Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

6 sierpnia 2015 r.
15:47

Abram Zylberberg - to on jest tajemniczym fotografem z Lublina, po którym zostało tysiące negatywów

(Fot. Wojciech Nieśpiałowski)
(Fot. Wojciech Nieśpiałowski)

Abram Zylberberg urodził się w 1883 roku i mieszkał w kamienicy Rynek 4 w Lublinie. To on jest najprawdopodobniej tajemniczym fotografem, po którym zostało kilka tysięcy negatywów. Od momentu znalezienia na strychu niezwykłej kolekcji zdjęć wiele osób próbowało ustalić nazwisko ich autora

Artykuł otwarty

Czytaj Dziennik Wschodni bez ograniczeń. Sprawdź naszą ofertę

Artykuł otwarty
AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Fotograf nie zostawił na żadnym ze zdjęć swojego podpisu. Nigdzie nie było też informacji o zakładzie fotograficznym. Jedynymi adnotacjami były napisy w stylu „Pamiątka z Nowodoru” w języku polskim i w jidisz. Jedyny ślad autora lub jego asystenta to odciski palców jakie zostawiał na płytach. Przez trzy lata zdjęcia były pokazywane przy różnych okazjach, stały się bohaterami filmów dokumentalnych. Historycy próbowali datować je dzięki widocznym na nich gazetom, szukali śladu na drugim lub trzecim planie.

– Dzięki publikacji zdjęć w internecie, wywieszeniu powiększonych odbitek w oknach kamienic na Starym Mieście w Lublinie i licznych artykułach udało nam się ustalić tożsamość osób z 15 fotografii – mówią pracownicy ośrodka. To niewiele, bo zdjęć jest ponad 2700!

Ale autora nadal nie było. Do momentu, kiedy współpracujący z ośrodkiem Jakub Chmielewski zbierał informacje do innego projektu prowadzonego przez Ośrodek Brama Grodzka-Teatr NN. – W lubelskim Archiwum Państwowym przeglądałem spisy ludności, które powstały w 1940 roku. Są tam listy mieszkańców całych ulic, dom po domu. Wielu brakuje, ale jest Rynek 4 – opowiada doktorant. I dodaje, że spisy nie były wcześniej przeglądane przez innych historyków.

W dokumencie najprawdopodobniej sporządzanym przez dozorcę na polecenie okupanta widnieje informacja, że w kamienicy Rynek 4, pod numerem 15 mieszkał Abram Zylberberg, lat 57. Fotograf! Miał dwójkę współlokatorów: Cywię Szajner, lat 35 i Mojżesza Szajnera, lat 4.

– Wcześniej w dokumentach z 1928 roku, które sprawdzaliśmy była informacja, że Abram Zylberberg mieszka pod „czwórką”, ale wówczas był stolarzem – mówi Joanna Zętar, która też zajmowała się poszukiwaniami nazwiska fotografa.

Wiek Zylbelberga pasuje do czasu, kiedy powstawały zdjęcia (najstarsze jest z 1914 roku a ostatnie z 1939). Ale dlaczego osoba robiąca od 1914 roku świetne zdjęcia zmieniała zawód? Czy był to stolarz, który fotografował z zamiłowania? A może fotograf, który został stolarzem by reperować budżet? Wszak zalegał z czynszem dwa lata – co wiadomo z dokumentów z 1940 roku. Nie wiadomo kim byli jego współlokatorzy. Wiadomo, że zdjęcia, które przetrwały wojnę są świetne technicznie i do dziś budzą emocje i zainteresowanie.

W czwartek Marcin Fedorowicz z Pracowni Ikonograficznej z ośrodka, który też zajmował się fotograficznym śledztwem pokazał pochodzącą z lat 30. ubiegłego wieku odbitkę. Na odwrocie zdjęcia pochodzącego z prywatnej kolekcji jest pieczątka „Pracownia Fotograficzna LUBELSKA” Rynek 4. To pierwsze takie znalezisko. Czy wiąże się ono z Abramem urodzonym w 1883 roku, którego nazwisko nie figuruje w spisach ofiar Holokaustu?

To kolejna zagadka. Podobnie jak ta czy uda się odnaleźć spadkobierców fotografa, bo to też ważne dla zdeponowanej w Ośrodku Brama Grodzka Teatr-NN kolekcji.

Fot. Wojciech Nieśpiałowski
archiwum Teatr NN

Pozostałe informacje

Jakub Bednarczyk strzelił w piątek w Legnicy fenomenalnego gola

Górnik Łęczna wygrywa na wyjeździe z Miedzią Legnica. Wspaniały gol Jakuba Bednarczyka. G

Jak nie szło to nie szło, ale teraz Górnik Łęczna nabiera rozpędu. W piątek zielono-czarni odnieśli niezwykle cenne zwycięstwo w Legnicy nad tamtejszą Miedzią. Dla podopiecznych trenera Pavola Stano była to pierwsza wyjazdowa wygrana w tym roku, a zarazem druga z rzędu

Ulicami Starego Miasta przeszła droga krzyżowa
galeria

Ulicami Starego Miasta przeszła droga krzyżowa

Uczestnicy modlili się o trzeźwość i uwolnienie z nałogów. Chętni złożyli również deklarację abstynencji w intencji osoby uzależnionej.

Zacięty mecz w Sopocie zakończył się wygraną PGE Startu Lublin
film

Wielkie emocje w Sopocie. PGE Start Lublin wygrał z mistrzem Polski

Świetne widowisko w Sopocie. Tamtejszy Trefl walczył do końca, aby odwrócić losy mecz z PGE Startem. Lublinianie do przerwy prowadzili aż 61:38. Po szalonej pogoni rywali, do ostatnich sekund musieli jednak drżeć o wynik. Ostatecznie pokonali jednak mistrza Polski 88:87.

Zdjęcie ilustracyjne

62-latek, który zaatakował ratownika medycznego, stanie przed sądem

Do trzech lat więzienia grozi mężczyźnie, który naruszył nietykalność ratownika na oddziale ratunkowym szpitala w Janowie Lubelskim. Do sądu trafił akt oskarżenia.

Azoty Puławy przegrały na wyjeździe z REBUD KPR Ostrovią Ostrów Wielkopolski 33:36

Azoty Puławy gorsze od REBUD KPR Ostrovii Ostrów Wielkopolski

W meczu ostatniej kolejki sezonu zasadniczego Azoty Puławy przegrały na wyjeździe z REBUD KPR Ostrovią Ostrów Wielkopolski 33:36. Taki wynik przesądził o tym, że puławianie w drugiej części sezonu rywalizować będą w grupie spadkowej

Mieszkańcy chcą zmieniać Lublin. Zakończył się nabór wniosków do Budżetu Obywatelskiego

Mieszkańcy chcą zmieniać Lublin. Zakończył się nabór wniosków do Budżetu Obywatelskiego

182 projekty, a w tym dzielnicowe rozwiązania i większe inicjatywy – tak prezentują się wnioski do Budżetu Obywatelskiego na 2026 rok. „To odpowiedź na aktualne potrzeby lokalnej społeczności” – twierdzą władze miasta.

Lekarze i żołnierze w jednym. Dziś ich dzień
ZDJĘCIA
galeria

Lekarze i żołnierze w jednym. Dziś ich dzień

Podczas wojny to oni niosą pierwszą pomoc medyczną, od której często zależy ludzkie życie. Dziś lekarze, pielęgniarze i ratownicy, którzy łączą obowiązki medyczne ze służbą wojskową, obchodzą swoje święto.

Piłkarze Podlasia mają czego żałować po piątkowym meczu z Wiślanami

Przewrotka za trzy punkty. Podlasie przegrało z Wiślanami

Po takim meczu piłkarze Podlasia długo będą pluli sobie w brody. Bialczanie w drugiej połowie spotkania z Wiślanami Skawina zmarnowali: rzut karny i nie „setkę”, a „dwusetkę”. Jak to w piłce bywa rywale w doliczonym czasie gry zdobyli zwycięskiego gola.

Marta Wcisło przy puławskim Orliku. Za otwarcie tego boiska wbrew orzeczeniu sądu karę aresztu ma ponieść prezydent Puław
Puławy

Wcisło o zamknietym boisku i areszcie dla Maja: to wina PiS-u

Podczas konferencji prasowej zwołanej przy boisku sportowym Orlik w Puławach europosłanka Platformy Obywatelskiej wyraziła zrozumienie dla kontrowersyjnej decyzji sądu, a winą za zamknięcie obiektu i areszt dla prezydenta Puław obarczyła Prawo i Sprawiedliwość.

Wisła Puławy w sobotę rozegra kolejny bardzo ważny mecz

Przed Wisłą Puławy kolejny ważny mecz w kontekście walki o utrzymanie w Betclic II Lidze

Po porażce w Bielsku-Białej Wisła Puławy wraca na swój stadion. W sobotę o godzinie 15 podopieczni trenera Macieja Tokarczyka zagrają z GKS Jastrzębie i będzie to dla nich kolejny kluczowy mecz w kontekście walki o utrzymanie

Trwa budowa brakującego fragmentu ścieżki

Przez lata ścieżki miasta i gminy nie mogły się połączyć. W końcu powstaje brakujący odcinek

Dobra wiadomość dla rowerzystów. Trwa budowa wyczekiwanego fragmentu ścieżki rowerowej w Sławacinku Starym, który połączy szlaki miasta i gminy.

Kampus uczelni

UMCS otwiera drzwi dla kandydatów

Stoiska z ofertą edukacyjną, doradztwo zawodowe i spacer po kampusie. Sprawdzamy, co Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej przygotował dla swoich kandydatów.

Nielegalny połów ryb na jeziorze. 48-latek w rękach policji

Nielegalny połów ryb na jeziorze. 48-latek w rękach policji

Można powiedzieć, że we "własne sidła" wpadł 48-letni mieszkaniec gminy Uścimów, który podejrzany jest o nielegalny połów ryb. Grozi mu nawet 2 lata pozbawienia wolności.

Dlaczego warto postawić na używane części samochodowe? Poznaj Global Parts!

Dlaczego warto postawić na używane części samochodowe? Poznaj Global Parts!

Zakup używanych części samochodowych to rozwiązanie, które zyskuje coraz większą popularność. Decydują o tym przede wszystkim względy ekonomiczne, dostępność oryginalnych części oraz troska o środowisko. Szczególnie właściciele starszych modeli samochodów doceniają ten sposób na utrzymanie swoich pojazdów w dobrym stanie technicznym. Jednak używane części to nie tylko oszczędność – to także świetna okazja do tuningu i personalizacji auta.

Jakub Rzeźniczak podpisał w Kraśniku umowę do końca sezonu 24/25, ale z opcją przedłużenia

Były reprezentant Polski zagra w Stali Kraśnik

W ostatnich dniach pojawiały się plotki, że były reprezentant Polski Jakub Rzeźniczak może wznowić karierę w Kraśniku. Ze względu na datę, czyli 1 kwietnia wielu kibiców uznało jednak te doniesienia za primaaprilisowy żart. Tymczasem w piątek czwartoligowiec rzeczywiście poinformował, że 38-letni obrońca podpisał ze Stalą kontrakt do końca sezonu.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Komunikaty