Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

18 stycznia 2024 r.
17:29

"80-latek ma się całkiem nieźle". UMCS zaczyna rok jubileuszowy

Próba do piątkowego koncertu symfonicznego z udziałem Martina Palmeriego (przy fortepianie)
Próba do piątkowego koncertu symfonicznego z udziałem Martina Palmeriego (przy fortepianie) (fot. UMCS)

Piątkowy koncert symfoniczny zainauguruje obchody 80-lecia Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej. Towarzyszące im wydarzenia potrwają przez cały rok

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

- 80-latek, jakim jest nasz uniwersytet, ma się całkiem nieźle. Jest dynamicznie rozwijającym się uniwersytetem, który ma nowe wyzwania i nowe pomysły na budowanie dobrej marki. Tymi wszystkimi elementami, które składają się na obecną kondycję uczelni, chcemy się pochwalić nawiązując w sposób oczywisty do historii i tradycji – mówi prof. Radosław Dobrowolski, rektor UMCS.

Obchody zainauguruje dzisiejszy koncert symfoniczny w Filharmonii Lubelskiej. Bilety zostały już wyprzedane.

- Mamy bardzo szerokie i znakomite relacje w światowym środowisku muzycznym. Nie mogło się obejść bez skonstruowania programu, który będzie połączeniem wyjątkowego kunsztu pracowników i studentów UMCS z zaproszeniem znakomitych muzyków o światowej sławie – mówi prof. Elwira Śliwkiewicz-Cisak, zastępca dyrektora uczelnianego Instytutu Muzyki.

Gwiazdą dzisiejszego wieczoru będzie argentyński kompozytor Martin Palmeri. - Jego utwory prezentowane są w najbardziej prestiżowych salach koncertowych całego świata, z Carnegie Hall włącznie – zachwala prof. Śliwkiewicz-Cisak. Na scenie artyście będzie towarzyszył m.in. Chór Akademicki UMCS.

Wydarzeń artystycznych w ramach obchodów będzie więcej. W kwietniu wystawiony zostanie muzyczno-literacki spektakl „Pierwiastki życia”, poświęcony Marii Skłodowskiej-Curie. Jubileuszowych akcentów nie zabraknie podczas majowych Lubelskich Dni Kultury Studenckiej. Te po raz drugi odbędą się w formule „Lublinaliów”, organizowanych przez Związek Uczelni Lubelskich (UMCS, uniwersytety przyrodniczy i medyczny oraz Politechnika Lubelska) we współpracy z miastem. Nawiązania do 80-lecia największej lubelskiej uczelni będą towarzyszyć także innemu cyklicznemu wydarzeniu, wrześniowemu Lubelskiemu Festiwalowi Nauki. W programie znajdą się też konferencje czy sesje naukowe.

Kulminację zaplanowano na październik. Ten miesiąc rozpocznie się od zjazdu absolwentów.

- Mamy ich prawie 270 tysięcy. Będziemy starali się przybliżyć sylwetki tych wybitnych. Na 80-lecie chcielibyśmy pokazać 80 naszych absolwentów obecnych w sferze publicznej, nauce czy biznesie – mówi prof. Jan Pomorski, przewodniczący komitetu organizacyjnego obchodów.

Tuż przed organizowaną corocznie 23 października uroczystą inauguracją roku akademickiego odbędą się dwa ważne wydarzenia. Pierwszym z nich będzie posiedzenie Konferencji Rektorów Uniwersytetów Polskich.

- W tym roku na wszystkich polskich uczelniach odbędą się wybory rektorskie, więc to będzie okazja to spotkania się gremium rektorów uniwersytetów. Niezwykle istotne jest to, że równolegle odbędzie się spotkanie rektorów Konsorcjum Rektorów Europejskich ATHENA. Kiedy 20 lat temu z okazji 60-lecia uczelni organizowaliśmy Europejski Kongres Rektorów, towarzyszący wejściu Polski do Unii Europejskiej, naszym marzeniem było, żeby UMCS naprawdę zaistniał w przestrzeni europejskiej. Tej ekipie udało się to spełnić – podkreśla prof. Pomorski.

Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej to największa uczelnia we wschodniej Polsce. Na 12 wydziałach i 90 kierunkach kształci się tu obecnie blisko 16 tys. studentów.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Po wyjazdowej wygranej z Wartą Poznań Górnik Łęczna zagra w Lany Poniedziałek z Chrobrym Głogów

Górnik Łęczna chce zlać Chrobrego Głogów w lany poniedziałek

Minione dwie kolejki Górnik Łęczna otwierał meczami ze swoim udziałem. Po ostatniej wygranej nad Wartą Poznań zielono-czarni mieli zdecydowanie więcej czasu na przygotowanie do kolejnego meczu. Podopieczni trenera Pavola Stano zagrają dopiero w lany poniedziałek. Tego dnia do Łęcznej przyjedzie Chrobry Głogów. Początek meczu o godzinie 12.

Arcybiskup Tadeusz WOJDA SAC, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski
Urodził się 29 I 1957 r. w Kowali na Kielecczyźnie. Święcenia kapłańskie przyjął 8 V 1983 r. Jest doktorem teologii. W latach 1990-2017 pracował w Kongregacji ds. Ewangelizacji Narodów. W latach 2017-2021 był arcybiskupem metropolitą białostockim, a od 2 III 2021 r. jest metropolitą gdańskim. 14 III 2024 r. został wybrany przez 397. Zebranie Plenarne KEP Przewodniczącym Konferencji Episkopatu Polski.

Gdyby więcej było braterskiej miłości, może nie trzeba byłoby bronić wiary

 Wierzący w Chrystusa chętniej reagują na ataki i prześladowania ze strony świata, niż proponują coś pozytywnego w życiu wiary - powiedział przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Tadeusz Wojda.

Sprawca wypadku poszukiwany przez policję. Zdjęcie pochodzi od świadków zdarzenia

Policja poszukuje pirata na hulajnodze. Potrącił w Lublinie 13-latkę i zwiał

Pędził na hulajnodze elektrycznej z prędkością 50-60 kilometrów na godzinę, potrącił 13-letnią dziewczynkę i uciekł z miejsca wypadku. Szuka go policja. Może poznajecie sprawcę.

Korona Łaszczów zdobyła teren Gromu Różaniec.  Wyniki zamojskiej klasy okręgowej

Korona Łaszczów zdobyła teren Gromu Różaniec. Wyniki zamojskiej klasy okręgowej

Nie ma już niepokonanych zespołów na swoim boisku w „najciekawszej lidze świata”. W Wielką Sobotę Grom Różaniec po bardzo zaciętym meczu musiał uznać wyższość Korony Łaszczów

Poszedł po świąteczną szynkę, a wytropił przestępcę

Poszedł po świąteczną szynkę, a wytropił przestępcę

Kryminalny z puławskiej komendy, w czasie wolnym od służby, podczas przedświątecznych zakupów zauważył poszukiwanego do odbycia kary puławianina. Poszukiwany 19-latek Wielkanoc spędza za kratami

Po zwycięstwie nad Spartą Rejowiec Fabryczny Włodawianka Włodawa zajęła fotel lidera

Włodawianka nowym liderem chełmskiej okręgówki

W 18. kolejce Bug Hanna zremisował z Unią Rejowiec 1:1, a Włodawianka Włodawa pokonała Spartę Rejowiec Fabryczny 1:0. Cenne zwycięstwo odniósł Ruch Izbica, dla którego cztery bramki zdobył kapitan Michał Gałka. Hat-trick Jakuba Brzeskiego dla Astry Leśniowice. Brat Siennica Nadolna lepszy od rezerw Chełmianki.

Papież Franciszek

Orędzie wielkanocne

Papież Franciszek w orędziu wielkanocnym zaapelował o nadzieję, że pokój jest możliwy. Niech światło pokoju promieniuje na całą Ziemię Świętą i na cały świat - wezwał w orędziu, odczytanym w jego obecności przez mistrza ceremonii z balkonu bazylki Św. Piotra. Papież prosił o sprawiedliwy i trwały pokój dla Ukrainy.

Piłkarki Górnika bez problemów wygrały w Olsztynie

GKS Górnik Łęczna na piątkę w Olsztynie

GKS Górnik Łęczna w dobrych humorach spędzi święta. Podopieczne trenera Artura Bożyka szybko otworzyły wynik meczu ze Stomilankami, a ostatecznie pokonały rywalki aż 5:1.

Mateusz Stolarski przyznał, że w Łodzi jego drużyna miała sporo szczęścia

Mateusz Stolarski (Motor Lublin): Byliśmy do bólu skuteczni, ale oczekujemy od siebie więcej

Motor sprawił w sobotę niespodziankę i pokonał na wyjeździe Widzew Łódź 2:1. Dzięki temu zrewanżował się gospodarzom za porażkę z jesieni (3:4). Jak spotkanie oceniają trenerzy obu zespołów?

Ruch pociągów na stacji kolejowej Lublin odbywa się normalnie
Aktualizacja

Ruch pociągów na stacji kolejowej Lublin odbywa się normalnie

Ruch pociągów na stacji kolejowej Lublin odbywa się w niedzielę normalnie. Z powodu sobotniej awarii urządzeń sterowania ruchem przez ponad sześć godzin nie było możliwości przejazdu. Z utrudnieniami musieli liczyć się pasażerowie jadący m.in. do Warszawy, Wrocławia, Rzeszowa.

Piłkarze Traweny Trawniki zajmują ósme miejsce w tabeli lubelskiej klasy okręgowej

Sokół zremisował z Traweną, wyniki lubelskiej okręgówki

Sokół Konopnica zremisował u siebie z Traweną Trawniki i nie poprawił swojej sytuacji w ligowej tabeli. Gospodarze prowadzili, ale tylko przez pięć minut.

Kujawiak Stanin sprawił niespodziankę - po raz pierwszy w historii pokonał Unię Żabików na jej boisku

Historyczna wygrana Kujawiaka Stanin, wyniki bialskiej klasy okręgowej

Walczący o utrzymanie zespół ze Stanina zaskoczył wszystkich i wygrał na wyjeździe z Unią Żabików 1:0. Wysoka wygrana lidera Lutni Piszczac z rezerwami Orląt Radzyń Podlaski.

Wielkanoc na starych zdjęciach
Historia
galeria

Wielkanoc na starych zdjęciach

Wielkanoc to najstarsze i najważniejsze święto dla Chrześcijan, które kończy okres Wielkiego Postu, z którym związane są liczne tradycje i zwyczaje. Niektóre z nich jak: malowanie pisanek, święcenie pokarmów, wody i ognia, śmigus dyngus przetrwały do dziś. Tradycje wielkanocne w Polsce wywodzą się jeszcze z czasów słowiańskich i Jarych Godów.

Lublinianka wygrała ważny mecz w Zamościu, a Tomasovia zostawiła wszystkie punkty w Krasnymstawie

Lublinianka lepsza od Hetmana, Start odwrócił losy meczu, a Granit już bezpieczny

Cała „świąteczna” kolejka została rozegrana w sobotę. Lublinianka wygrała w Zamościu z Hetmanem 2:0 i nadal traci do lidera z Kraśnika tylko trzy punkty. Niespodziewanej porażki doznała Tomasovia, która prowadziła już w Krasnymstawie 2:0. Granit Bychawa zgarnął za to pełną pulę w Lublinie i wskoczył aż na dziesiąte miejsce w tabeli.

Pisanki, dynguśniki i kolędowanie, czyli jak wyglądała Wielkanoc na Lubelszczyźnie
Magazyn

Pisanki, dynguśniki i kolędowanie, czyli jak wyglądała Wielkanoc na Lubelszczyźnie

Wielkanoc na Lubelszczyźnie to nie tylko święto religijne, ale też czas pełen barwnych obrzędów.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Ogłoszenia

Najnowsze · Promowane
Praca -> Zatrudnię

zatrudnię pracownika

polska

0,00 zł

Budownictwo -> Materiały -> Sprzedam

ruraelas

ZAMOŚĆ

47,00 zł

Budownictwo -> Materiały -> Sprzedam

kolkom

ZAMOŚĆ

165,00 zł

Budownictwo -> Materiały -> Sprzedam

kolkom

ZAMOŚĆ

169,00 zł

Różne -> Sprzedam

zlacz

ZAMOŚĆ

47,00 zł

Komunikaty