Szpital przy al. Kraśnickiej w Lublinie właśnie świętuje 400. operację z użyciem nowoczesnego robota. Wkrótce ma zacząć pomagać przy operacjach z kolejnych specjalizacji.
Wojewódzki Szpital Specjalistyczny im. Stefana Kardynała Wyszyńskiego w Lublinie rozpoczął operacje z użyciem robota da Vinci w 2022 roku. Na początku 2023 r. wykonano setną operację, a obecnie szpital na swoim koncie ma ich już 400. Tylko kilkanaście placówek medycznych w kraju wykonuje swoją pracę z użyciem tego sprzętu. Lubelski szpital wykonuje operacje z użyciem robota w zakresie chirurgii (onkologiczna chirurgia kolorektalna), urologii (prostatektomie radykalne) i ginekologii (nowotwory trzonu macicy i stany przedrakowe szyjki macicy).
- Z dużą satysfakcją przyjmuję fakt, że przy pomocy najwyższej jakości sprzętu medycznego rośnie liczba i zakres wykonywanych operacji. Samorząd województwa lubelskiego chciał, aby największa placówka medyczna w regionie świadczyła usługi dla pacjentów na najwyższym poziomie i zapewniła pacjentom dostęp do wysokospecjalistycznych urządzeń, stąd pomysł na zakup systemu chirurgii robotycznej da Vinci - mówi Jarosław Stawiarski, marszałek województwa lubelskiego.
W planach jest zwiększenie zakresu używania robota o prowadzenie zabiegów z torakochirurgii, kardiochirurgii oraz laryngologii. Lekarze wskazują na pozytywne strony korzystania ze sprzętu. Przede wszystkim zmniejsza się ryzyko powikłań, zwiększa precyzyjność oraz skraca się czas rekonwalescencji.
- W porównaniu do chirurgii tradycyjnej przeprowadzenie operacji z użyciem robota przynosi pacjentowi szereg korzyści. Jest to przede wszystkim znaczne zmniejszenie dolegliwości po operacji, skrócenie czasu hospitalizacji nawet o kilka dni w stosunku do tradycyjnej chirurgii, a także mniej podanych leków przeciwbólowych. Wykorzystywane narzędzia robotyczne zmniejszają również urazy wewnętrzne i krwawienia, dzięki czemu zmniejsza się prawdopodobieństwo komplikacji pooperacyjnych – zaznacza dr hab. n. med. Andrzej Nowakowski z Oddziału Ginekologii i Położnictwa WSS, który przeprowadził 400. zabieg z użyciem robota da Vinci.
Od lipca zeszłego roku, lekarze z „Wyszyńskiego” są uprawnieni do prowadzenia szkoleń dla innych medyków, mających zacząć pracę z robotem. Od kilku miesięcy w szpitalu działa Centrum Edukacyjne Robotyki Operacyjnej. Jego celem jest działalność lecznicza i dydaktyczna w tym m.in. szkolenie personelu medycznego, promocja zdrowia i działalność oświatowa oraz naukowa pod okiem wykwalifikowanych lekarzy.
- Obecność proktorów (specjalista mogący szkolić przyszłych operatorów – przyp. aut.) oraz nowoczesnego zaplecza dydaktycznego sprawia, że Centrum Edukacyjne Robotyki Operacyjnej jest ośrodkiem spełniającym warunki niezbędne do prowadzenia szkoleń z zasad świadomego i bezpiecznego korzystania oraz stosowania operacyjnych systemów robotycznych - wskazuje Dorota Cichocka, koordynator CERO w WSS w Lublinie.
Do tej pory lubelscy medycy przeprowadzili pięć szkoleń dla lekarzy ze szpitali w Lublinie, Krakowie, Warszawie, Bydgoszczy i Gdańsku.