierzu Dolnym. W przyszłości dołączymy kolejne zabytkowe kościoły Powiśla Lubelskiego (m.in. w Baranowie - red.) - wyjaśnia ks. dr Adam Jaszcz, wicekanclerz Kurii Metropolitalnej w Lublinie.
Archidiecezja lubelska zakończyła realizację projektu "Kościoły Lubelszczyzny na Gigapanoramach". Był współfinansowany ze środków ministerialnych. Projekt polega na digitalizacji zasobów obiektów sakralnych oraz umieszczeniu zapisu cyfrowego na stronie internetowej.
Ks. Adam Jaszcz zwraca uwagę na jedną z zastosowanych form – gigapanoramę lotniczą. – Przedstawia ona fotografowany obiekt z wysokości, obejmuje cały kompleks budowli sakralnej – kościół, budynki, bramy, furty, otaczający drzewostan, mury i wiele innych szczegółów. Oglądający może dokładnie obejrzeć plan całego kompleksu, którego nie jest w stanie zobaczyć z dołu – opisuje wicekanclerz.
Digitalizacja posłuży nie tylko celom edukacyjnym i naukowym. – Walczymy też w ten sposób z wykluczeniem społecznym, np. osób niepełnosprawnych, które dzięki projektowi mogą wirtualnie odwiedzić ciekawe obiekty sakralne – zaznacza ks. Jaszcz.
• Wirtualnie można też „wejść” i rozejrzeć się na wszystkie strony po innym lubelskiem kościele – pobrygidkowskim. Kościół rektoralny pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny Zwycięskiej wirtualny przewodnik przygotował w ramach projektu, który także był współfinansowany ze środków ministerialnych.