– Jesteście awangardą i przykładem dla innych miejscowości naszego regionu, jak składać dobre wnioski o dofinansowanie projektów z Funduszy Europejskich z nowej perspektywy finansowej 2021-2027 – chwalił w środę przedstawicieli 11 samorządów marszałek Jarosław Stawiarski, wręczając im umowy na dofinansowanie planów adaptacji do zmian klimatu oraz zrównoważonej mobilności.
Dofinansowanie na opracowanie planów adaptacji do zmian klimatu otrzymało 7 miast: Goraj, Frampol, Międzyrzec Podlaski, Modliborzyce, Piaski, Poniatowa i Tarnogród.
– Plan ma nam pomóc nie tylko zdiagnozować problemy, ale i przygotować nas do nowych konkursów – przyznał Michał Cholewa, burmistrz Piask.– Zbiorniki na deszczówkę, ograniczenie wód opadowych przy gwałtownych zjawiskach pogodowych to problemy, z jakimi trzeba się w mieście i gminie jak najszybciej uporać – dodał. A największym marzeniem w Piaskach jest oczywiście budowa zalewu.
Paweł Łysańczuk, zastępca burmistrza Międzyrzeca Podlaskiego podkreślał, że w głównej mierze chodzi o retencję wód, ale i poprawę jakości zielni, „odbetonowanie” miasta i o szereg innych czynników, które wpłyną bezpośrednio na jakość życia w mieście.
Druga grupa samorządów, 4 miasta otrzymały dofinansowanie na opracowanie Planów Zrównoważonej Mobilności Miejskiej (SUMP, tj. Sustainable Urban Mobility Plan).
Blisko 423 tysiące dostał Kraśnik.– Plan będzie miał za zadanie w istotny sposób poprawić dostępność transportową w obrębie Miejskiego Obszaru Funkcjonalnego Kraśnika tworzonego przez Miasto Kraśnik, gminy Kraśnik, Urzędów i Dzierzkowice oraz zapewnić bezpieczny i zrównoważony oraz wysokiej jakości ruch nisko emisyjny – mówił Wojciech Wilk, burmistrz Kraśnika i dodał, że projekt przebiegać będzie w dwóch etapach. W pierwszym przeprowadzone zostaną badania i analizy w zakresie natężania ruchu pojazdów, dostępności komunikacji zbiorowej i emisyjności taboru. Drugi etap obejmie działania w zakresie promowania zielonego transportu, logistyki miejskiej i zarządzania mobilnością oraz inteligentnymi systemami transportowymi.
W Zamościu, który chce być nie tylko stolicą Roztocza, ale i elektromobilności prezydent Andrzej Wnuk zapowiedział, że plan pozowali stworzyć projekt, w którym mieszkańcy i turyści będą mogli wypożyczyć elektryczny rower, skuter czy auto. Na plan, którego wartość wynosi 200 tysięcy złotych miasto dostało prawie 170 tys. dofinansowania.
W Rykach plan za 198 tys. (dofinansowanie 168 tys.) pozwoli z kolei na przygotowanie się do modernizacji miejscowego dworca PKS, budowy hali remontowej na potrzeby PKS, jak również budowy stacji paliw i modernizacji taboru.
Krasnystaw z kolei za blisko 450 tys. (dofinansowanie 380 tys.) przygotuje plan Miejskiego Obszaru Funkcjonalnego, który obejmuje pięć samorządów: Miasto Krasnystaw, Gminę Krasnystaw, Miasto i Gminę Izbica, Siennicę Różaną i Gminę Łopiennik Górny.
– Będziemy mogli odpowiednio skomunikować te miejscowości między sobą. Inwestować środki w racjonalny sposób, bo z góry będziemy wiedzieli, jak ta komunikacja ma być poprowadzona – mówi Robert Kościuk, burmistrz Krasnegostawu.
Alokacja na wspomniane działania wynosi aż 20 mln zł. Na razie wykorzystanych zostało nieco ponad 2 mln zł.
– Pan marszałek wyraził już zgodę na ogłoszenie kolejnych naborów, tak żeby pozostałe miasta naszego województwa również mogły z tych środków skorzystać. Dotychczas nie było naborów na działania planistyczne. Zostaną one uwzględnione w zaktualizowanym programie, który pojawi się we wrześniu – zapowiedziała Anna Brzyska, dyrektor Departamentu Zarządzania Programami Regionalnymi.
Sięgaj po miliardy dla Lubelskiego 2021-2027
Przy okazji dyr. Anna Brzyska poinformowała o realizacji programu Fundusze Europejskie dla Lubelskiego 2021-2027. Ze 113 naborów zatwierdzonych zgodnie z harmonogramem ogłoszono już 42 nabory, z czego w 34 zakończono przyjmowanie wniosków.
– Wpłynęło 1025 wniosków na kwotę 2,878 miliarda. Ponadto Zarząd Województwa Lubelskiego rozstrzygnął już 11 naborów i podpisał 39 umów na ponad 1,1 mld, co stanowi ponad 10% alokacji całego programu - informowała dyr. Brzyska, dodając że dziś, w czwartek odbędzie się kolejne, siódme posiedzenie Komitetu Monitorującego, podczas którego będą zatwierdzane kryteria m.in. w zakresie infrastruktury usług społecznych czyli możliwości budowania, modernizacji i remontów mieszkań socjalnych, a także działania dotyczące wsparcia kultury i odbudowy zabytków.