Sieć dróg, nowoczesne rolnictwo, naukowcy sprzedający swoje wynalazki – tak ma wyglądać nasze województwo za sześć lat.
– Przy dzisiejszym tempie zmian cywilizacyjnych i społecznych nie jest łatwo cokolwiek prognozować – mówi Krzysztof Hetman (PSL), marszałek województwa. I wylicza: – Postawiliśmy sobie cztery cele: wzmocnienie urbanizacji regionu, restrukturyzację rolnictwa i obszarów wiejskich, rozwój wiedzy, kwalifikacji i zaawansowania technologicznego w regionie. A także integrację regionu na płaszczyźnie społecznej, przestrzennej, funkcjonalnej i kulturowej.
Część celów ma być osiągnięta już w 2030 r. Na realizację całej "Strategii” potrzeba 43,6 mld zł (większość z kasy samorządów i UE).
Lublin ma być metropolią z prawdziwego zdarzenia, sercem gospodarczych, kulturalnych i naukowych kontaktów regionu ze światem (zwłaszcza ze wschodnimi sąsiadami). Zyska lepsze drogowe, kolejowe i lotnicze połączenia z miastami regionu i kraju (z Warszawą, Białymstokiem, Łodzią, Radomiem, Kielcami i Krakowem), a także z zagranicą. Wspierane będą działania prowadzące do tego, by Lublin stał się centrum elektronicznych usług proeksportowych dla firm z całej Europy. Mniejsze ośrodki otrzymają pomoc m.in. przy tworzeniu parków przemysłowych, instytucji wspierania biznesu oraz na działania akademickie oraz turystyczne.
Władze województwa chcą, żeby produkcja rolna stała się bardziej nowoczesna i opłacalna. Wspierane będzie scalanie gruntów, powiększanie gospodarstw, tworzenie spółdzielni i grup producenckich oraz promowanie lokalnych produktów –. Planowany jest też rozwój przetwórstwa rolno-spożywczego. Modernizacji doczeka się wiejska infrastruktura, m.in. komunikacyjna i energetyczna. Duży nacisk zostanie położony na tworzenie miejsc pracy poza rolnictwem, np. w turystyce.
Lubelszczyzna ma być atrakcyjna dla inwestorów – najlepsze zespoły naukowców i placówki badawcze mogą liczyć na wsparcie. Pomoc pójdzie na komercjalizację wyników ich pracy. Promowane będą kierunki studiów ważne dla rynku pracy (m.in. związane z nowoczesnym rolnictwem i przetwarzaniem żywności). Pomoc uzyskają małe i średnie przedsiębiorstwa. Wspierany będzie rozwój społeczeństwa informacyjnego – chodzi m.in. o likwidację "białych plam” w dostępie do szybkiego Internetu.
Największe miasta połączy sprawna sieć drogowa. Pomoc dostaną przedsięwzięcia gospodarcze, organizacyjne czy kulturalne. Przełamane mają zostać negatywne efekty przygranicznego położenia naszego województwa.
Projekt "Strategii” (dostępny na: www.strategia.lubelskie.pl) jest obecnie konsultowany. Swoje uwagi może przesyłać na adres: strategia@lubelskie.pl. Prawdopodobnie w czerwcu projekt trafi do radnych sejmiku województwa.