A ci mają swoją wiedzę przekazać rodzicom. Gra idzie o dużą stawkę: jak rozpoznać, czy uczeń bierze narkotyki, jak je rozpoznać i jak mu pomóc.
- To jest reakcja na sytuację w mieście - wyjaśnia Czesław Krzysztoń, zastępca burmistrza Janowa Lubelskiego. - Kiedy obejmowałem obecne stanowisko, to akurat policja w Janowie rozbiła dużą grupę handlującą narkotykami w Janowie. Nie można tego tak zostawić. Po spotkaniu z komendantem policji - razem z dyrektorami szkół - opracowaliśmy program działania przeciwko narkotykom w szkołach.
Nauczyciele i samorząd postanowili edukować głównie rodziców pod kątem wczesnego wykrywania narkotyków. Wydano ulotki informacyjne, przeszkolono ponad 30 nauczycieli-koordynatorów programu w każdej ze szkół gminnych. Nauczyciele otrzymali płyty CD z informacjami, jak rozpoznawać uczniów po zażyciu narkotyków i jak rozpoznawać poszczególne środki odurzające.
Do akcji włączyła się również policja i organizacje pozarządowe. Przydzieleni z komendy funkcjonariusze prowadzili spotkania instruktażowe dla rodziców w każdej szkole, dla każdej klasy osobno.
- Popieramy takie działania. Z narkotykami trzeba walczyć w jak najwcześniejszej fazie - podkreśla nadkomisarz Radosław Czuba, zastępca naczelnika sekcji prewencji i ruchu drogowego Komendy Powiatowej Policji w Janowie Lubelskim. - Nie można udawać, że nic się nie dzieje. Dyrektorzy szkół zrozumieli, że nie ma czasu na pobłażliwość i że trzeba zacząć działać.