Lubelski Wojewódzki Konserwator Zabytków informuje, że w powiecie tomaszowskim odkryte zostało nieznane dotąd stanowisko archeologiczne.
Ostatnimi czasy do zamojskiej delegatury wojewódzkiego konserwatora zabytków trafiły artefakty znalezione przez członków „Stowarzyszenia Pamięci 1 Pułku Piechoty Korpusu Ochrony Pogranicza”.
Jego członkowie, posiadając odpowiednie pozwolenie na poszukiwania, zajmowali się wyszukiwaniem pamiątek na szlaku bojowym 1 Pułku Piechoty Korpusu Ochrony Pogranicza, we wrześniu 1939 r.
Ale znajdowali coś zupełnie innego: wiele przedmiotów metalowych i kamienny topór. Co ciekawsze, artefakty te znajdowały się poza wyznaczonym terenem znanych dotąd stanowisk archeologicznych.
– Mamy tu do czynienia z nowym, dotychczas nieznanym stanowiskiem archeologicznym, wyjątkowo wartościowym pod względem naukowym, poznawczym i konserwatorskim, zawierającym zespół zabytków archeologicznych, które bardzo rzadko występują w tak dużych ilościach i pochodzą z różnych okresów pradziejów, wczesnego średniowiecza, średniowiecza i okresu staropolskiego – informuje Lubelski Wojewódzki Konserwator Zabytków.