Od poniedziałku wszyscy mieszkańcy Lublina, bez względu na wiek, mogą głosować na projekty zgłoszone do budżetu obywatelskiego na rok 2020. Do wydania ponownie jest 15 mln zł, ale zmienił się sposób podziału pieniędzy. Nowymi regułami rządzi się też samo głosowanie, które potrwa do 10 października
O pieniądze z budżetu obywatelskiego rywalizuje 149 projektów… i już tutaj pojawia się pierwsza ze zmian, bo nie obowiązuje dotychczasowy podział na projekty „duże” i „małe”.
Od tego roku projekty dzielą się na „ogólnomiejskie”, czyli dotyczące więcej niż jednej dzielnicy (takie projekty są 63) i dzielnicowe, których jest 86. Druga ważna zmiana dotyczy liczby projektów, na które można głosować. W tym roku każdy może poprzeć dwa pomysły ogólnomiejskie i dwa dzielnicowe, niekoniecznie ze swojej części miasta.
– Głosować mogą osoby zameldowane w Lublinie, dopisane do spisu wyborców lub dopisane do listy mieszkańców głosujących w budżecie obywatelskim – informuje Monika Głazik z biura prasowego w lubelskim Ratuszu. Jeżeli kogoś nie ma w tych rejestrach, może się dopisać do listy bezpośrednio w jednym z lokali do głosowania, wypełniając oświadczenie, że jest mieszkańcem Lublina. Co ważne, nie liczy się wiek, głosować mogą także niepełnoletni (za zgodą rodziców), a nawet niemowlęta (czyli ich rodzice).
– Mamy 43 stacjonarne punkty głosowania – mówi Anna Machocka, koordynatorka budżetu obywatelskiego w lubelskim Ratuszu.
Osiem punktów działa w Biurach Obsługi Mieszkańców prowadzonych przez Urząd Miasta. Mowa o biurach przy Wieniawskiej 14, Filaretów 44, Szaserów 13-15, Kleeberga 12a i przy pl. Łokietka 1 (czynne od godz. 7.45, w poniedziałki i wtorki do godz. 16.45, w środy, czwartki i piątki do godz. 15.15) oraz przy Jagiełły 10, Pocztowej 1 i Żywnego 8 (od poniedziałku do piątku, od godz. 9.15 o 16.45). Tradycyjne głosowanie odbywa się także w 35 filiach Miejskiej Biblioteki Publicznej. – We wszystkich, poza filiami szpitalnymi – tłumaczy Machocka. – Zainteresowani powinni przyjść w godzinach pracy biblioteki.
Przez całą dobę, we wszystkie dni tygodnia można głosować przez internet. – Należy wejść na stronę obywatelski.lublin.eu, zarejestrować się, zalogować, a następnie oddać swoje głosy – instruuje Głazik.
W przypadku budżetu obywatelskiego nie ma czegoś takiego jak cisza wyborcza i każdy może promować pomysł swój lub swoich znajomych.
* Dziś autorzy wielu projektów będą agitować na pl. Litewskim, gdzie od godz. 15 do 17 ma się odbywać Piknik Obywatelski. Zaproszeń nie ma, wystarczy tu przyjść i dopytywać o szczegóły albo zabiegać o poparcie.
Spośród projektów, które wygrały w głosowaniu nad podziałem tegorocznego budżetu obywatelskiego, jak przyznaje Urząd Miasta, udało się dotąd wykonać: remont ul. Fantastycznej, budowę miejsc parkingowych na osiedlach LSM, chodnik od ul. Franczaka do Zygmunta Augusta, remont ul. Jeziorańskiego i budowę chodnika przy ul. Heloizy.