O północy mija termin składania uwag do zmian w planie zagospodarowania dwóch fragmentów os. Piastowskiego. Część mieszkańców obawia się, że powstanie tu coś, czego by nie chcieli. A teoretycznie mógłby to być... blok w przebraniu akademika.
Jednym z dwóch obszarów, dla których powstaje nowy plan zagospodarowania, jest zielony skwer między wieżowcami przy ul. Bolesława Chrobrego. Na jego zabudowę pozwala obowiązujący plan z 2002 roku.
Nowy dokument, jak wynika z projektu poddanego pod ocenę mieszkańców, ma wykluczyć zabudowę skweru. Część mieszkańców niepokoi jednak to, jak planiści potraktowali inny skrawek osiedla objęty projektem nowego planu. Chodzi o miejsce z budynkiem Młodzieżowego Domu Kultury „Pod Akacją”.
Projekt umożliwiłby postawienie tu nieco większego obiektu usługowego (np. akademika), co nie wszystkim się podoba.
We wtorek Rada Dzielnicy Rury upubliczniła na Facebooku gotowy druk z uwagami, które można podpisać i zgłosić Urzędowi Miasta, który przyjmuje uwagi do północy w czwartek.
W gotowym druku jest m.in. prośba o skreślenie z wykazu dopuszczalnych tu usług wszystkiego poza kulturą i zdrowiem, czyli administracji, biur, handlu, funkcji hotelowej, religijnej, motoryzacyjnej, nauki (w tym domu studenckiego), oświaty, wychowania i usług drobnych. W piśmie jest też prośba o to, by zmniejszyć dozwoloną wysokość zabudowy terenu dzisiejszego MDK „Pod Akacją” z 12 m na 9 m (czyli z trzech na dwie kondygnacje) oraz zaostrzyć wymagania dotyczące minimalnej liczby miejsc parkingowych.
Drugi obszar, który ma otrzymać nowy plan zagospodarowania, to teren z budynkiem dawnej centrali telefonicznej przy ul. Leszka Czarnego, obecnie wykorzystywanym jako biurowiec Wód Polskich.
Dziewięć lat temu właściciel działki poprosił o przeznaczenie terenu pod usługi z dopuszczeniem mieszkań, trzy lata temu Ratusz przygotował projekt nowego planu, który dopuszczałby tu 18-metrowy blok. Po protestach mieszkańców wycofał się z tego pomysłu.
Nowy projekt wyklucza funkcję mieszkaniową, dopuszcza wyłącznie usługi nieuciążliwe. Również w tej sprawie Rada Dzielnicy Rury udostępniła na Facebooku gotowy zestaw uwag. Jest w nich prośba o wykreślenie z katalogu możliwych tu usług gastronomii i hoteli, jest też prośba o zastosowanie znacznie bardziej wyśrubowanych wymagań co do minimalnej liczby miejsc parkingowych.
Czy przy Leszka Czarnego możliwa będzie budowa metodą „na akademik”, czyli postawienie obiektu z lokalami, które w praktyce będą mieszkaniami, ale oficjalnie „domem studenckim”, czyli obiektem usługowym? Pytaliśmy o to Ratusz już we wrześniu.
– W przypadku projektu planu dla rejonu ul. Leszka Czarnego określono katalog dopuszczonych usług nieuciążliwych, nie występują wśród nich domy studenckie – zapewnił nas wówczas Urząd Miasta. Jednak katalog możliwych tutaj usług został poprzedzony zwrotem „w szczególności”, co w prawnym języku oznacza „zwłaszcza”, ale nie oznacza „wyłącznie”.
W razie zatwierdzenia takiego planu przez Radę Miasta teoretycznie możliwe byłoby postawienie obiektu usługowego o funkcji niewymienionej w planie, co mogłoby się stać furtką do budowy mieszkań metodą „na akademik”, o czym zestaw uwag udostępniony na facebookowej stronie Rady Dzielnicy Rury już nie wspomina.
Uwagi do projektu zmian w planach zagospodarowania można zgłaszać Urzędowi Miasta do północy w czwartek mailem (planowanie@lublin.eu), poprzez portal decyduje.lublin.eu oraz listownie (Prezydent Miasta Lublin, pl. Łokietka 1, 20-109 Lublin). Zgłaszając uwagę trzeba oprócz jej treści podać również oznaczenie nieruchomości, której dotyczy oraz swoje imię i nazwisko bądź nazwę firmy.