Wicedyrektor Zespołu Szkół nr 2 w podlubelskim Jaszczowie nie mogła się zdecydować. Zgadzała się na rozmowy naszych dziennikarzy z nauczycielami i za chwilę zabraniała. Podobnie z robieniem zdjęć. W końcu wezwała policję.
Dyrektor Sych jest od środy na zwolnieniu. Zastępuje ją wicedyrektor Małgorzata Orzechowska.
- Wicedyrektor wezwała mnie do gabinetu. Dała do zrozumienia, że lepiej jeśli podpiszę się pod listem do kuratorium wychwalającym panią dyrektor - opowiada jedna z nauczycielek. - A ja przecież muszę mieć pracę.
Artykuł w Dzienniku był także tematem nadzwyczajnego spotkania grona pedagogicznego z Tomaszem Surysiem, wójtem gminy Milejów. To jemu podlega szkoła w Jaszczowie. Spotkanie niczego nie rozwiązało. - Nikt się nie odważył odezwać. Nie dziwię się, wszyscy są zastraszeni - skarży się kolejna z nauczycielek.
Wójt przyznaje, że dyskusja się nie kleiła. - Ja nic więcej nie mogę zrobić.
Wczoraj znowu byliśmy w szkole. Przywitała nas pani wicedyrektor Orzechowska. - Nie możecie tu zostać. Jeżeli chcecie z kimkolwiek porozmawiać, musicie poprosić mnie o zgodę. Jesteśmy w szkole i wszystko musi odbywać się za moją zgodą.
Wicedyrektor co chwila zmieniała zdanie. Zgadzała się na rozmowy z nauczycielami, po czym zabraniała. Podobnie z robieniem zdjęć. W końcu wezwała policję. - Zostaliśmy wezwani przez wicedyrektorkę. Podobno ktoś tu zakłóca spokój - oświadczył sierżant sztabowy Jarosław Miszczuk z Komendy Policji w Milejowie.
• W jaki sposób zakłócamy spokój?
Policjant nie potrafił odpowiedzieć. Funkcjonariusze spisali z dokumentów dane naszych dziennikarzy i zażądali opuszczenia szkoły.