We wtorek nowe centrum pływackie przy Al. Zygmuntowskich ma sprawdzać straż pożarna. Jej zgoda jest potrzebna miastu, by mogło starać się o do dopuszczenie obiektu do użytkowania. Potrzeba też do tego zgody sanepidu, który przyjdzie tu w środę lub czwartek
– Do straży pożarnej i sanepidu wysłaliśmy już odpowiednie zgłoszenia z prośbą o zbadanie obiektu – mówi Marzena Szczepańska, zastępca dyrektora Wydziału Inwestycji i Remontów w Urzędzie Miasta.
Każda ze służb będzie mieć po obejrzeniu basenu dokładnie dwa tygodnie na przekazanie miastu odpowiedzi. Miasto spodziewa się takich pism w pierwszych dniach września. – Straż i sanepid poinformują nas, czy zgłaszają sprzeciw co do użytkowania obiektu. Jeśli nie zgłoszą sprzeciwu, wówczas powiadomimy Powiatowy Inspektorat Nadzoru Budowlanego miasta Lublin o uzyskaniu wszystkich zezwoleń i wystąpimy o decyzję dopuszczającą obiekt do użytkowania.
Na razie nowy kompleks pływacki oglądają miejscy urzędnicy. – Chodzimy i pokazujemy: tu do poprawki, tu do przemalowania, tu do dorobienia – mówi Szczepańska. Czy to oznacza, że basen jest kiepsko wykonany? – Generalnie jakość robót jest dobra, ale jedne są lepiej zrobione, a inne wymagają poprawki. To także kwestie estetyki, jak to na budowie, to nie apteka.
Decyzji dopuszczającej obiekt do użytkowania miasto spodziewa się w pierwszej połowie września. I zaraz po jej otrzymaniu ma przekazać nowe centrum pływackie Miejskiemu Ośrodkowi Sportu i Rekreacji, który będzie się zajmować jego prowadzeniem.
Tabelę opłat za korzystanie z nowych atrakcji miejska spółka ma ogłosić na początku września. Wiadomo jednak, że bilety wstępu będą nieco droższe, niż w pozostałych dwóch pływalniach MOSiR, bo i standard jest tu wyższy i większe są koszty utrzymania obiektu, choćby ze względu na konieczność zatrudnienia większej liczby ratowników.
Pływanie, masaże, konferencje
Kompleks Aqua Lublin będzie się składać z trzech części. Pierwsza to olimpijski basen z ruchomym dnem i pomostem pozwalającym dzielić nieckę na mniejsze baseny. W głównym holu będzie kawiarnia, obok niej m.in. sala konferencyjna, przebieralnie i natryski jak też pomieszczenia dla zawodników i trenerów.
W drugiej części są trzy baseny (w tym jeden dla dzieci) oraz atrakcje takie jak wodospad, jacuzzi, hydromasaż, czy też armatka wodna. Można będzie stąd wypłynąć do całorocznych basenów zewnętrznych. Trzecia część ma zawierać sauny, siłownia solarium, ogród zimowy, sale do hydromasażu, masażu i kriolecznictwa.