Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

10 września 2010 r.
20:13
Edytuj ten wpis

Bohdan Butenko - bawi i zachwyca już trzy pokolenia

Czasem bywa tak, że w pamięci zaciera się treść, fabuła, a zostają obrazy. Tak jak z ilustracjami Bohdana Butenki, który w tym roku obchodzi 80 rocznicę urodzin.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
– Butenko to był ktoś, kto towarzyszył mi od najmłodszych lat – mówi Krystyna Rybicka, bibliotekarka. – Do dziś mam "Płomyczki” "Świerszczyki” i "Misie” z jego ilustracjami. Jako dziecko często się z nim spierałam, bo był łobuzerski, ale też sprawiał, że książkę bardzo się przeżywało, zmuszał do przeczytania jej bardzo uważnie. Jego rysunki zawsze miały ciąg dalszy na następnych stronach i to mobilizowało do uważnego śledzenia akcji.

W latach 60-tych przez animację przestrzeni na książkowych stronach sprawiał, że znikała ówczesna siermiężność metod drukarskich, stawało się to bez znaczenia. Jak mówi pani Krystyna: to było w dzieciństwie. Później wiedziała, że Bohdan Butenko, to osoba, o której pisano prace magisterskie.

Dialog z autorem

– Pan Butenko ma łagodność i spokój w przekazywaniu różnych rzeczy – opowiada Rybicka. – On swoją twórczością sprawia, że czas zwalnia, wszystko wydaje się lepsze. Jest ulubiony przez czytelników do dziś. Jego "Nocna wyprawa” ani dnia nie stoi na półce – dodaje bibliotekarka.

– Dziecko jest bardzo wymagającym odbiorcą – zauważa sam Bohdan Butenko. – Trzeba szczególnie dbać o prawdę i rzetelność przekazu. Dziecko policzy każdy guziczek i sprawdzi, czy zgadza się z treścią książki. Krótko mówiąc: trzeba dokładnie przeczytać tekst – Butenko żartuje, że powie herezję, ale wybiera takie teksty, które są "ilustracyjne”, bo czasem nawet ten słabszy daje więcej możliwości.

– Uważam, że ilustrowanie książki jest dialogiem z autorem. Można się z nim zgadzać, lub iść własną drogą, nawet przeciwko niemu. Czytelnik się temu przygląda. A ja często idę w poprzek słów autora. Ot, weźmy taką sytuację: jeśli w tekście ktoś chodził spać z kurami, a na ilustracji widzimy osobę siedzącą na grzędzie w "towarzystwie” kur, to jest niezgodność. Nie realizuje się zamysłu autora, a swój.

I to jest fantastyczne w ilustracjach Bohdana Butenki. To osobliwe poczucie humoru, łobuzerska przewrotność, podsuwanie młodemu czytelnikowi możliwości niezwykłych skojarzeń

"Złoty ząb”

Czy ma książkę, którą szczególnie lubi? Mówi, że zawsze jest to ta ostatnia. Ale prędko dodaje, że z żadnej nie jestem w pełni zadowolony. – Książka idzie do drukarni, a ja mam wrażenie, że jeszcze coś mógłbym zrobić inaczej, może lepiej. To bardzo indywidualne, ale mam takie przekonanie. Trzy razy zdarzyło mi się ilustrować wszystko od początku. Nie podobała mi się jakaś jedna ilustracja. Nie mogłem jej zostawić. To tak, jak by wśród białych raptem był jeden złoty ząb – śmieje się. – Nie można żyć ze świadomością, że coś jest nie tak.

Oczywiście "nie tak” w przekonaniu autora.

Nie ukrywa, że sprawia mu przyjemność, kiedy na spotkaniach, wernisażach przychodzą starsze osoby z książkami zaczytanymi, pomalowanymi kredkami, takimi które są nadal w grupie ich ulubionych i nigdy nie były do oddania.
Spotkanie i warsztaty

– Wybieram się na wystawę ilustracji Butenki – mówi pani Bronisława Kadzidło, emerytka z Lublina. – Rozweselał moje dzieciństwo. W tamtych ciężkich czasach, kiedy zdobywało się książki, jego ilustracje z humorem, czasem przewrotne, dowcipne, były prawdziwym rodzynkiem dla młodego czytelnika. Dziś uważam, że potrafił doskonale zachęcić do czytania i znakomicie ubarwić treść książek. Bohaterowie, których stworzył bawią moje wnuki.

Dla czytelników, którzy pamiętają "tamte” książki i dla najmłodszych, jest dobra wiadomość – Bohdan Butenko zilustrował wydobytą z zapomnienia książeczkę dla najmłodszych "Gucio zaczarowany” Zofii Urbanowskiej.

W lubelskiej "Galerii 31” Miejskiej Biblioteki Publicznej w Lublinie (ul. Braci Wieniawskich 5) czynna jest wystawa ilustracji do książek autorstwa Bohdana Butenki.

Pozostałe informacje

Magdalena Gąbka i Marcin Górecki są już w drodze na najwyższy szczyt świata

Bychawianka i łodzianin są już w drodze na Everest. Udowadniają, że marzenia można spełniać

Wracamy do historii Magdaleny Gąbki z Bychawy i Marcina Góreckiego z Łodzi – pary podróżników, alpinistów i ultrabiegaczy. Po miesiącach przygotowań fizycznych, ale też finansowych, himalaiści są już w drodze na Mount Everest.

Impreza na luzie
Foto
galeria

Impreza na luzie

W miniony weekend Klub 30 w Lublinie po raz kolejny udowodnił, że jest miejscem, gdzie dobra zabawa i niezapomniana atmosfera spotykają się na każdym kroku. Impreza "Wrzuć na luz" przyciągnęła tłumy spragnionych świetnej muzyki i pozytywnej energii lublinian. Dzięki naszej fotogalerii możecie poczuć się jakbyście byli tam z nami. Zobaczcie, jak się bawił Lublin.

Poranny wypadek pod Lublinem. Lądował śmigłowiec LPR

Poranny wypadek pod Lublinem. Lądował śmigłowiec LPR

Wielka Sobota rozpoczęła się od groźnego wypadku pod Lublinem. Jedna osoba trafiła do szpitala.

Pierwszy taki zabieg na Lubelszczyźnie. Nowa metoda kardiochirurgiczna zastosowana w Lublinie
galeria

Pierwszy taki zabieg na Lubelszczyźnie. Nowa metoda kardiochirurgiczna zastosowana w Lublinie

W Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym Nr 4 w Lublinie wykonano pierwszy w południowo-wschodniej Polsce zabieg przezskórnego wszczepienia nowej protezy zastawki mitralnej w miejsce zużytej. Pacjentką była osiemdziesięcioletnia mieszkanka Lublina. Operację przeprowadził zespół Klinicznego Oddziału Kardiochirurgii.

Kewin Sasak i spółka w końcu znaleźli sposób na JSW Jastrzębski Węgiel

Wygrać z mistrzem to jest coś dużego. Opinie po meczu JSW Jastrzębski Węgiel – Bogdanka LUK Lublin

Do tej pory siatkarze Bogdanki LUK Lublin tylko przegrywali z JSW Jastrzębskim Węglem. W ostatni starciu ulegli mistrzom Polski 0:3, ale w każdym secie zdobywali po 23 punkty. W piątek, w pierwszym półfinale PlusLigi drużyna Massimo Bottiego wreszcie znalazła sposób na faworyzowanego rywala i ograła go na wyjeździe 3:0. Jak obie ekipy oceniają zawody?

Dzisiaj sklepy pracują krócej

Dzisiaj sklepy pracują krócej

W Wielką Sobotę większość placówek sieci marketów spożywczych będzie czynna do godz. 13. Do tej godziny klientów obsługiwać będą również urzędy pocztowe.

Jakub Kępa ma nadzieję, że Orlen Oil Motor powalczy o obronę tytułu mistrza

Jakub Kępa (Orlen Oil Motor): Liga będzie jeszcze bardziej wyrównana, ale walczymy o kolejne złoto

Orlen Oil Motoru mają pewne prawo marzyć o kolejnym mistrzostwie. Dzięki świetnemu zarządzaniu klubem i szeregiem sponsorów żużlowcom nie brakuje niczego, by walczyć o kolejny złoty medal dla Lublina. Prezes „Koziołków” przekonuje jednak, że po wzmocnieniach, których dokonały kluby z Wrocławia i Torunia, w PGE Ekstralidze powinno być jeszcze więcej emocji

Paweł Maj, prezydent Puław, postanowił nie płacić grzywny, by ośmieszyć system, który pozwala zamykać boiska szkolne. Za kratki nie poszedł, bo ktoś, prawdopodobnie resort sportu, zasądzoną grzywnę wpłacił. Problem z boiskiem, na którym ciążą sądowe restrykcje jednak pozostaje

"Prawo bezduszne, nikczemne, oderwane od rzeczywistości"

O zgodzie na areszt w obronie zamykanego sądownie szkolnego boiska, wieloletniej prawnej batalii, braku wsparcia ze strony władz centralnych i nadziei na zmiany - rozmawiamy z niedoszłym więźniem zakładu karnego w Opolu Lubelskim, prezydentem Puław, Pawłem Majem.

Bogdanka LUK Lublin lepsza od JSW Jastrzębskiego Węgla

Niespodzianka: Bogdanka LUK Lublin lepsza od mistrza Polski Jastrzębskiego Węgla

W pierwszym meczu półfinałowy play-off o mistrzostwo Polski Bogdanka LUK Lublin sensacyjnie pokonała JSW Jastrzębski Węgiel 3:1. MVP wybrany został przyjmujący gości Wilfredo Leon

Burze w Lubelskiem. Strażacy interweniowali dzisiaj 375 razy
nawałnice

Burze w Lubelskiem. Strażacy interweniowali dzisiaj 375 razy

To pracowity dzień dla wszystkich strażaków z zachodniej Lubelszczyzny. Wiatr uszkodził blisko 50 dachów, zrywał gałęzie i przewracał drzewa - także na samochody. Najwięcej szkód burze wyrządziły w powiecie puławskim, opolskim i kraśnickim.

Prędkość i wyprzedzanie na zakazie. Jazda wysokopunktowana

Prędkość i wyprzedzanie na zakazie. Jazda wysokopunktowana

Aż 24 punkty karne i to za jednym razem zdobył 59-latek, który wczoraj jeździł po drogach gminy Kurów - bez zwracania uwagi na przepisy. Było szybko i niebezpiecznie. Mieszkaniec gminy Bychawa wyczerpał limit błędów.

Miasta Lubelszczyzny jak z horroru - tak widzi je sztuczna inteligencja
zdjęcia
galeria

Miasta Lubelszczyzny jak z horroru - tak widzi je sztuczna inteligencja

Współczesna technologia pozwala na coraz więcej, a jej graficzne możliwości rosną z każdą kolejną wersją popularnych modeli językowych. Korzystając z dostępu do GPT postanowiliśmy sprawdzić, jak komputer widzi miasta Lubelszczyzny, gdyby miały je symbolizować postaci wyjęte z horrorów.

Silne burze przetaczają się przez Lubelszczyznę. To będzie niespokojna noc

Silne burze przetaczają się przez Lubelszczyznę. To będzie niespokojna noc

Od Puław po Roztocze - zachodnia i południowa część Lubelszczyzny znalazła się w zasięgu silnych komórek burzowych. Front przyniósł silny wiatr, intensywne opady deszczu i wyładowania atmosferyczne. Mieszkańcy województwa już w południe otrzymali ostrzeżenia w ramach alertu RCB. Prognozy się sprawdziły.

Rzeźba ukrzyżowanego Chrystusa należy do najstarszych w Lublinie. Pochodzi z początków XVII wieku
historia

Lubelski kościół kryje skarby historii. Rzeźba Chrystusa sprzed 405 lat

Gdy powstawała, na polskim tronie zasiadał Władysław IV Waza, nasz kraj rozpoczynał boje z Imperium Osmańskim, a w Lublinie szalała epidemia dżumy. Figura Chrystusa z kościoła pw. św. Mikołaja ma już 405 lat. Jej autor pozostaje nieznany.

Lęk przed złodziejami popchnął go do najgorszego

Lęk przed złodziejami popchnął go do najgorszego

Mieszkaniec powiatu zamojskiego stracił ponad 100 tysięcy złotych. A wszystko przez lęk o swoje oszczędności oraz zbyt duże zaufanie okazane niewłaściwym osobom. Ten błąd słono go kosztował.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Ogłoszenia

Najnowsze · Promowane
Praca -> Zatrudnię

zatrudnię pracownika

polska

0,00 zł

Budownictwo -> Materiały -> Sprzedam

ruraelas

ZAMOŚĆ

47,00 zł

Budownictwo -> Materiały -> Sprzedam

kolkom

ZAMOŚĆ

165,00 zł

Budownictwo -> Materiały -> Sprzedam

kolkom

ZAMOŚĆ

169,00 zł

Różne -> Sprzedam

zlacz

ZAMOŚĆ

47,00 zł

Komunikaty