W weekend dziki liczyć będą leśnicy i myśliwi. Później w teren wyruszą lekarze weterynarii. W walce z afrykańskim pomorem świń (ASF) pomoże też wojsko. Setka żołnierzy będzie przeczesywać powiat bialski, gdzie zachorowało kilka świń i dzik.
Czytaj Dziennik Wschodni bez ograniczeń. Sprawdź naszą ofertę
Wielkoobszarową inwentaryzację liczebności dzików na terenie Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Lublinie zaplanowano na najbliższy weekend, tj. 29-30 października – informuje Anna Sternik, rzeczniczka Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Lublinie.
Liczenie dzików to jeden z elementów walki z afrykańskim pomorem świń (ASF). Ta groźna dla dzików i świń choroba poza Podlasiem i Mazowszem występuje także w województwie lubelskim. Ale dziki są liczone w całej Polsce.
Zwierzęta te na terenie RDLP w Lublinie przez dwa dni będą liczyć m.in. leśnicy i myśliwi zrzeszeni w kołach łowieckich.
– Do liczenia mogą się również zgłaszać organizacje samorządowe, ekologiczne, rolnicy – mówi Sternik. – Akcję na poszczególnych obszarach koordynują właściwe nadleśnictwa i zarządy okręgowe PZŁ. Tam można zgłaszać chęć udziału. Nadleśnictwa udzielą szczegółowych informacji o miejscu inwentaryzacji oraz o sprawach organizacyjnych.
Liczenie dzików będzie odbywać się w wytypowanych losowo terenach RDLP w Lublinie.
– Obszar ten obejmie minimum 10 procent powierzchni z każdego nadleśnictwa z RDLP w Lublinie – precyzuje Sternik. – Inwentaryzacją objęte będą m.in. powierzchnie leśne niezależnie od formy własności. Nie tylko Lasy Państwowe, ale także lasy prywatne.
Osoby liczące dziki będą przeczesywać również tereny trzcinowiska, trawy i pola kukurydzy.
– Liczenie będzie się odbywać „metodą pędzeń próbnych” na wybranych losowo około 100-hektarowych powierzchniach. Ich wielkość i kształt determinują warunki terenowe – opisuje Sternik.
Do walki z ASF włącza się również wojsko. – Wspólnie z wojskiem będziemy zbierać padłe dziki – potwierdza lek. wet. Paweł Piotrowski, lubelski wojewódzki lekarz weterynarii. – Będzie w tym uczestniczyć około 100 żołnierzy, którzy będą przeczesywać głównie teren gminy Zalesie, gdzie został znaleziony padły, zakażony wirusem dzik.
Żołnierze wspólnie z lekarzami weterynarii mają ruszyć w teren 3 listopada.