Lubelszczyzna znajduje się na drugim miejscu w Polsce pod względem nagromadzenia materiałów zawierających azbest. Dzisiaj w godzinach 11-12 pod naszym bezpłatnym numerem 0 800 303 983 uzyskasz szczegółowe informacje, wyjaśnisz wątpliwości.
Unia Europejska i rząd pomogą nam w usuwaniu wyrobów z azbestem. W Lublinie odbyły się konsultacje projektu usuwania wyrobów azbestowych z terenu naszego województwa. Zaprezentowano ofertę pomocową skierowaną do gmin, a także nowatorską, bezodpadową metodę usuwania azbestu.
Konsultacje projektu "Program usuwania wyrobów zawierających azbest dla terenu województwa lubelskiego na lata 2009-2032” odbyły się podczas specjalnej konferencji w Centrum Kongresowym Uniwersytetu Przyrodniczego. Zorganizował ją Departament Rolnictwa i Środowiska Urzędu Marszałkowskiego w Lublinie.
- Azbest to substancja bardzo niebezpieczna. To ekologiczna bomba. Dlatego wystąpiliśmy z inicjatywą jej rozbrojenia - mówi Andrzej Jagusiewicz, główny inspektor ochrony środowiska. - Na razie jedynym legalnym sposobem obchodzenia się z azbestem jest jego składowanie. To mało bezpieczne i nieefektywne rozwiązanie.
Na konferencji zaprezentowano nową metodę, która pozwolić może na
definitywne rozwiązanie problemu azbestu w otoczeniu ludzi.
Polega ona na zastosowaniu reaktora skonstruowanego przez wrocławskich naukowców. Pod wpływem mikrofal zmienia on wewnętrzną strukturę azbestu. W ten sposób niszczy się mikroskopijne włókna, które są przyczyną chorób ludzi i zwierząt. Azbest zmienia się w neutralny atonit, który można wykorzystać choćby do budowy dróg.
Naukowcy z kilku ośrodków potwierdzili nieszkodliwość atonitu dla zdrowia.
Technologią zainteresowali się już Japończycy. W Polsce jej stosowanie jest niezgodne z prawem.
Jednak główny inspektor ochrony środowiska obiecał pomoc, zarówno w lobowaniu na rzecz zmiany obecnych przepisów, jak i ewentualnym zakupie wartego kilka milionów złotych reaktora.
Podczas konferencji zaprezentowano również oferty wsparcia finansowego, skierowane do gmin chcących usuwać materiały zawierające azbest.
Piotr Górka
Na te i podobne pytania odpowie dzisiaj, podczas dyżuru w redakcji Dziennika Wschodniego, wicemarszałek województwa lubelskiego Sławomir Sosnowski. Na pytania naszych Czytelników czekać będzie w godzinach 11-12 pod bezpłatnym redakcyjnym numerem telefonu 0 800 303 983.
A problem jest palący - w woj. lubelskim jest do usunięcia 2 mln ton azbestu. Unia Europejska dała nam na to czas do 2032 r. To aż 24 lata - i tylko 24 lata.
(bmk)