Woda, która wdarła się na teren gminy Wilków zalała wszystko. Domy, ale i również szamba, obory, przydomowe studnie czy cmentarze. Teraz wszelkie nieczystości są w wodzie. Sanepid apeluje: Zachowajmy ostrożność. Wody ze studni nie można pić nawet po przegotowaniu.
W wodzie powodziowej wirusy i bakterie mają świetne warunki rozwoju. Po spożyciu u ludzi mogą wystąpić m.in. wysypki i zatrucia pokarmowe, a także czerwonka, dur brzuszny, wirusowe zapalenie wątroby typu_A (tzw. żółtaczka zakaźna), tzw. choroba brudnych rąk, tężec i zgorzel gazowa.
– Jak ktoś przestrzegał kalendarza szczepień, to w wieku 19 lat był szczepiony przeciwko tężcowi. Jednak profilaktycznie, każdy kto zgłosi się z raną, czy otarciem szczepionkę dostanie – mówi Nieciecki.
Wystarczy zgłosić taką potrzebę służbom ratunkowym. – dopiero po opadnięciu wody będziemy odkażać teren. Będą również do tego potrzebne między innymi wojska chemiczne – dodaje Nieciecki.
Służby weterynaryjne próbują natomiast ratować jeszcze zwierzynę, która nie zatonęła. – Tym przede wszystkim się teraz zajmujemy – mówi Janusz Bartler, powiatowy inspektor weterynarii w Opolu Lubelskim. – Padłe zwierzęta będziemy mogli zabierać dopiero po opadnięciu wody. Będą one przewożone w jedno miejsce i tam utylizowane.
Niestety mało komu udało się ewakuować inwentarz. – Kota i psa wynieśliśmy na poddasze. Ale reszta potopiona: kury, świnie – rozkłada ręce jeden z mieszkańców Zastowa Karczmiskiego, z którym rozmawiamy w szkole w Rogowie. – Zostało pięć koni. Nie wiem, czy przeżyły – mówi inna z kobiet. Wszystko wskazuje na to, że większość zwierząt pozostałych na zalanych terenach nie przeżyła.
Wśród mieszkańców pojawiła się plotka, że woda zniszczyła cmentarz w Wilkowie. – Podobno podmyło nowe groby, a w wodzie pływają trumny – mówi jedna z ewakuowanych kobiet. – Nie widziałem żadnych trumien. A przed chwilą płynąłem przez Wilków – odpowiada Andrzej Dyrko, strażak, który bierze udział w akcji.
Lubelski Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny w Lublinie ostrzega:
1. Nie należy spożywać żywności , która ma zmieniony zapach, barwę ,smak, która mogła mieć kontakt z wodą powodziową.
2. Nie należy spożywać żywności z puszek pozbawionych etykiet jak również o wypukłych wieczkach.
3. Metalowe konserwy nie uszkodzone, a zanieczyszczone wodą można spożyć po umyciu i dezynfekcji opakowań.
4. Każdą niepewną wodę przeznaczoną do picia należy odkazić. Woda w zalanych studniach i zbiornikach nie nadaje się do picia i przygotowywania żywności oraz na potrzeby gospodarcze: pranie, sprzątanie, zmywanie powierzchni. Zalane studnie należy oczyścić i zdezynfekować.
5. Odkażanie wody można przeprowadzić przez jej przegotowanie i utrzymywanie w stanie wrzenia przez 10 min. lub za pomocą specjalnie przeznaczonych do tego preparatów.
6. Należy pamiętać o tym iż odkażanie nie usuwa zanieczyszczeń chemicznych.
7. Należy pamiętać, Że choroby zakaźne przewodu pokarmowego szerzą się poprzez zakażoną wodę, Żywność i brudne ręce.
8. W każdym przypadku wystąpienia biegunki, wymiotów, podwyższonej temp., bólów brzucha, nudności i tym podobnych objawów należy bezzwłocznie zwrócić się do lekarza po ustąpieniu powodzi
9. Płody rolne zalane wodą powodziową nie nadają się do spożycia.