Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lubelskie

20 sierpnia 2010 r.
17:12
Edytuj ten wpis

Wiejskie SPA w krainie rumianku

0 0 A A

Najpierw drewniana balia pełna naparu z rumianku, potem masaż i nowoczesne jacuzzi. Jeszcze taniec, przejażdżka drabiniastym wozem i syberyjska sauna. Na deser noc w stodole na sianie. W Hołownie wszystko pachnie rumiankiem. A turyści walą do wiejskiego Spa drzwiami i oknami.


AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Jest taki niezwykły zakątek na Polesiu Lubelskim, gdzie czas jakby zatrzymał się w miejscu. – Tutaj możesz znaleźć odpowiedzi na pytania: skąd pochodzę, kim jestem, co chcę zostawić po sobie następnym pokoleniom – przekonują na swojej stronie pasjonaci ze Stowarzyszenia na Rzecz Aktywizacji Mieszkańców Polesia Lubelskiego.

Najpierw wpadli na pomysł, żeby wieś Hołowno zamienić w Krainę Rumianku. Udało się. – Cały czas chodziło mi po głowie, jak zatrzymać we wsi młodzież. Wymyśliliśmy, że w zabytkowych spichlerzach wyczarujemy klimatyczne Spa – mówi Gabriela Bilikiewicz, założycielka stowarzyszenia.
Relaks

Turyści coraz częściej szukają dzikiej przyrody, zdrowych i ekologicznych terenów, gdzie można uciec od zmodyfikowanej żywności. Te warunki spełnia Hołowno. Dorzecze Zielawy, która tu zaczyna swój bieg to matecznik bobrów, wilków i ptaków. Aż się wierzyć nie chce, że turysta może podejrzeć żurawie, czarne kormorany a nawet rzadko spotykane w Polsce szczudłaki. Ptaki wielkości gołębia, które z powodu długich nóg wyglądają zjawiskowo.

Okolice Hołowna to także ponad dwieście gatunków roślin i ostoja nieskażonej przyrody. – To fantastyczne miejsce na krainę rumiankowych atrakcji – mówi Stanisław Turski, autor przewodników po Lubelszczyźnie, któremu pomysł wiejskiego Spa bardzo przypadł do serca.

Jak to się zaczęło?

– Po zebraniu pięciu hektarów rumianku zaczęłyśmy myśleć, że trzeba się odświeżyć. A tak na poważnie Fundacja Wspomagania Wsi, z którą współpracujemy od 2001 roku podpowiedziała nam: zróbcie coś z rumiankiem. W 2005 roku zorganizowaliśmy "Święto w krainie rumianku”. Sympatyczny festyn się dobył, a my zadałyśmy sobie pytanie: co turysta ma w tej krainie robić? – mówi Gabriela Bilikiewicz.

Tak pojawiły się warsztaty, na których powstał rumiankowy papier czerpany i rumiankowe mydełko.
– Nawet napisałyśmy projekt "Rumianek zmieni w metropolię zaścianek”, który został bardzo wysoko oceniony w polsko-amerykańskiej Fundacji Wolności – mówi Bilikiewicz.

Wtedy też powstał pomysł, żeby do promocji użyć drewniane beczki i wannę, w której można zażyć rumiankowej kąpieli. – Ogon wyprzedził głowę. Nie mieliśmy wiejskiego Spa, już mieliśmy wannę z rumiankiem i pannami. Wannę na okres zimy chowaliśmy do garażu – śmieje się szefowa Stowarzyszenia na Rzecz Aktywizacji Mieszkańców Polesia Lubelskiego.

Jak pokazać rumianek?

Rumianek kwitnie w maju i czerwcu. W lipcu się go zbiera i jest po wszystkim. – Zwróciłyśmy się do Wydziału Artystycznego UMCS, żeby nam pomogli w wizualizacji pomysłu na wiejskie Spa. Przyjechał do nas prodziekan Jan Gryka z Robertem Kuśmirowskim, razem z nim studenci piątego roku. Przez tydzień chodzili po wsi i wypatrzyli zabytkowe spichlerze. Zadecydowali, że to w nich trzeba urządzić Spa – wspomina Gabriela Bilikiewicz.

Artyści zrobili projekt, stowarzyszenie wykupiło od mieszkańców wsi spichlerze i przeniosło je na swój teren. Tak zaczął powstać "kompleks” wiejskiego Spa w Hołownie.

Ruska bania

Potem był pomysł, by w jednym z pomieszczeń urządzić syberyjską łaźnię. Zaczęły szukać fachowca od ruskiej bani. – Tu zaczyna się historia jak z bajki. Najpierw chłopak z Białej Podlaskiej uprowadził dziewczynę z Syberii. Zakochał się i zabrał ją do Polski wbrew woli ojca. Ojciec przekonał się do zięcia, przyjechał do Białej zaczął budować syberyjskie łaźnie – mówi Gabriela Bilikiewicz.

Sauna jest opalana drewnem, stoi w stuletnim, klimatycznym spichlerzu i jest jedną z wieli atrakcji wiejskiego Spa w Hołownie. W drugim spichlerzu powstał gabinet masażu. – Moja wychowanka, Małgorzata Bielecka skończyła Studium Medyczne w Parczewie, pracuje w gabinecie. Ma talent i już wie, że nie będzie musiała wyjeżdżać ze swojej wsi za chlebem.

Stowarzyszenie kupiło kolejne budynki: będzie grota solna, sauna na podczerwień, prawdziwy salon kosmetyczny. W stodole będzie fitness i spanie na sianie.

Podróż poślubna do Hołowna

Zabiegi w pachnących żywicą spichlerzach biją rekordy powodzenia. Masaż leczniczy i relaksacyjny połączony z ziołową kąpielą, aromatoterapią jest hitem. Zielarka i zielarz radzą jak zadbać o zdrowie i urodę. Piękne dziewczęta zapraszają do drewnianej balii z naparem rumianku, potem na nowoczesne jacuzzi. Powodzenie wiejskiego Spa jest tak duże, że dziennie przewija się i sto osób.

Ostatnio w Hołownie zdarzyła się niezwykła historia. – Była u nas dwójka młodych ludzi. Zobaczyli Spa i pojechali. Za tydzień dostaliśmy maila: Czy możemy spędzić u was miodowy tydzień? Chcemy odbyć u was podróż poślubną. Zrezygnowaliśmy na was z Tanzanii. Proszę podać numer konta, chcemy przelać pieniądze – opowiada Grażyna Bilikiewicz.

Hołowno wyprawi młodym miodowy tydzień. Dostaną apartament, regionalne jedzenie i masaże. Dostaną certyfikat na dobrego męża i dobrą żonę. Ona będzie musiała nauczyć się robić masło i tkać płótno, on będzie musiał narąbać drzewa i nauczyć się młócenia cepem. Ile kosztuje taka przyjemność? – U nas nie jest drogo – dodaje Bilikiewicz. – Za trzysta złotych oferujemy weekend z noclegiem, wyżywieniem i full serwisem w Spa.

Pozostałe informacje

Puławy chcą wyjść ze związku miast. "Zabrakło istotnych korzyści"

Puławy chcą wyjść ze związku miast. "Zabrakło istotnych korzyści"

Podczas najbliższej sesji radni miasta Puławy zdecydują o wystąpieniu ze Związku Miast Nadwiślańskich, do którego stolica powiatu puławskiego należy od 27 lat. Mimo wielu lat członkostwa korzyści z tego wynikających "nie odnotowano".

Imprezy klubowe w Lublinie (17 –18 stycznia)
imprezy
17 stycznia 2025, 20:30

Imprezy klubowe w Lublinie (17 –18 stycznia)

Lublin nie zwalnia tempa i nie zasypia. Czy czas dobry, czy czas zły, imprezuje przez cały czas. Specjalnie dla was przygotowaliśmy krótki informator o tym, gdzie są najlepsze imprezy.

Więcej nawozów na Ukrainę. Do ogromnego agroholdingu

Więcej nawozów na Ukrainę. Do ogromnego agroholdingu

Agroprosperis, jeden z ukraińskich agroholdingów, będzie kupował nawozy Grupy Azoty. Umowa z największym producentem i eksporterem płodów rolnych na Ukrainie została już podpisana. To firma, której gospodarstwa liczą 300 tys. hektarów. Agro-gigant posiada nawet własny bank.

Porzuć kanapę i wskocz w mundur, czyli „Ferie z WOT”

Porzuć kanapę i wskocz w mundur, czyli „Ferie z WOT”

2 Lubelska Brygada Obrony Terytorialnej już po raz siódmy przygotowuje się do projektu „Ferie z WOT”. Jest on skierowany przede wszystkim do pełnoletnich uczniów szkół średnich, studentów i nauczycieli, którzy zimową przerwę w nauce chcą spędzić aktywnie. Szkolenia podstawowe i wyrównawcze rozpoczną się już 14 lutego br.

Kino, basen, roboty, sport. Miliony na świetlice dla dzieci i młodzieży

Kino, basen, roboty, sport. Miliony na świetlice dla dzieci i młodzieży

Lubelski oddział Polskiego Czerwonego Krzyża otrzyma ponad 4,6 mln zł z funduszy unijnych na organizację świetlic opiekuńczo-wychowawczych w miastach województwa lubelskiego. Umowa na to zadanie zostala już podpisana.

Piotr Błażewicz pozostanie na stanowisku dyrektora pogotowia w Zamościu

Błażewicz zostaje w pogotowiu. Wygrał konkurs na dyrektora

Piotr Błażewicz, przewodniczący Rady Miasta Zamość i szef miejskich struktur PiS wygrał konkurs na dyrektora Samodzielnej Publicznej Stacji Pogotowia Ratunkowego i Transportu Sanitarnego w Zamościu. Nie ma natomiast jeszcze decyzji władz województwa co do stanowiska dyrektora szpitala w Radecznicy.

Przemysław Czarnek poleci do USA. Kogo jeszcze zobaczymy na zaprzysiężeniu Trumpa?

Przemysław Czarnek poleci do USA. Kogo jeszcze zobaczymy na zaprzysiężeniu Trumpa?

Były minister edukacji w rządzie Zjednoczonej Prawicy, obecnie poseł Prawa i Sprawiedliwości, Przemysław Czarnek, potwierdził, że wybiera się do USA. Polityk weźmie udział w poniedziałkowym zaprzysiężeniu Donalda Trumpa na urząd 47. prezydenta Stanów Zjednoczonych.

Motor zremisował w sparingu z MTK Budapeszt

Motor zremisował w sparingu z MTK Budapeszt

Piłkarze Motoru mają za sobą pierwszy sparing podczas obozu w Turcji, a drugi przy okazji zimowych przygotowań. Podopieczni trenera Mateusza Stolarskiego w piątek zremisowali z węgierskim MTK Budapeszt 1:1. Na boisku w ogóle nie pojawili się: Samuel Mraz i Kaan Caliskaner.

Dewastacja Ściany Pamięci w Biłgoraju. Sprawca usłyszał zarzuty

Dewastacja Ściany Pamięci w Biłgoraju. Sprawca usłyszał zarzuty

Policjanci zatrzymali 42-letniego mężczyznę podejrzanego o zniszczenie Ściany Pamięci przy dawnym cmentarzu żydowskim w Biłgoraju. Sprawcy grozi kara grzywny lub ograniczenia wolności.

Kiedy wojskowe śmigłowce na lubelskim lotnisku?

Kiedy wojskowe śmigłowce na lubelskim lotnisku?

Budowa Stałej Bazy Lotnictwa Wojskowego w Lublinie, pomimo wcześniejszych trudności, pozostaje w planach Ministerstwa Obrony Narodowej (MON). Jak poinformował prezes Portu Lotniczego Lublin trwają już przygotowania do podpisania umów cywilnoprawnych i operacyjnych między lotniskiem a wojskiem.

Od wielu lat zamojski finał WOŚP odbywa się w gościnnych progach Galerii Twierdza. Tak będzie i w tym roku
21 stycznia 2025, 9:00
galeria

Cały Zamość gra dla WOŚP. Wiemy, co w programie

Licytacje na allegro już trwają. We wtorek ruszą „Kiermasze z serduszkiem”, ale najwięcej w ramach 33. Finału WOŚP wydarzy się w Zamościu w niedzielę. Zresztą nie tylko w mieście, dla zamojskiego sztabu gra też cała gmina Zamość.

Po wpadce w Spale świdniczanie chcą wrócić do wygrywania. Z takim zamiarem jadą do Radomia

PZL Leonardo Avia Świdnik chce się zrehabilitować za wpadkę w Spale

Wyjazdowym rywalem PZL Leonardo Avii Świdnik będzie w sobotę spadkowicz z PlusLigi Czarni Radom. Mecz rozpocznie się o godzinie 15

Światowy Dzień Pizzy. Gdzie zjeść dobrą pizzę w Lublinie?
galeria

Światowy Dzień Pizzy. Gdzie zjeść dobrą pizzę w Lublinie?

17 stycznia obchodzimy Światowy Dzień Pizzy. Placek z pomidorami i serem pochodzi Włoch, jednak podbił podniebienia całego świata. Gdzie w Lublinie zjemy najlepszą pizzę?

CZAS NA PRZEDSTAWIENIE

Teatr Centralny: trzy miesiące na scenie (repertuar)

Teatr Centralny w Lublinie pochwalił się planami i premierami, które zobaczymy w najbliższym czasie. Będzie dużo Lema, będzie komedia z wątkiem kryminalnym osadzona w sanatorium.

Zamknięty przejazd wywołał burzę w mieście. Ale prokuratura śledztwo umarza

Zamknięty przejazd wywołał burzę w mieście. Ale prokuratura śledztwo umarza

Zamknięcie przejazdu kolejowego w październiku 2023 roku budziło duże emocje w Międzyrzecu Podlaskim. Starostwo powiatowe złożyło nawet zawiadomienie do prokuratury. Ale ta niedawno umorzyła śledztwo.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium