Na wczoraj zaplanowana była kolejna licytacja Dworku Grafa położonego w rejonie ul. Mełgiewskiej. Ale nie doszła do skutku, bo do miejskiego przetargu nie zgłosił się nikt. Miasto rozważa ponowną obniżkę ceny nieruchomości
Neoklasycystyczny dworek z 1853 r. został zbudowany w stylu włoskiej willi. Przez lata działała tu restauracja, odbywały się tu wesela. Od kilku lat budynek stoi nieużywany. Miasto próbuje znaleźć dla niego nowego gospodarza. Na lutowy przetarg wystawiło go z ceną wywoławczą 6,9 mln zł. Ponieważ żaden kupiec się nie znalazł, cenę obniżono do 6,02 miliona. Ale to też nic nie dało.
Urzędnicy podejrzewają, że potencjalnych kupców może zniechęcać położenie budynku – obok miejsca, gdzie krzyżują się duże szlaki komunikacyjne.
– Z jednej strony mamy wyjazd na pojezierze Łęczyńsko-Włodawskie, z drugiej Mełgiewską do lotniska i ciąg transportowy do obwodnicy oraz zjazd do Zamościa – mówi Arkadiusz Nahuluk, dyrektor Wydziału Gospodarowania Mieniem w Urzędzie Miasta.
Dyr. Nahaluk przypuszcza, że przedsiębiorcy mogą obawiać się wysokich nakładów, bo budynek sprzedawany jest wraz z otaczającą go działką, a ta jest dość spora.
Zgodnie z planem zagospodarowania nieruchomości dworek może być miejscem handlu, gastronomii, rzemiosła usługowego i innych usług komercyjnych. Ratusz zapowiada, że niezwłocznie ogłosi kolejny przetarg, bo bezużyteczne stanie raczej budynkowi mu nie służy.
– Wszystko, czego nie używamy starzeje się – mówi Nahuluk. – Jeżeli wstawimy samochód do garażu to nie oznacza, że po 10 latach będzie nowy. Tak samo jest z budynkiem. Wystarczy zamknąć pokój i po kilku dniach ma pan inne powietrze – tłumaczy.
W nieodległym sąsiedztwie Dworku Grafa stoi inny budynek, któremu miasto chce znaleźć nowego gospodarza. To zabytkowa Czerwona Karczma przy ul. Turystycznej. Budynek wzniesiono w XVII wieku. Od 1923 r. działała tu fabryka gwoździ, a po wojnie znajdowały się tu mieszkania.
Co sprzedaje miasto
Na liście miejskich nieruchomości na sprzedaż jest też m.in. kamienica po banku przy Krakowskim Przedmieściu 39b, czy też dwie staromiejskie kamienice: Archidiakońska 3 i Olejna 12. Ratusz ma również ponownie podejmować próby sprzedaży działek pod budownictwo na Szerokiem i w pobliżu dawnego poligonu na górkach czechowskich. W tym ostatnim rejonie na sprzedaż trafić mają grunty położone na południe od tych, które miasto już wystawiało na przetarg.