Na Wiśle powstaną porty i przystanie rzeczne. A w Nałęczowie nowoczesny kompleks basenów z podgrzewaną wodą.
do unijnego dofinansowania.
Samorządowcy z Puław, Kazimierza Dolnego, Janowca i Nałęczowa mają się z czego cieszyć. Ich projekty znalazły się wśród 18 najlepszych z całej Polski. Chodzi o przedsięwzięcia wpisane na listę podstawową inwestycji w produkty turystyczne o znaczeniu ponadregionalnym. Znalezienie się w zestawieniu opublikowanym właśnie przez Ministerstwo Rozwoju Regionalnego oznacza, że samorządy są niemal pewne unijnego dofinansowanie.
Projekt przygotowany wspólnie przez Puławy, Kazimierz, Janowiec i Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej dotyczy kompleksowej oferty związanej z rekreacją i żeglugą po Wiśle. W ramach inwestycji wartej blisko 66 milionów złotych zostanie przebudowany port rzeczny w Puławach. W tej chwili cumują tu jedynie stare barki i jednostki pracujące przy regulacji Wisły. Po remoncie zawiną statki pasażerskie, żaglówki czy kajaki. Mniejsze przystanie rzeczne powstaną też w Kazimierzu i Janowcu.
We wszystkich trzech miejscowościach nad Wisłą powstaną też bulwary spacerowe. Samorządowcy liczą, że dzięki inwestycji uda się uruchomić regularną żeglugę pasażerską pomiędzy tymi miastami. A w dalszej perspektywie rozwój lokalnej żeglugi ma doprowadzić do odrodzenia się rejsów na południe Polski do Sandomierza i Krakowa oraz na północ do Kozienic, Warszawy i Torunia.
- Po utworzeniu Lokalnej Organizacji Turystycznej Krainy Lessowych Wąwozów i wspólnej organizacji centrum pobytowego dla uczestników Euro 2012, to kolejny przykład doskonałej współpracy samorządów naszego regionu - mówi Michał Gil, rzecznik prezydenta Puław.
Uczestniczący w porozumieniu w sprawie Euro 2012 Nałęczów nie leży nad Wisłą, dlatego przygotował swój własny projekt rozwoju turystyki. Za 78 mln zł w miasteczku powstanie Park Wodny "Termy Nałęczowskie - EUROSPA 2012”.
W ośrodku będą baseny otwarte i kryte zasilane ogrzewanymi wodami ze zdroju nałęczowskiego, sprzyjającymi lecznictwu uzdrowiskowemu. Baseny będą wyposażone w zjeżdżalnie, masaże wodne, fontanny-gejzery, wodospady, sauny, solaria czy wodny park linowy. - Samodzielnie nie udźwignęlibyśmy tej inwestycji.
Dlatego baseny zbudujemy wspólnie z inwestorem prywatnym - zapowiada Andrzej Ćwiek, burmistrz Nałęczowa.
Oba projekty mają być gotowe przed Euro 2012. W każdym przypadku unijne dofinansowanie ma wynosić maksymalnie połowę kosztów.