Jeśli lubelski dziennikarz Adam Sikorski znajdzie w mokradłach pod Wiśniczem legendarnego Vickersa, to znalezisko zelektryzuje historyków i poszukiwaczy wojennych pamiątek w całej Europie.
O tym, że w okolicach bitwy o Wiśnicz pod Krakowem, stoczonej 6 września 1939 roku przez 10 Brygadę Kawalerii generała Stanisława Maczka może znajdować się czołg Vickers, Adam Sikorski wiedział od dawna. Tak jak o tym, że nikt jeszcze takiego czołgu nie znalazł, bo żaden polski Vickers z opresji II wojny światowej nie ocalał.
- Chodzi o lekki czołg brytyjski Vickers E, zakupiony przez polską armię. Bardzo zwrotny i dzielny. W pamiętnikach gen. Maczek napisał o tych wozach: "W myślach ślę gorące podziękowania za: dwojenie się i trojenie na wschodnim skrzydle brygady, za to, że od najtrudniejszego zadania nie wykręcały się mówiąc, że są tylko starymi, szkolnymi gratami” - opowiada Sikorski, który na antenie TVP 3 prowadzi audycję "Było, nie minęło”.
Gdy Sikorski dostał telefon, że pod Wiśniczem żyje człowiek, który trzy lata temu w bagnie wymacał dłonią wieżyczkę czołgu - nie spał przez trzy noce.
- I stało się. Pokazał nam miejsce. Całe szczęście, że pod linią wysokiego napięcia. To ona uratowała czołg przed handlarzami militariów.
• Dlaczego?
- W takim miejscu nie działają wykrywacze metalu, nawet georadar jest bezbronny - tłumaczy Sikorski.
Sikorski czeka teraz na zgodę konserwatora zabytków w Krakowie, żeby pod jego nadzorem na początku stycznia wyruszyć na przygodę życia.
- Najpierw otoczymy miejsce wskazane przez świadka specjalną palisadą. Odpompujemy wodę i będziemy centymetr po centymetrze wybierać szlam i błoto. Już nie mogę doczekać się chwili, kiedy dotknę wieży Vickersa.
• Co dalej?
- Już wiem, że błoto doskonale zakonserwowało czołg. Jego wydobycie potrwa kilkanaście dni. Będziemy filmować całą akcję. Następnie czołg pójdzie do profesjonalnej konserwacji. No i zastanowimy się, co zrobić z legendą. Bo dla mnie to święty symbol tego dobrego, co Maczek dla Europy zrobił.
Jeśli Sikorski czołg wydobędzie, będzie to pierwszy Vickers znaleziony w Polsce.