Czterech specjalnie przeszkolonych przez Ministerstwo Edukacji Narodowej trenerów będzie jeździć po całej Lubelszczyźnie i opowiadać o rewolucji, która szykuje się w polskich szkołach.
Będzie ich sporo. 6-latki pójdą do szkół. Zmienią się programy nauczania, które teraz pokrywają się na różnych poziomach - każdy etap nauki ma być kontynuacją poprzedniego, a nie jego powielaniem.
Od początku edukacji uczniowie będą wybierać, czego chcą się uczyć: w szkole podstawowej zajęcia sportowe i rekreacyjne, w gimnazjum zajęcia artystyczne i techniczne, w szkole ponadgimnazjalnej przedmioty maturalne prowadzone na poziomie rozszerzonym.
Od gimnazjum we wszystkich szkołach będą dwa obowiązkowe języki obce, w tym jeden kontynuowany po poprzedniej szkole. A na maturze, oprócz języka polskiego i angielskiego, trzeba będzie zdawać matematykę.
Reforma ma być wprowadzana od następnego roku szkolnego, kiedy nowy program obejmie uczniów pierwszych klas szkół podstawowych i gimnazjów, a 6-latki pójdą do szkół. Potem zmiany będą wprowadzane w kolejnych klasach. Tak, żeby w 2015 r. nowy program był realizowany we wszystkich klasach "podstawówek”, gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych.
W związku z planowanymi zmianami Kuratorium Oświaty organizuje cykl 20 szkoleniowych powiatowych konferencji. Ministerstwo Edukacji Narodowej wyłoniło i przeszkoliło w naszym województwie czterech szkoleniowców, którzy będą opowiadać o reformie, z głównym naciskiem na zmienione programy nauczania.
- Na konferencje zapraszamy dyrektorów przedszkoli, szkół podstawowych, gimnazjów i liceów, przedstawicieli organów prowadzących, samorządów lokalnych, organizacji pozarządowych - zachęca lubelski kurator Krzysztof Babisz. Ale może na nie przyjść też każdy, kogo interesują planowane zmiany.
W poprzednim tygodniu szkolenia odbyły się już w powiatach łukowskim, biłgorajskim, ryckim i opolskim. W tym tygodniu pora na powiaty: zamojski (wtorek), kraśnicki (czwartek), chełmski i tomaszowski (piątek). Spotkania w pozostałej części regionu zaplanowano na grudzień. (mb)