Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lubelskie

20 sierpnia 2010 r.
17:12
Edytuj ten wpis

Wiejskie SPA w krainie rumianku

Najpierw drewniana balia pełna naparu z rumianku, potem masaż i nowoczesne jacuzzi. Jeszcze taniec, przejażdżka drabiniastym wozem i syberyjska sauna. Na deser noc w stodole na sianie. W Hołownie wszystko pachnie rumiankiem. A turyści walą do wiejskiego Spa drzwiami i oknami.


AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Jest taki niezwykły zakątek na Polesiu Lubelskim, gdzie czas jakby zatrzymał się w miejscu. – Tutaj możesz znaleźć odpowiedzi na pytania: skąd pochodzę, kim jestem, co chcę zostawić po sobie następnym pokoleniom – przekonują na swojej stronie pasjonaci ze Stowarzyszenia na Rzecz Aktywizacji Mieszkańców Polesia Lubelskiego.

Najpierw wpadli na pomysł, żeby wieś Hołowno zamienić w Krainę Rumianku. Udało się. – Cały czas chodziło mi po głowie, jak zatrzymać we wsi młodzież. Wymyśliliśmy, że w zabytkowych spichlerzach wyczarujemy klimatyczne Spa – mówi Gabriela Bilikiewicz, założycielka stowarzyszenia.
Relaks

Turyści coraz częściej szukają dzikiej przyrody, zdrowych i ekologicznych terenów, gdzie można uciec od zmodyfikowanej żywności. Te warunki spełnia Hołowno. Dorzecze Zielawy, która tu zaczyna swój bieg to matecznik bobrów, wilków i ptaków. Aż się wierzyć nie chce, że turysta może podejrzeć żurawie, czarne kormorany a nawet rzadko spotykane w Polsce szczudłaki. Ptaki wielkości gołębia, które z powodu długich nóg wyglądają zjawiskowo.

Okolice Hołowna to także ponad dwieście gatunków roślin i ostoja nieskażonej przyrody. – To fantastyczne miejsce na krainę rumiankowych atrakcji – mówi Stanisław Turski, autor przewodników po Lubelszczyźnie, któremu pomysł wiejskiego Spa bardzo przypadł do serca.

Jak to się zaczęło?

– Po zebraniu pięciu hektarów rumianku zaczęłyśmy myśleć, że trzeba się odświeżyć. A tak na poważnie Fundacja Wspomagania Wsi, z którą współpracujemy od 2001 roku podpowiedziała nam: zróbcie coś z rumiankiem. W 2005 roku zorganizowaliśmy "Święto w krainie rumianku”. Sympatyczny festyn się dobył, a my zadałyśmy sobie pytanie: co turysta ma w tej krainie robić? – mówi Gabriela Bilikiewicz.

Tak pojawiły się warsztaty, na których powstał rumiankowy papier czerpany i rumiankowe mydełko.
– Nawet napisałyśmy projekt "Rumianek zmieni w metropolię zaścianek”, który został bardzo wysoko oceniony w polsko-amerykańskiej Fundacji Wolności – mówi Bilikiewicz.

Wtedy też powstał pomysł, żeby do promocji użyć drewniane beczki i wannę, w której można zażyć rumiankowej kąpieli. – Ogon wyprzedził głowę. Nie mieliśmy wiejskiego Spa, już mieliśmy wannę z rumiankiem i pannami. Wannę na okres zimy chowaliśmy do garażu – śmieje się szefowa Stowarzyszenia na Rzecz Aktywizacji Mieszkańców Polesia Lubelskiego.

Jak pokazać rumianek?

Rumianek kwitnie w maju i czerwcu. W lipcu się go zbiera i jest po wszystkim. – Zwróciłyśmy się do Wydziału Artystycznego UMCS, żeby nam pomogli w wizualizacji pomysłu na wiejskie Spa. Przyjechał do nas prodziekan Jan Gryka z Robertem Kuśmirowskim, razem z nim studenci piątego roku. Przez tydzień chodzili po wsi i wypatrzyli zabytkowe spichlerze. Zadecydowali, że to w nich trzeba urządzić Spa – wspomina Gabriela Bilikiewicz.

Artyści zrobili projekt, stowarzyszenie wykupiło od mieszkańców wsi spichlerze i przeniosło je na swój teren. Tak zaczął powstać "kompleks” wiejskiego Spa w Hołownie.

Ruska bania

Potem był pomysł, by w jednym z pomieszczeń urządzić syberyjską łaźnię. Zaczęły szukać fachowca od ruskiej bani. – Tu zaczyna się historia jak z bajki. Najpierw chłopak z Białej Podlaskiej uprowadził dziewczynę z Syberii. Zakochał się i zabrał ją do Polski wbrew woli ojca. Ojciec przekonał się do zięcia, przyjechał do Białej zaczął budować syberyjskie łaźnie – mówi Gabriela Bilikiewicz.

Sauna jest opalana drewnem, stoi w stuletnim, klimatycznym spichlerzu i jest jedną z wieli atrakcji wiejskiego Spa w Hołownie. W drugim spichlerzu powstał gabinet masażu. – Moja wychowanka, Małgorzata Bielecka skończyła Studium Medyczne w Parczewie, pracuje w gabinecie. Ma talent i już wie, że nie będzie musiała wyjeżdżać ze swojej wsi za chlebem.

Stowarzyszenie kupiło kolejne budynki: będzie grota solna, sauna na podczerwień, prawdziwy salon kosmetyczny. W stodole będzie fitness i spanie na sianie.

Podróż poślubna do Hołowna

Zabiegi w pachnących żywicą spichlerzach biją rekordy powodzenia. Masaż leczniczy i relaksacyjny połączony z ziołową kąpielą, aromatoterapią jest hitem. Zielarka i zielarz radzą jak zadbać o zdrowie i urodę. Piękne dziewczęta zapraszają do drewnianej balii z naparem rumianku, potem na nowoczesne jacuzzi. Powodzenie wiejskiego Spa jest tak duże, że dziennie przewija się i sto osób.

Ostatnio w Hołownie zdarzyła się niezwykła historia. – Była u nas dwójka młodych ludzi. Zobaczyli Spa i pojechali. Za tydzień dostaliśmy maila: Czy możemy spędzić u was miodowy tydzień? Chcemy odbyć u was podróż poślubną. Zrezygnowaliśmy na was z Tanzanii. Proszę podać numer konta, chcemy przelać pieniądze – opowiada Grażyna Bilikiewicz.

Hołowno wyprawi młodym miodowy tydzień. Dostaną apartament, regionalne jedzenie i masaże. Dostaną certyfikat na dobrego męża i dobrą żonę. Ona będzie musiała nauczyć się robić masło i tkać płótno, on będzie musiał narąbać drzewa i nauczyć się młócenia cepem. Ile kosztuje taka przyjemność? – U nas nie jest drogo – dodaje Bilikiewicz. – Za trzysta złotych oferujemy weekend z noclegiem, wyżywieniem i full serwisem w Spa.

Pozostałe informacje

Zielony zakątek to niewielka przestrzeń na patio w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym nr 2

Tego jeszcze nie było. Powstał pierwszy w mieście ogród społeczny

Nie jest duży, ale cieszy. Mowa o "Zielonym zakątku" czyli pierwszym w Lublinie ogrodzie społecznym.

Konfederacja krytycznie o decyzji rady miasta. "Smutny obrazek i jeszcze bardziej smutne wnioski"

Konfederacja krytycznie o decyzji rady miasta. "Smutny obrazek i jeszcze bardziej smutne wnioski"

Nie trzeba było długo czekać na odpowiedź Konfederacji na decyzję radnych Zamościa, którzy we wtorek na sesji uchylili swoją uchwałę sprzed dwóch tygodni "w sprawie wyrażenia stanowiska w zakresie podjęcia działań zmierzających do zatrzymania napływu nielegalnych imigrantów i lokowania ich w województwie lubelskim". Głos prawicowej partii jest, jak można się domyślić, krytyczny.

To niewielka inwestycja, ale ważna dla mieszkańców wioski. W Jacni (gm. Adamów) oficjalnie oddano do użytku pieszą kładkę nad rzeką Jacynką.
galeria

Mała rzecz, a cieszy. Kładka nad Jacynką otwarta

To niewielka inwestycja, ale ważna dla mieszkańców wioski. W Jacni (gm. Adamów) oficjalnie oddano do użytku pieszą kładkę nad rzeką Jacynką.

Żonkile były rozdawane po drodze
galeria

"Marsz żonkili” w Lublinie. Ta inicjatywa uwrażliwia na nadzieję

Po raz kolejny przez centrum Lublina przeszedł marsz Hospicjum Dobrego Samarytanina w ramach akcji „Hospicyjne Pola Nadziei”. Idea tego wydarzenia „zakiełkowała” na świecie w 1997 roku, na polski grunt została przeszczepiona w roku 2003.

EDUBUS ruszył w trasę. Lubelskie uczelnie razem promują naukę
galeria

EDUBUS ruszył w trasę. Lubelskie uczelnie razem promują naukę

W Lublinie wystartował projekt EDUBUS. To mobilne laboratorium edukacyjne, które ma zachęcać młodzież z regionu do studiowania na lubelskich uczelniach. Za inicjatywą stoi Związek Uczelni Lubelskich oraz miasto.

Prawie jak w domu. Wielkanocne śniadanie u Brata Alberta
ZDJĘCIA
galeria

Prawie jak w domu. Wielkanocne śniadanie u Brata Alberta

Pan Piotr czeka na to spotkanie przez kilka miesięcy. Podobnie jak ponad 300 innych osób był dzisiaj gościem na śniadaniu wielkanocnym u Brata Alberta w Lublinie. Takie wspólne posiłki przed świętami to już tradycja w wielu miejscach naszego regionu.

Jajeczko u marszałka. Była modlitwa, życzenia i wielu gości
ZDJĘCIA
galeria

Jajeczko u marszałka. Była modlitwa, życzenia i wielu gości

W Lubelskim Centrum Konferencyjnym odbyło się uroczyste spotkanie wielkanocne Urzędu Marszałkowskiego Województwa Lubelskiego. Marszałek Jarosław Stawiarski wraz z zaproszonymi gośćmi złożył życzenia świąteczne oraz przypomniał o nadziei, jaką niesie ze sobą zmartwychwstanie Chrystusa.

Rywalizacja PGE MKS FunFloor Lublin i KGHM MKS Zagłębie Lubin zawsze generuje olbrzymie emocje

PGE MKS FunFloor kontra Zagłębie. Tylko wygrana daje nadzieję na złoto

W czwartek w hali Globus dojdzie do kolejnej odsłony świętej wojny pomiędzy PGE MKS FunFloor Lublin i KGHM MKS Zagłębie Lubin

Piotr Łachno zmarł nagle 17 kwietnia 2024 roku. Stało się to w schronisku dla bezdomnych zwierząt w Zamościu, w którym przez wiele lat pracował

Jutro pierwsza rocznica śmierci. Motocykliści uczczą pamięć przyjaciela

W czwartek minie dokładnie rok od śmierci Piotra Łachno, wieloletniego szefa schroniska dla bezdomnych zwierząt w Zamościu. Tę rocznicę postanowili uczcić jego znajomi, koledzy i przyjaciele z Zamojskiej Grupy Motocyklowej, z którą był związany.

Człowiek bez ręki, duszące się niemowlę... Trudne zadania na zawodach z pierwszej pomocy
galeria

Człowiek bez ręki, duszące się niemowlę... Trudne zadania na zawodach z pierwszej pomocy

Przed skomplikowanymi i wymagającymi konkurencjami stanęli uczestnicy XXXI Mistrzostw Pierwszej Pomocy PCK zorganizowanych przez Akademię Zamojską. Najlepszymi „medykami” okazali się uczniowie ZSP nr 3 czyli „Elektryka”.

Zarzuty i areszt dla wuefisty. Chodzi o „przestępstwo przeciwko wolności seksualnej”

Zarzuty i areszt dla wuefisty. Chodzi o „przestępstwo przeciwko wolności seksualnej”

We wtorek nauczyciel usłyszał zarzuty, a w środę sąd zdecydował, że materiał dowodowy jest wystarczający do tego, by tymczasowo aresztować mężczyznę. Śledztwo w sprawie przestępstw, jakich wuefista miał się dopuścić wobec uczennicy, trwa.

Wisła Puławy w czwartek zagra u siebie ze Skrą Częstochowa. Czy będzie domowe przełamanie?

Wisła Puławy w czwartek zagra u siebie ze Skrą Częstochowa. Czy będzie domowe przełamanie?

Po okazałym, ale dość zaskakującym wyjazdowym zwycięstwie, ze Świtem Szczecin Wisła Puławy wraca na swój stadion. W czwartek o godzinie 16 Duma Powiśla zagra ze Skrą Częstochowa i chcąc myśleć o utrzymaniu się w Betclic II Lidze musi to spotkanie wygrać

Schron przy MPK w Lublinie
Zdjęcia
galeria

Przez 30 lat nikt tego nie robił. Lubelskie ma zbyt mało schronów

Inwentaryzacja schronów w województwie lubelskim trwa. Ruszają też szkolenia. A wkrótce zaczną się inwestycje i zakupy. To wszystko podyktowane jest nowymi przepisami.

Nietypowa kryjówka kawki. Na pomoc ruszyła Straż Miejska

Nietypowa kryjówka kawki. Na pomoc ruszyła Straż Miejska

Kolejna nietypowa akcja Straży Miejskiej w Świdniku. Trzeba było pomóc uwięzionemu ptakowi.

zdjęcie ilustracyjne

Z Bugu wyłowiono dwa ciała. To mogli być imigranci

Policja ustala tożsamość i przyczynę śmierci dwóch mężczyzn wyłowionych z Bugu. Straż graniczna nie wyklucza, że to zwłoki migrantów, którzy próbowali dostać się z Białorusi do Polski.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium