Kolejny raz znaleziska archeologiczne zostały docenione w ogólnopolskim konkursie. Każdy może dołożyć swoją cegiełkę do tego by mogły zwyciężyć.
„Archeologiczne sensacje” to konkurs organizowany od 2018 roku przez miesięcznik „Archeologia żywa”. Co roku do nagrody nominowane są najważniejsze odkrycia archeologii z ubiegłego roku.
Wojewódzki Konserwator Zabytków w mediach społecznościowych pochwalił się, że wśród nominowanych znalazły się także znaleziska z naszego regionu:
W kategorii NAJSKUTECZNIEJ POPULARYZOWANE BADANIA 2024 ROKU nominowane zostały Archeologia i starożytności Chodlika. Działania w Dolinie Chodelki koordynowane są przez dr Łukasza Miechowicza Instytutu Archeologii i Etnologii PAN. W ramach projektu zorganizowano m.in. Przegląd Filmów Archeologicznych, wystawę zabytków i nocne zwiedzanie grodziska. Przeprowadzono prace porządkowe i wykopaliska w Chodelskim Lesie, a wybrane znaleziska zdigitalizowano. Wyniki zaprezentowano w Karczmiskach podczas transmisji Q&A z Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie.
W kategorii NAJCIEKAWSZY PROJEKT ROZPOCZĘTY W 2024 roku nominowane zostały Przemiany kulturowe na niżu polskim w III-I w. p.n.e. i ich synchronizacja ze światem celtyckim i śródziemnomorskim – problem chronologii absolutnej. Projekt pod kierownictwem dr hab. Piotra Łuczkiewicza, prof. UMCS ma na celu precyzyjne określenie czasu powstania kultury przeworskiej na terenach Polski poprzez datowanie radiowęglowe (14 C AMS) przepalonych szczątków kostnych z około 130 grobów. Wyniki pozwolą na dokładniejsze ustalenie chronologii tej kultury i jej synchronizację z systemami świata celtyckiego i śródziemnomorskiego wykorzystując nowoczesne metody statystyczne oraz analizę importowanych zabytków tj. fibule.
Drugi nominowany w tej kategorii projekt to Kultura na jedną nutę? Badanie społeczno-kulturowej różnorodności i dynamiki pierwszych społeczności rolniczych Kujaw poprzez produkcję i użytkowanie ceramiki. Projekt prowadzony pod kierownictwem dr hab. Joanny Pyzel (UMCS) bada społeczno-kulturową różnorodność pierwszych społeczności rolniczych na Kujawach około 5500 lat p.n.e. poprzez analizę ceramiki. Wykorzystując nowoczesne metody naukowcy odtworzą procesy produkcji i użytkowania naczyń wyniki pozwolą zidentyfikować różne grupy społeczne w ramach kultury ceramiki wstęgowej rytej, ich pochodzenie, interakcje i wpływ na proces neolityzacji Europy.
W kategorii NAJWAŻNIEJSZY SKARB 2024 ROKU nominowany został Depozyt barbarzyńskich militariów z początków naszej ery znaleziony w hrubieszowskich lasach. Mateusz Filipowicz odkrył wyjątkowy depozyt składający się z 15 militariów, w tym grotów włóczni, toporów bojowych i narzędzi. Przedmioty te datowane są na okres od I w. p.n.e. do III w. n.e. związane są prawdopodobnie z kulturą przeworską lub gocką. Znalezisko zostało zabezpieczone przez Muzeum im. Stanisława Staszica w Hrubieszowie po konserwacji zostały zaprezentowane podczas Nocy Muzeów 2024.
Głosowanie trwa do 2 stycznia do godziny 20 na stronie internetowej. Następnie głosy zostaną podliczone, przeliczone na punkty i dodane do głosów członków plebiscytowej kapituły. Zwycięzców poznamy 16 stycznia w specjalnym programie w serwisie YouTube.