Wygaśnięcie mandatów samorządowców, którzy nie złożyli w terminie oświadczeń majątkowych, jest niezgodne z konstytucją
Trybunał uznał też, że niezgodny z konstytucją jest również termin składania przez małżonków samorządowców oświadczeń o działalności gospodarczej jest niezgodny z konstytucją. Chodzi o przepis, który stanowi, że małżonkowie radnych, wójtów, burmistrzów i prezydentów miast takie oświadczenia muszą złożyć w ciągu 30 dni od dnia wyboru.
Jak tłumaczyła w uzasadnieniu sędzia Ewa Łętowska, istnieje kilka możliwych sposobów rozumienia terminu "od dnia wyboru”. To - jej zdaniem - sprawia, że przepis ten jest niejednoznaczny i wprowadza niejasność. - Dlatego - mówiła Łętowska - TK uznał, że jest on niezgodny z zapisaną w konstytucji zasadą państwa prawa.
- Cieszę się, że idea samorządności zwyciężyła. Jestem nadal prezydentem Warszawy - powiedziała na konferencji prasowej Hanna Gronkiewicz-Waltz. Podkreśliła, że wszystkie podjęte przez nią do tej pory decyzje są ważne, a wojewoda mazowiecki, który wygasił jej mandat, pospieszył się ze swoim zarządzeniem.
- Jestem zadowolony, wreszcie czuje ulgę - mówi Grzegorz Dunia burmistrz Kazimierz Dolnego, który miał spóźnić się z oświadczeniem o działalności gospodarczej żony. Dodaje: Mam nadzieję, że obędzie się bez sądu. Radni nie przegłosowali wygaśnięcia mojego mandatu, nie wygasił go też wojewoda.
- Wojewoda musi poznać uzasadnienie orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego, dopiero później zadecyduje, co dalej - tłumaczyła wczoraj Małgorzata Trąbka, rzecznik prasowy wojewody lubelskiego.