Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lubelskie

21 maja 2010 r.
19:19
Edytuj ten wpis

Powódź na Lubelszczyźnie: Gmina Wilków pod wodą, ewakuacja ludzi - relacja, wideo

Pękają wały ochronne wzdłuż Wisły. Woda zalała okolice Wilkowa. Może być jeszcze gorzej, bo umocnienia są coraz bardziej nasiąknięte wodą.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Piątek 21 maja

0:53 - Działania strażaków i innych służb skoncentrowane są teraz głównie na walce z żywiołem w Zastowie Polanowskim, gdzie dzisiaj przerwał wał - informują dyżurni Komendy Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej. Bardzo trudna sytuacja jest także w Kępie Gosteckiej (pow. opolski) i w Parchatce (gm. Kazimierz Dolny). Wciąż trwa tam walka o utrzymanie umocnień.

0:23 Wisła w Puławach opadła w ciągu kilku ostatnich godzin o 12 cm. Teraz jest na poziomie 727 cm. Z kolei w Annopolu stan rzeki od kilku godzin nie zmienia się i jest na poziomie 725 cm.

0:16 Rodziny dotknięte powodzią dostaną od lubelskiego urzędu wojewódzkiego zasiłki na żywność oraz na rzeczy pierwszej potrzeby: leki, odzież, czy sprzęt domowy. Pieniądze będą wypłacać gminne lub miejskie ośrodki pomocy społecznej.

0:11 Zalany Świeciechów w gminie Annopol - ZDJĘCIA od Internautki

0:09 Tak po południu wyglądała miejscowość Dobre w powiecie opolskim - ZDJĘCIA Internautki Katarzyny

23:15 Dramat w Kępie Gosteckiej. Mimo nocy na miejscu pracuje kilkuset strażaków i ochotników. Wszyscy walczą o utrzymanie wału.

- Powiem szczerze pracuje w straży od wielu lat, ale takiej wody tu nie widziałem - mówi z wału na Kępie Gosteckiej - Ireneusz Kotowski rzecznik opolskich strażaków. Aż boję się myśleć gdyby tutaj wał został przerwany. Co najmniej dwie gminy znalazłyby się pod wodą.

Nieoficjalnie mówi się, że gdyby do tego doszło woda może dojść nawet do Opola Lubelskiego.

22:43 Są ewakuowani mieszkańcy z około 10 wsi w gminie Wilków.

- Szykujemy materace i łóżka. rzeczy te na miejsce zawiozą dwa samochody - informuje Ryszard Starko rzecznik Lubelskiego Komendanta Wojewódzkiego PSP.

Powodzianie są przewożeni do szkół.

21:22Mieszkańcy Parchatki nie blokują już wjazdu ciężarówek pod wał przeciwpowodziowy. Protestujący nie chcieli zgodzić się na budowę dwóch wałów prostopadłych do rzeki. Uważali, że gdyby przerwane zostały inne wały to woda zaleje ich domy i gospodarstwa.

21:17 W Kępie Gosteckiej trwa walka z czasem. Wał przesiąka.

- Nie możemy dopuścić, żeby tu stało się to samo co w Zastowie Polanowskim - mówi Ireneusz Kotowski rzecznik opolskich strażaków. Wał w Kępie Gosteckiej jest jak galareta. Musimy co uszczelnić.

20:10 Z powodu przerwania wału w Zastowie Polanowskim zagrożonych może być nawet kilkanaście wsi.

19:30 Zastów Polanowski: Po mieszkańców oczekujących na pomoc, wypływa kolejna łódź. Ewakuowani skarżą się, że władze gminy im nie pomagają.

– Nie mamy tu nawet wody, zwyczajnie chce nam się pić. Nikt o nas nie myśli – żali się Maria Sanecka, mieszkanka zalanej miejscowości. -Wczoraj kazali nam umacniać wały, mówili, że na pewno wytrzymają napór wody. Nikt nie myślał o ewakuacji. Nikt się nie przygotował. Wszystko zostało pod wodą – płacze.


Zdjęcia: Ewa Pajuro, montaż: Agnieszka Antoń


18:26 Wojewoda lubelska Genowefa Tokarska zwróciła się do ministra obrony narodowej Bogdana Klicha o zapewnienie dla potrzeb gminy Wilków transporterów PTS, 50 żołnierzy oraz śmigłowca do monitorowania terenu. W akcji ratowniczej wykorzystany zostanie również śmigłowiec z wyciągarką Nadbużańskiego Oddziału Straży Granicznej.

Do akcji zostanie włączonych 9 łodzi - 5 z województwa mazowieckiego, 4 zapewni Nadbużański Oddział Straży Granicznej. Jednostki ze sprzętem ratowniczym będą pilotowane przez policję.

W gminie Wilków ze względu na bezpieczeństwo mieszkańców został wyłączony prąd.

18:24 W Zastowie Polanowski kolejnych 6 osób czeka na pomoc.

18:11 Zastów Polanowski jest zalany. Cześć mieszkańców, która nie chciała opuścić domów będzie ewakuowana łodziami. - Ludzie siedzą na poddaszach i na dachach. Wiemy na pewno o dwóch starszych osobach, które czekają na pomoc - mówi Maciej Chodoła, mieszkaniec Zastowa Polanowskiego, który bierze udział w akcji.


Powódź na Lubelszczyźnie – relacja od rana
Dziś po południu pękł wał w Zastowie Polanowskim (gmina Wilków). – Wyrwa ma ok. 150 metrów długości. Nie ma żadnej możliwości jej uszczelnienia – relacjonuje z Zastowa Ireneusz Kotowski z opolskiej straży pożarnej.

Zarządzono ewakuację kilkuset osób. Tych, których nie można było wywieźć samochodami, trzeba było transportować łodziami. – Wracamy, bo dwójka starszych ludzi czeka jeszcze w domu – mówi na gorąco Maciej Chodoło, jeden z mieszkańców pracujących przy ewakuacji Zastowa.

– Jest sześć kolejnych, czekają na dachu – dodaje chwilę potem Sebastian Dudek, strażak ochotnik z Karczmisk. – Już po nich płyniemy.

Wojewoda lubelska Genowefa Tokarska zwróciła się do ministra obrony narodowej o zapewnienie dla potrzeb gminy Wilków transporterów PTS, 50 żołnierzy oraz śmigłowca do monitorowania terenu. W akcji ratowniczej wykorzystany jest również śmigłowiec z wyciągarką Nadbużańskiego Oddziału Straży Granicznej. Pomóc ma także 5 łodzi z województwa mazowieckiego i 4 łodzie NOSG.

Woda wylewająca się z Wisły w Zastowie może zalać kilka innych miejscowości. – Napór wody jest bardzo duży. Zagrożony jest nawet Wilków – mówi Ryszard Starko z lubelskiej straży pożarnej Ryszard Starko.

– Wały to w tym momencie problem numer 1 w regionie – podkreśla Starko. – Od góry są zabezpieczone. Mogą za to pojawić się kłopoty z ich pękaniem i przesiąkaniem wody.
Efekt? Dziś przez cały dzień trwała walka z wodą w okolicach Annopola. W Popowie w czwartek wieczorem pękł wał. Woda zalała trzy wsie. Ewakuowano 300 mieszkańców Popowa, a także okolicznych Bliskowic i Świeciechowa. Tym, którzy zostali domach, wczoraj strażacy dowozili wodę pitną i jedzenie.

– Wszędzie indziej bym się tego spodziewał, ale nie tam – mówi Stanisław Jakimiuk, dyrektor Wojewódzkiego Zarządu Melioracji i Urządzeń Wodnych. Zaznacza, że boi się o umocnienia w innych miejscowościach. – Najgorsza jest teraz ta woda, którą nasiąknięte są wały – podkreśla Jakimiuk.

– Zwykle jest tak, że fala przechodzi i rzeka szybko opada. Tym razem poziomy są nadal duże i ciągle się wahają. Czegoś takiego nie widziałem – dodaje Jakimiuk.

– Wszędzie rozkładamy wzdłuż wałów folię i worki z piaskiem. Wały są nasiąknięte jak gąbki – mówi Starko. – Pamiętajmy o ogromnym naporze wody i fali, która płynie od kilku dni i będzie jeszcze płynąć. Wszystko może się zdarzyć – zaznacza Krzysztof Morawski ze straży pożarnej w Puławach.

Puławscy strażacy pracowali dziś m.in. przy wale w Parchatce. Ten jednak coraz bardziej przesiąka. Już dziś woda zalewała okoliczne pola. Większa wyrwa może doprowadzić do zalania całej miejscowości i przedarcia się wody do Puław.
Burmistrz Kazimierza Dolnego zarządził ewakuację Parchatki. – Mimo to do piątkowego popołudnia na opuszczenie domów zdecydowało się jedynie kilka osób – mówi burmistrz Grzegorz Dunia

– Wywieźliśmy wszystko co się dało: meble, zwierzęta. Ale my zostaliśmy – mówi Anna Borowska, właścicielka domu położonego w Parchatce najbliżej Wisły. Żołnierze zabezpieczali dziś jej gospodarstwo workami.

Po południu zapadła decyzja o budowie w Parchatce dwóch wałów prostopadłych do rzeki. Mają powstać od strony Kazimierza Dolnego. Tak, żeby na wypadek przerwania wałów, woda nie zalała Puław.

Burmistrz Kazimierza zaapelował do turystów, żeby w najbliższych dniach nie wybierali się do miasteczka. Chodzi o to, by nie utrudniać pracy ratownikom.

Pozostałe informacje

Sky Jumpers i jej założyciel Krzysztof Barszczewski (nr 23)

Krzysztof Barszczewski: Sky Jumpers to projekt z pasją

Rozmowa z Krzysztofem Barszczewskim, dyrektorem marketingu TKKF Cukropol i twórcą projektu Sky Jumpers

Służby pracują na terenie obiektu w Komornikach pod Poznaniem, gdzie w środę, 19 lutego, pracownicy znaleźli fragment rakiety Falcon 9

Szczątki amerykańskiej rakiety nad Polską. Znaleziono drugi element

W podpoznańskich Wirach znaleziono kolejny niezidentyfikowany obiekt – informuje wielkopolska PSP. Wcześniej pracownicy jednej z firm w Komornikach znaleźli na terenie zakładu przedmiot przypominający zbiornik. – W środę rano nad terytorium naszego kraju doszło do niekontrolowanego wejścia w atmosferę szczątków członu rakiety nośnej Falcon 9 – potwierdziła Polska Agencja Kosmiczna.

Azoty przepłacały za gaz? Chodzi o co najmniej 932 miliony złotych

Azoty przepłacały za gaz? Chodzi o co najmniej 932 miliony złotych

Zarząd Grupy Azoty S.A. odkrył, że w latach 2022-2023 gaz kontraktowany dla chemicznego koncernu był droższy, niż wynikało z dziennych cen spot na europejskim rynku. Spółka miała przepłacić za surowiec co najmniej 932 mln zł. Czy jej ówczesne władze złamały prawo?

Piotr Schmidt oraz Wojciech Myrczek

Był Komeda i Stańko, teraz jest Młynarski i jazz

Nie można się bać nawiązywania do kultowych projektów czy artystów i ich twórczości – wywiad z Piotrem Schmidtem, trębaczem, kompozytorem, liderem i producentem muzycznym. Pod koniec minionego roku ukazała się płyta „Młynarski. Bynajmniej”. Za jej produkcję, jak i partie solowe trąbki odpowiada właśnie nasz rozmówca

ChKS Chełm musiał uznać wyższość broniącej Tauron Pucharu Polski drużyny Aluron CMC Warta Zawiercie

Tauron PucharuPolski: ChKS Chełm musiał uznać wyższość faworyta

W spotkaniu ćwierćfinałowym Tauron Pucharu Polski ChKS Chełm przegrał z obrońcą trofeum Aluron CMC Wartą Zawiercie 0:3. Tym samym goście awansowali do Final 4

Rodzinne ferie jak z bajki: warsztaty zielarskie w Herbapolu
ZDJĘCIA
galeria

Rodzinne ferie jak z bajki: warsztaty zielarskie w Herbapolu

Co tak naprawdę kryje się w kubku z herbatą i czy można założyć ziołowy ogród na balkonie. W ramach programu "Rodzinne ferie jak z bajki" najmłodsi odwiedzili dziś Herbapol.

Już nie będą robić nielegalnych papierosów

Już nie będą robić nielegalnych papierosów

Owijarki, pakowarka i prawie 700 tys. sztuk nielegalnie wyprodukowanych papierosów. Zatrzymano 8 osób. 5 obywateli Armenii i 3 obywateli Ukrainy.

Motor Lublin Arena

Motor Lublin Arena. Taka nazwa przynajmniej do końca 2027

Stadion, na którym swoje mecze ekstraklasy rozgrywają piłkarze Motoru Lublin zyskuje sponsora tytularnego i zmienia nazwę.

Klasyczne kontrasty. Koncert symfoniczny w Filharmonii Lubelskiej
foto
21 lutego 2025, 19:00

Klasyczne kontrasty. Koncert symfoniczny w Filharmonii Lubelskiej

Piątkowy wieczór (21 lutego) w Filharmonii Lubelskiej rozpocznie się jednym z najbardziej relaksujących utworów muzycznych, jakie kiedykolwiek powstały – „Pawaną op. 50” Gabriela Faurégo. Na zakończenie wieczoru zabrzmi monumentalna II Symfonia D-dur op. 43 Jeana Sibeliusa. Jako gość wystąpi grecki flecista Stathis Karapanos.

Zderzenie wojskowej ciężarówki i osobówki. Sprawcą nietrzeźwy kierowca

Zderzenie wojskowej ciężarówki i osobówki. Sprawcą nietrzeźwy kierowca

We wtorek (18 lutego) doszło do zderzenia samochodu osobowego z samochodem ciężarowym na drodze krajowej numer 17 w miejscowości Wał. Dwie osoby zostały przewiezione do szpitala, a sprawcą zdarzenia okazał się nietrzeźwy kierowca.

Średnia cena samochodów w 2024 roku osiągnęła poziom 35 025 złotych, a tempo wzrostu cen na rynku wtórnym znacznie przy-śpieszyło, głównie za sprawą większej liczby prawie nowych samochodów w ofercie.

Te używane auta straciły najwięcej na wartości

Volkswagen Passat tańszy o ponad 7 tysięcy, a Audi A6 o ponad 10 tysięcy złotych. Jakie jeszcze modele znajdziemy na liście najpopularniejszych samochodów na wtórnym rynku, które straciły na wartości w 2024 roku?

Szymon Hołownia w Lublinie: trzeba powołać fundusz wsparcia lokatorów
WYBORY PREZYDENCKIE

Szymon Hołownia w Lublinie: trzeba powołać fundusz wsparcia lokatorów

W środę przed południem marszałek Sejmu Szymon Hołownia odwiedził Lublin. Kampanijne spotkanie z dziennikarzami stało pod znakiem komentowania polityki krajowej i negocjacji dotyczących przyszłości Ukrainy bez udziału Ukrainy. Dla mieszkańców Lublina nie to jednak z całego spotkania było najważniejszą informacją.

Służby pracują na terenie obiektu w Komornikach pod Poznaniem, gdzie w środę, 19 lutego, pracownicy znaleźli fragment rakiety Falcon 9

Szczątki amerykańskiej rakiety nad Polską. Jest potwierdzenie

W środę rano nad terytorium naszego kraju doszło do niekontrolowanego wejścia w atmosferę szczątków członu rakiety nośnej Falcon 9 – potwierdziła Polska Agencja Kosmiczna. Agencja zbada razem z firmą SpaceX, czy znaleziony w Komornikach zbiornik jest częścią tej rakiety.

Dozór i zakaz zbliżania. 71-latek odpowie za usiłowanie rozboju

Dozór i zakaz zbliżania. 71-latek odpowie za usiłowanie rozboju

Policjanci zatrzymali 71-latka w sprawie usiłowania rozboju. Mężczyźnie grozi kara do 15 lat pozbawienia wolności.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium