Urszulanki świętują 100-lecie przybycia do Lublina. W programie sobotnich uroczystości jubileuszowych znalazło się m.in. przedstawienie w wykonaniu dzieci i wielopokoleniowa zabawa. Wcześniej w archikatedrze została odprawiona msza święta. Przewodniczył jej metropolita lubelski arcybiskup Stanisław Budzik.
Metropolita lubelski podczas homilii przypomniał historię zgromadzenia. – Kiedy św. Aniela Merici w 1535 roku zakładała Towarzystwo św. Urszuli pragnęła aby jej dzieło było zakorzenione w podwójnej miłości – miłości Boga i miłości człowieka – mówił arcybiskup Budzik. – Chciała aby, z jednej strony siostry tkwiły w modlitewnym dialogu z Bogiem, a z drugiej strony oddawały się na służbę człowiekowi.
W XIX w. siostry Urszulanki przybyły na ziemie polskie, zaś od 1917 r. są obecne w Lublinie. Założyły szkołę dla dziewcząt, rozbudowały gmach, tworzyły specjalistyczne pracownie. – Wybuch wojny zniszczył rozwijające się pięknie dzieło – mówił arcybiskup Budzik. – Władze okupacyjne nakazały zamknięcie szkół. Zgodzono się jedynie na prowadzenie szkoły gospodarstwa domowego oraz później szkoły hotelarskiej. Ta sytuacja umożliwiła tajne nauczanie, a przede wszystkim zakrojoną na szeroką skalę akcję charytatywną zwłaszcza dla więźniów zamku lubelskiego i obozu na Majdanku.
Po zakończeniu wojny siostry na nowo zorganizowały szkoły. Jednak w 1955 r. komunistyczne władze wydały decyzję o ich zamknięciu. – Mimo protestów i odwołań, także przez diecezję przejęto klucze i zamurowano przejścia z pomieszczeń klasztornych do pomieszczeń szkolnych – mówił abp. Budzik. – Siostry Urszulanki podjęły inne pożyteczne zadania – zwłaszcza katechetyczne.
Po 1989 r. zakonnicom udało się odzyskać budynki, które były jednak bardzo zdewastowane. Z tych powodów powrót do prowadzenia szkoły trwał znacznie dłużej. – Dopiero 9 lat temu, 1 września w 2008 r. po 53 latach przerwy znowu stary gmach ożywił się, zaroił się od małych dziewcząt i chłopców w charakterystycznych mundurkach – przypomniał abp Budzik.
Metropolita lubelskie zauważył, że obecnie szkoła stoi przed nowym wyzwaniem, przekształcenia się z 6-klasowej szkoły podstawowej w szkołę 8-klasową. – Ufamy, że i z tym wyzwaniem, z pomocą wielu ludzi dobrej woli siostry sobie poradzą – dodał metropolita lubelski.
Projekt szkolny w budżecie obywatelskim
W związku z reformą oświaty zwiększyła się liczba uczniów w Szkole Podstawowej Sióstr Urszulanek Unii Rzymskiej, w której uczy się ponad 350 dzieci. W związku z tym należy szybko przygotować nowe pracownie, szatnie i korytarz dla klas 7 i 8. Remont jest konieczny do dalszego funkcjonowania placówki.