Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

18 stycznia 2024 r.
17:29

"80-latek ma się całkiem nieźle". UMCS zaczyna rok jubileuszowy

Próba do piątkowego koncertu symfonicznego z udziałem Martina Palmeriego (przy fortepianie)
Próba do piątkowego koncertu symfonicznego z udziałem Martina Palmeriego (przy fortepianie) (fot. UMCS)

Piątkowy koncert symfoniczny zainauguruje obchody 80-lecia Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej. Towarzyszące im wydarzenia potrwają przez cały rok

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

- 80-latek, jakim jest nasz uniwersytet, ma się całkiem nieźle. Jest dynamicznie rozwijającym się uniwersytetem, który ma nowe wyzwania i nowe pomysły na budowanie dobrej marki. Tymi wszystkimi elementami, które składają się na obecną kondycję uczelni, chcemy się pochwalić nawiązując w sposób oczywisty do historii i tradycji – mówi prof. Radosław Dobrowolski, rektor UMCS.

Obchody zainauguruje dzisiejszy koncert symfoniczny w Filharmonii Lubelskiej. Bilety zostały już wyprzedane.

- Mamy bardzo szerokie i znakomite relacje w światowym środowisku muzycznym. Nie mogło się obejść bez skonstruowania programu, który będzie połączeniem wyjątkowego kunsztu pracowników i studentów UMCS z zaproszeniem znakomitych muzyków o światowej sławie – mówi prof. Elwira Śliwkiewicz-Cisak, zastępca dyrektora uczelnianego Instytutu Muzyki.

Gwiazdą dzisiejszego wieczoru będzie argentyński kompozytor Martin Palmeri. - Jego utwory prezentowane są w najbardziej prestiżowych salach koncertowych całego świata, z Carnegie Hall włącznie – zachwala prof. Śliwkiewicz-Cisak. Na scenie artyście będzie towarzyszył m.in. Chór Akademicki UMCS.

Wydarzeń artystycznych w ramach obchodów będzie więcej. W kwietniu wystawiony zostanie muzyczno-literacki spektakl „Pierwiastki życia”, poświęcony Marii Skłodowskiej-Curie. Jubileuszowych akcentów nie zabraknie podczas majowych Lubelskich Dni Kultury Studenckiej. Te po raz drugi odbędą się w formule „Lublinaliów”, organizowanych przez Związek Uczelni Lubelskich (UMCS, uniwersytety przyrodniczy i medyczny oraz Politechnika Lubelska) we współpracy z miastem. Nawiązania do 80-lecia największej lubelskiej uczelni będą towarzyszyć także innemu cyklicznemu wydarzeniu, wrześniowemu Lubelskiemu Festiwalowi Nauki. W programie znajdą się też konferencje czy sesje naukowe.

Kulminację zaplanowano na październik. Ten miesiąc rozpocznie się od zjazdu absolwentów.

- Mamy ich prawie 270 tysięcy. Będziemy starali się przybliżyć sylwetki tych wybitnych. Na 80-lecie chcielibyśmy pokazać 80 naszych absolwentów obecnych w sferze publicznej, nauce czy biznesie – mówi prof. Jan Pomorski, przewodniczący komitetu organizacyjnego obchodów.

Tuż przed organizowaną corocznie 23 października uroczystą inauguracją roku akademickiego odbędą się dwa ważne wydarzenia. Pierwszym z nich będzie posiedzenie Konferencji Rektorów Uniwersytetów Polskich.

- W tym roku na wszystkich polskich uczelniach odbędą się wybory rektorskie, więc to będzie okazja to spotkania się gremium rektorów uniwersytetów. Niezwykle istotne jest to, że równolegle odbędzie się spotkanie rektorów Konsorcjum Rektorów Europejskich ATHENA. Kiedy 20 lat temu z okazji 60-lecia uczelni organizowaliśmy Europejski Kongres Rektorów, towarzyszący wejściu Polski do Unii Europejskiej, naszym marzeniem było, żeby UMCS naprawdę zaistniał w przestrzeni europejskiej. Tej ekipie udało się to spełnić – podkreśla prof. Pomorski.

Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej to największa uczelnia we wschodniej Polsce. Na 12 wydziałach i 90 kierunkach kształci się tu obecnie blisko 16 tys. studentów.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Jak dziś wygląda rynek nieruchomości? Sprawdzamy na Giełdzie Mieszkań w Lublinie
ZDJĘCIA
galeria

Jak dziś wygląda rynek nieruchomości? Sprawdzamy na Giełdzie Mieszkań w Lublinie

W Lublinie trwa 41. Giełda Mieszkań. To wydarzenie skierowane do osób poszukujących nowego lokum, inwestorów oraz wszystkich zainteresowanych rynkiem nieruchomości.

29 marca 2025: Obserwacja częsciowego zacmienia Słońca w Lublinie
galeria

Częściowe zaćmienie Słońca: Co było widać w Lublinie

W Lublinie wszystko zaczęło się w sobotę, 29 marca, około godziny o godziny 11:55. Punkt kulminacyjny to godzina 12:29, kiedy Księżyc zakrył blisko 5 proc. tarczy słonecznej.

Ekstremalna Droga Krzyżowa 2025: To dla wielu sposób na życie
ZDJĘCIA
galeria

Ekstremalna Droga Krzyżowa 2025: To dla wielu sposób na życie

"Nie ma, że się nie da!" - pod takim hasłem po raz jedenasty spod Archikatedry Lubelskiej wyruszyła Ekstremalna Droga Krzyżowa.

Seniorce zabrał torebkę, nastolatkom telefon. Recydywista zatrzymany

Seniorce zabrał torebkę, nastolatkom telefon. Recydywista zatrzymany

Kryminalni z Lublina zatrzymali 40-latka, który odpowie za rozbój, usiłowanie rozboju oraz kradzież zuchwałą w multirecydywie.

zdjęcie ilustracyjne

Medycyna, przyroda, technika. Eksperci od sztucznej inteligencji w Lublinie

Czy zwierzęta mogą korzystać z rozwiązań sztucznej inteligencji? I jak transformacja cyfrowa wpływa na przemysł kosmetyczny? Tego dowiedzą się uczestnicy konferencji, która wkrótce odbędzie się w Lublinie.

Bronią etatu dla radnego miasta Puławy z PiS. Co na to Azoty?
praca

Bronią etatu dla radnego miasta Puławy z PiS. Co na to Azoty?

Podczas ostatniej sesji rady miasta samorządowcy z Puław przyjęli uchwałę o nie wyrażeniu zgody na zwolnienie z pracy radnego klubu Prawo i Sprawiedliwość, Grzegorza Bińczaka.

Ukrywał się przed policją – wpadł w nielegalnym kasynie

Ukrywał się przed policją – wpadł w nielegalnym kasynie

Poszukiwany 24-latek wpadł w nielegalnym salonie gier. Wewnątrz zabezpieczono również cztery automaty.

Żłobek nr 4 na ul. Puławskiej

Rodzice walczą o plac zabaw dla dzieci. Dlaczego ich żłobek nie dostał dofinansowania?

Milion złotych trafi na place zabaw przy lubelskich żłobkach. Jeden z nich został jednak wykluczony z programu – rodzice widzą w tym drugie dno.

Shaun Baker & Jessica Jean w Klubie 30
foto
galeria

Shaun Baker & Jessica Jean w Klubie 30

To była impreza godna weekendu. W ubiegłą sobotę w lubelskim Klubie 30 wystąpił legendarny dj Shaun Baker oraz zjawiskowa wokalistka Jessica Jean, którzy podbili serca lublinian. Podczas imprezy duet wykonał hity, które podbiły parkiety w całej Europie: "Hey Hi Hello", "V.I.P.", "Power", "Explode", "Run Away", "Give" oraz wiele innych. Jeśli chcecie zobaczyć zdjęcia z tej imprezy, to zapraszamy do naszych fotogalerii.

Skóry bobra robiły za samochodowe dywaniki

Skóry bobra robiły za samochodowe dywaniki

W bagażu Białorusina celnicy odnaleźli dwie skóry bobra. Jak się okazuje na wwóz tego typu trofeów do Polski potrzebne jest odpowiednie zezwolenie.

W sezonie letnim liczba turystów odwiedzających jezioro Firlej jest bardzo wysoka. Gmina chce usprawnić system poboru opłat za parkowanie

W Firleju staną parkomaty. Gmina liczy na zysk i porządek

W tym sezonie kierowców korzystających z parkingów nad jeziorem Firlej czeka ważna zmiana. Zamiast uiszczania opłat bezpośrednio inkasentom - będą mogli skorzystać z parkomatów. Urządzenia mają zacząć działać już w maju.

MBA, kierunki medyczne i nowości na prywatnych uczelniach w Lublinie

MBA, kierunki medyczne i nowości na prywatnych uczelniach w Lublinie

Gdzie nowością są studia licencjackie i magisterskie na kierunku Pielęgniarstwo, prowadzone w trybie weekendowym? A gdzie są takie kierunki jak Sport Science & Coaching czy Tworzenie gier komputerowych i technologie interaktywne? Co jeszcze oferują prywatne uczelnie w naszym regionie?

Po słabym spotkaniu Azoty Puławy przegrały z Energa MMTS Kwidzyn

Azoty Puławy gorsze od Energa MMTS Kwidzyn

W spotkaniu otwierającym 25. kolejkę Azoty Puławy przegrały z Energa MMTS Kwidzyn 30:38. Piątkową porażką, przy niekorzystnych wynikach spotkań rywali, puławianie zamkną sobie drogę do miejsca w najlepszej ósemce rozgrywek

Znasz lubelskie koziołki? Sprawdź się w naszym quizie!
QUIZ

Znasz lubelskie koziołki? Sprawdź się w naszym quizie!

Lublin, miasto pełne historii, legend i niezwykłych opowieści, właśnie wzbogaciło się o kolejne symbole, które podbijają serca mieszkańców i turystów. Nowe figurki koziołków, rozsiane po Starym Mieście, budzą ciekawość i zachęcają do odkrywania tajemnic ukrytych w miejskiej przestrzeni. Czy wiesz, gdzie ich szukać? Jakie legendy się z nimi wiążą? Sprawdź swoją wiedzę w naszym wyjątkowym quizie!

Panele podłogowe jasne czy ciemne – jakie wybrać?

Panele podłogowe jasne czy ciemne – jakie wybrać?

Wybór między jasnymi a ciemnymi panelami podłogowymi jest często trudny – obie opcje są w końcu bardzo estetyczne. Decyzja zależy od wielu czynników, takich jak styl wnętrza, jego wielkość, nasłonecznienie, a także osobiste preferencje mieszkańców. Oto kilka wskazówek, które pomogą wybrać odpowiednie panele podłogowe do danego mieszkania.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Komunikaty