Wschodnim Innowacyjnym Centrum Architektury w poniedziałek pochwaliła się Politechnika Lubelska. Inne lubelskie uczelnie też nie zamierzają zostać w tyle.
6-kondygnacyjny budynek o pow. 6,7 tys. mkw. jest właśnie wyposażany w sprzęt umożliwiający zastosowanie technik in-formatycznych do planowania przestrzeni. Będzie tu też centrum multimedialne ze skanerem przestrzennym, gdzie będzie można wizualizować plany budowy nowych obiektów.
– Obiekt ma ciekawy wygląd, wewnętrzne patio, rozsuwane ściany i stropy – mówi dr Jan Wrana, kierownik projektu. Wrana zwraca też uwagę detale: zewnętrzne żaluzje sterowane komputerowo, reagujące np. na silny wiatr. W aranżacji wnętrza obiektu uczestniczyli studenci wydziału budownictwa i architektury PL - według ich projektów wykonano m.in. strop podwieszany, umywalki i posadzki.
Do dużej inwestycji szukuje się też Uniwersytet Przyrodniczy. Kamień węgielny pod budynek Innowacyjnego Centrum Patologii i Terapii Zwierząt przy ul. Głębokiej zostanie wmurowany w lipcu. Ulokują się tu cztery katedry zajmujące się chorobami zakaźnymi i wewnętrznymi, chirurgią i rozrodem zwierząt. Inwestycja warta 76 mln zł zostanie dofinansowana 68,4 mln zł ze środków unijnych. – Budynek ma być gotowy do końca przyszłego roku – mówi Agnieszka Wasilak z UP.
Nowy akademik przy ul. Unickiej w Lublinie (naprzeciwko zakładów drukarskich) postawi Wyższa Szkoła Ekonomii i Innowacji w Lublinie. Pomieści się w nim ok. 300 studentów, przede wszystkim obcokrajowców.
– Kupiliśmy działkę na której została rozpoczęta budowa domu mieszkalnego. Obiekt zostanie przeprojektowany na potrzeby akademika – tłumaczy Michał Jarmuł p. o. rektora WSEI. Lokale na parterze zostaną wynajęte lub sprzedane pod działalność handlową. Studenci oraz wykładowcy WSEI zamieszkają w akademiku od października przyszłego roku.
W budżecie UE na lata 2014 -2020 będzie o wiele mniej pieniędzy na nowe uczelniane inwestycje. Znajdą się natomiast środki natomiast na współpracę z biznesem i komercjalizację wyników badań naukowych.