Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lubelskie

27 listopada 2007 r.
16:07
Edytuj ten wpis

Rok Jana Karskiego

0 1 A A

Towarzystwo Jana Karskiego zwróciło się do marszałka Sejmu RP z prośbą o ustanowienie 2008 roku - Rokiem Jana Karskiego.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
- Jan Karski był jednym z najwybitniejszych naszych rodaków XX wieku - argumentuje prezes Towarzystwa Jana Karskiego Kazimierz Pawełek. - Tygodnik "Newsweek” wymienił Profesora jako jednego z trzech najwybitniejszych Polaków w minionym stuleciu. Szczerze mówiąc jego heroiczne dzieło moralne bardziej znane było światu niż Polsce. Nominowany do Pokojowej Nagrody Nobla też był nie przez Polaków... Nadchodzący rok niesie kilka ważnych rocznic w biografii patrona naszego towarzystwa, które warte są podkreślenia i stąd nasze wystąpienie do marszałka Sejmu.
Przede wszystkim jest to 70-lecie przyjęcia Jana Kozielewskiego (jak brzmi nazwisko rodowe póżniejszego emisariusza Karskiego) do Ministerstwa Spraw Zagranicznych na tzw. wielką praktykę dyplomatyczną zakończoną w grudniu tegoż roku egzaminami końcowymi (zdał je jako prymus) i przyjęciem do służby zagranicznej.
Jan Kozielewski rozpoczął w 1938 roku swoją wspaniałą karierę dyplomatyczną, której zwieńczeniem była misja do najważniejszych przywódców Świata Zachodu w 1942 i 1943 roku, mająca dostarczyć wiedzę o Polskim Państwie Podziemnym (nazwy tej użył po raz pierwszy) i dokonującej się na ziemiach okupowanej Polski planowej zagłady narodu żydowskiego, realizowanej przez zbrodniarzy hiltelorwskich.
Przed 60 laty, w 1948 roku, związał się z Georgetown University w Waszyngtonie, podejmując studia na Wydziale Służby Zagranicznej, zwieńczone doktoratem. Był to początek amerykańskiej kariery naukowej, w której zasłynął jako badacz systemów władzy ZSRR i krajów odeń zależnych oraz relacji wielkich mocarstw i Polski.
Przed 30 laty, w 1978 roku, wziął udział w realizacji dokumentalnego filmu Claude'a Lanzmanna "Shoah”, w którym dał wstrząsające świadectwo naocznego świadka zbrodni hitlerowskiej na Żydach, gdy w przebraniu udało mu się wejśc do getta w Warszawie i obozu tranzytowego w Izbicy koło Lublina. Dzięki temu filmowi pamięć o bohaterskim polskim kurierze został na nowo przywrócona światu.
W 1998 roku, w 50. rocznicę powstania Państwa Izrael, został nominowany do Pokojowej Nagrody Nobla, jako ten, który nie tylko strał się powstrzymać Holocaust, ale także dowodził, iż nie jest możliwe zapewnie bezpieczeństwa żadnemu narodowi, który nie posiada własnego państwa. Był to ważny głos na rzecz utworzenia państwa żydowskiego w jego historycznej kolebce geograficznej.
Z tych powodów Towarzystwo Jana Karskiego zwróciło się ze swoim wnioskiem do marszałka Sejmu. W tych dniach poparciem dla idei oczekiwane jest od Lecha Wałęsy i Tadeusza Mazowieckiego, pierwszego demokratycznego prezydenta i premiera RP.
Tadeusz Mazowiecki jest laureatem prestiżowej Nagrody Orła Jana Karskiego w edycji 2003 roku, zaś Lech Wałęsa w roku ubiegłym otrzymał Jan Karski Freedom Award wręczoną przez ambasadora USA w Warszawie Victora Ashe'a. Z kolei na początku grudnia br. ta nagroda amerykańska wręczona zostanie - Tadeuszowi Mazowieckiemu. Warto również przypomnieć, że Lech Wałęsa uhonorował, jako jednego z pierwszych po reaktywacji Orderu Orła Białego właśnie Jana Karskiego.
- Nie wiemy, jaka będzie decyzja Sejmu RP, ale bliskie związki Jana Karskiego z formacją ideową dominującą dziś na polskiej scenie politycznej pozwalają na optymizm. Ciekawy jest też inny wątek. Z Tadeuszem Borem-Komorowskim, stryjecznym dziadkiem obecnego marszałka Sejmu, Jan Karski współpracował podczas okupacji, najpierw w Krakowie, potem w Warszawie - konkluduje Kazimierz Pawełek, długoletni przyjaciel bohaterskiego Kuriera.
Warto wiedzieć, iż Jan Karski z naszym regionem związany był od dawna. Wielokrotnie bywał w latach 30. w Kazimierzu nad Wisłą. W czasie wojennej konspiracji parokrotnie bywał w Lublinie, do majątku pod Puławami dostarczał ukrywających się Żydów, a do obozu tranzytowego w Izbicy wszedł w przebraniu za ukraińskiego straznika pomocniczej formacji SS.
Kiedy zaczął bywać w Polsce po 1990 roku, zawsze trafiał do Kazimierza, a w SARP-ie czekał na niego apartament. Był również członkiem honorowym Kazimierskiego Klubu Rotary. W 1995 roku UMCS odbarował go najwyższą godnością akademicką - doktoratem honoris causa, a rok wcześniej otrzymał w Lublinie Wyróżnienie "Serce dla Serc”.
Krótko po śmierci bohatera, do lubelskiego Ratusza, w którym rządził Andrzej Pruszkowski skierowany został wniosek o nadanie jednej z lubelskich ulic imienia Jana Karskiego. Prezydent miasta wniósł do Rady Miejskiej stoswny wniosek lecz potem sam go... wycofał. Wzbudziło to głosy protestu na całym świecie, a Jan Nowak-Jeziorański nazwał to międzynarodowym skandalem. W latach następnych, powołane do życia na poczatku 2003 roku w Lublinie, Towarzystwo Jana Karskiego zwracało się do władz miejskich z analogicznym apelem o ulicę dla bohatera. Równie bezskutecznie. Może więcej szczęścia będzie mieć, jak Sejm RP uchwali Rok Karskiego.



Pozostałe informacje

Wisła Grupa Azoty Puławy wraca z ostatniego wyjazdu w sezonie z punktem

Wisła Grupa Azoty Puławy wraca z ostatniego wyjazdu w sezonie z punktem

Trzy ostatnie mecze Wisła Grupa Azoty Puławy rozegrała na wyjazdach i dopisała sobie po nich pięć punktów. W piątek podopieczni trenera Mikołaja Raczyńskiego zremisowali w gościach z GKS 1962 Jastrzębie i na kolejkę przed końcem sezonu wciąż są ponad strefą spadkową

Motor wygrał z Resovią i zrobił krok w stronę baraży o PKO BP Ekstraklasę [zobacz bramki]
film

Motor wygrał z Resovią i zrobił krok w stronę baraży o PKO BP Ekstraklasę [zobacz bramki]

Piłkarze Motoru zrobili swoje. W piątkowy wieczór pokonali w Rzeszowie Resovię 3:1 i na razie wskoczyli do strefy barażowej. Porażkę poniosła Wisła Płock, więc drużyna Mateusza Stolarskiego w tabeli na pewno wyprzedzi jednego rywala. Czy kogoś jeszcze? Pozostaje czekać na wyniki pozostałych spotkań.

Pogrom na torze, radość na trybunach. Tak dopingowaliście Orlen Oil Motorowi [zdjęcia kibiców]
galeria

Pogrom na torze, radość na trybunach. Tak dopingowaliście Orlen Oil Motorowi [zdjęcia kibiców]

Kolejny mecz Orlen Oil Motoru Lublin i kolejna deklasacja rywala. Tym razem lubelskie Koziołki pokonały na własnym torze NovyHotel Falubaz Zielona Góra. Mecz był bardzo jednostronny, ale miał bardzo ciekawy wątek - powrót do Lublina Jarosława Hampela. Sprawdźcie jaka atmosfera panowała w piątkowy wieczór na stadionie przy Alejach Zygmuntowskich

Poważny wypadek z udziałem karetki pogotowia

Poważny wypadek z udziałem karetki pogotowia

Do poważnego wypadku doszło w piątkowy wieczór na ulicy Kunickiego w Lublinie. Karetka zderzyła się z pojazdem osobowym.

Orlen Oil Motor Lublin bez litości dla NovyHotel Falubazu Zielona Góra [zdjęcia]
galeria

Orlen Oil Motor Lublin bez litości dla NovyHotel Falubazu Zielona Góra [zdjęcia]

Piąty mecz i piąta wysoka wygrana Orlen Oil Motoru w PGE Ekstralidze. Lubelskie Koziołki wysoko pokonały na swoim torze NovyHotel Falubaz Zielona Góra, w barwach którego nad Bystrzycę wrócił legendarny Jarosław Hampel

Tragiczny finał poszukiwań zaginionego

Tragiczny finał poszukiwań zaginionego

68-letni mieszkaniec gminy Hrubieszów zaginął w styczniu br. Niestety, policja natrafiła na ciało mężczyzny.

Nietypowa licytacja w urzędzie. Można kupić stal

Nietypowa licytacja w urzędzie. Można kupić stal

Urzędnicy chcą się pozbyć ponad 30 ton stali. To w zasadzie zdemontowana kładka dla pieszych. Będzie można ją wylicytować 23 maja.

Warto odwiedzić dworzec. Wyprzedaż, wystawa i warsztaty dla dzieci
18 maja 2024, 10:00

Warto odwiedzić dworzec. Wyprzedaż, wystawa i warsztaty dla dzieci

Fundacja KZMRZ zaprasza na weekendowe wydarzenia organizowane w hali po nieczynnym dworcu autobusowym przy Lubelskiej w Puławach: garażową wyprzedaż, a także zwiedzanie budynku i wystawę sztuki współczesnej w ramach "nocy muzeów".

Jechał mimo zakazu i pod wpływem alkoholu

Jechał mimo zakazu i pod wpływem alkoholu

Mieszkaniec powiatu puławskiego został zatrzymany. Na decyzję sądu poczeka w areszcie.

Moto.DW – ruszamy z programem motoryzacyjnym
film

Moto.DW – ruszamy z programem motoryzacyjnym

Motoryzacja zawsze była obecna na łamach Dziennika Wschodniego. Czas przyszedł na nową formę, czyli program motoryzacyjny.

Orlen Oil Motor Lublin - NovyHotel Falubaz Zielona Góra [zapis relacji na żywo]

Orlen Oil Motor Lublin - NovyHotel Falubaz Zielona Góra [zapis relacji na żywo]

O godzinie 18 Orlen Oil Motor Lublin podejmować będzie na swoim torze NovyHotel Falubaz Zielona Góra w składzie, którego wystąpi doskonale znany w Lublinie Jarosław Hampel. Faworytem meczu są oczywiście gospodarze, którzy celują w piąte zwycięstwo z rzędu

Kierowca pod wpływem alkoholu zatrzymany dzięki reakcji świadka

Kierowca pod wpływem alkoholu zatrzymany dzięki reakcji świadka

W środę wieczorem policjanci otrzymali wezwanie do miejscowości Gromada w powiecie biłgorajskim, gdzie w okolicy stacji benzynowej zgłaszający zauważył nietrzeźwego kierowcę Forda.

Lubartów: Motocykliści rozpoczynają sezon i pomagają

Lubartów: Motocykliści rozpoczynają sezon i pomagają

W najbliższą sobotę w Lubartowie będzie słychać przyjemny ryk silników i czuć zapach spalin. Ulicami miasta przejadą setki jednośladów. Przed nami 15. Kapucyński Piknik Motocyklowy połączony ze zbiórką charytatywną.

Jak trzeba to i życie uratują. Świdniccy strażnicy miejscy i ich nietypowe interwencje
galeria

Jak trzeba to i życie uratują. Świdniccy strażnicy miejscy i ich nietypowe interwencje

W czwartek na terenie galerii handlowej w Świdniku pojawił się nietypowy gość. Potrzebna była interwencja straży pożarnej, miejskiej, a także weterynarza. Drugie wezwanie dotyczyło kota, który utknął na drzewie.

Prezydent "czyści" spółki. Nowy prezes w TBS
Zamość

Prezydent "czyści" spółki. Nowy prezes w TBS

Po Przedsiębiorstwie Gospodarki Komunalnej przyszedł czas na Towarzystwo Budownictwa Społecznego Zamościu. Tu także jest już nowy prezes.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium