Czy leki nootropowe są bezpieczne? Jak mądrze ich używać i gdzie jest granica? To temat przewodni zbliżającej się konferencji naukowej „Nootropic Drugs Conference”.
Konferencja potrwa od 9 do 11 października. To pierwsza edycja wydarzenia organizowanego dla studentów i doktorantów przez Katedrę i Zakład Toksykologii Uniwersytetu Medycznego w Lublinie oraz działające przy nim Studenckie Koło Naukowe.
- Głównym celem konferencji jest zwiększenie wiedzy studentów na temat konsekwencji zażywania leków nootropowych, tzw. smart drugs. Konferencja obejmuje identyfikację i ocenę zagrożeń wynikających ze stosowania leków nootropowych przez studentów uczelni wyższych oraz prezentację wyników międzynarodowych badań – informuje Michał Mikrus, członek komitetu organizacyjnego.
W trakcie 3 dniowego wydarzenia, uczestnicy wezmą udział w wykładach takich jak: „Brać czy nie brać – oto jest pytanie”, „Fenibut – bezpieczny lek nootropowy?”, „Wpływ nikotyny na funkcje poznawcze”, „Ashwagandha odkryta: rozważanie korzyści i ryzyka naturalnego adaptogenu” czy „Nadmierny stres ma destrukcyjny wpływ na nasz mózg”. W kolejne dni zaplanowane są warsztaty, zwiedzanie Centrum Symulacji Medycznej UM, spotkanie integracyjne, sesja plakatowa studentów oraz debata oksfordzka pt. „Leki nootropowe stosowane okazjonalnie mogą mieć pozytywny wpływ na funkcjonowanie mózgu”. Konferencja odbywa się w auli Centrum Symulacji Medycznej UM.
Oprócz Uniwersytetu Medycznego w Lublinie, w konferencji wezmą udział przedstawiciele z Palacký University Olomouc (Czechy) oraz University of Szeged (Węgry).
Udział w konferencji jest bezpłatny.