Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

29 sierpnia 2013 r.
19:29
Edytuj ten wpis

Czapka skradziona z Muzeum na Majdanku wróciła do Polski

Autor: Zdjęcie autora PAP
Kilkanaście lat temu eksponaty od zwiedzających dzieliła jedynie druciana siatka  (Karol Zienkiewicz
Kilkanaście lat temu eksponaty od zwiedzających dzieliła jedynie druciana siatka (Karol Zienkiewicz

Czapka–pasiak skradziona z wystawy na terenie b. obozu koncentracyjnego na Majdanku w Lublinie i odnaleziona w USA została w czwartek przekazana przez ambasadora USA w Polsce Stephena Mulla na ręce wiceminister kultury Małgorzaty Omilanowskiej.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
"Informacja, że na pewnym portalu internetowym znajduje się czapka, która może pochodzić ze zbiorów Muzeum na Majdanku dotarła do policji polskiej 20 czerwca. Koniec aukcji zaplanowano na 23 czerwca, więc presja czasu była znacząca. Czapkę udało się odzyskać dzięki dobrej międzynarodowej współpracy z kolegami z USA, poprzez oficerów łącznikowych FBI, za co na ręce ambasadora składam serdeczne podziękowania. I właśnie dzięki tej współpracy (...) koledzy w Stanach podjęli błyskawiczne działania i doprowadzili do tego, że osoba wystawiająca czapkę oddała ją funkcjonariuszom i zrzekła się praw własności. Dzisiaj przekazujemy ją z powrotem do zbiorów Muzeum na Majdanku" - mówił komendant główny policji Marek Działoszyński.

Jak podkreślił ambasador USA w Polsce jednym z obowiązków każdego rządu jest dołożenie starań, by nigdy nie zginęła pamięć o tragicznych wydarzeniach z przeszłości. "To szczególnie ważne w przypadku okrutnych zbrodni popełnionych przez nazistów w czasie II wojny. Polska wie co to znaczy, ponieważ ucierpiała dotkliwie.

Okupujący kraj hitlerowcy zamordowali i uwięzili miliony polskich obywateli i zniszczyli wiele miast. Po zakończeniu wojny Polska odegrała wiodącą rolę na świecie przypominając o moralnym obowiązku zachowania pamięci o zbrodniach i ich ofiarach. Dzisiejsza uroczystość jest ważnym symbolem wsparcia Ameryki dla wysiłków polskich, by nikt już nigdy nie padł ofiarą tak potwornych zbrodni, jakie ciężko doświadczyły Polskę i Polaków" - powiedział Mull.

Wiceminister kultury dodała, że to dla nas "wielki dzień", bo pamięć o ofiarach nazizmu jest dla Polski wielkim obowiązkiem. "To na ziemiach polskich znajduje się najwięcej obozów zbudowanych przez Niemców w czasie II wojny i to nam przypadł obowiązek zachowania pamięci tego, co się stało, dla całego świata. Opieka nie jest taka łatwa, ponieważ jak pokazuje praktyka są ludzie, na szczęście niewielu, którzy decydują się na niezrozumiałe dla mnie działania zabierania z obozów +pamiątek+. A trudno na wystawie zawierającej kilkaset eksponatów dopilnować każdego. Cieszymy się, że utraconą czapkę udało się odzyskać. Przy okazji chciałam też podziękować anonimowemu antykwariuszowi, który powiadomił ministerstwo o tej aukcji" - zaakcentowała Omilanowska.

Odnalezioną w USA czapkę zbadali specjaliści z Centralnego Laboratorium Kryminalistycznego. Porównali ją z podobną czapką - wypożyczoną na potrzeby badań - z Muzeum na Majdanku. Analiza wykazała, że obie czapki wykonane są z takich samych materiałów, a tkaniny mają ten sam splot i wiek. Ekspertyza potwierdziła, że znaleziona w USA czapka pochodzi z Muzeum na Majdanku.

Na czapce jest fragment naszywki - oznaczenia obiektu muzealnego - na której widoczne są słowa "Majdanek" i "Muzeum". Jak przypuszcza wicedyrektor Państwowego Muzeum na Majdanku w Lublinie Danuta Olesiuk, czapka mogła zostać skradziona dość dawno, prawdopodobnie z wystawy urządzonej w jednym z baraków obozowych. "Nie było wtedy takich zabezpieczeń, jak to ma miejsce obecnie" - powiedziała. Ekspozycja ta funkcjonowała w latach 1962-1995. Prezentowano na niej ubrania więźniów obozu.

"To dla nas szokujące, że ludzie przyjeżdżający do takiego miejsca jak Majdanek, gdzie był obóz koncentracyjny nie mają szacunku do tego, co tam się stało i te przedmioty będące wyjątkowymi dowodami historycznymi znajdują +chętnych+. To dla nas tym bardziej przykre, że nawet takie przedmioty zawierające w sobie tak dramatyczne historie mogą znajdować nabywców" - podkreśliła Olesiuk.

Czapka zostanie teraz zabrana do muzeum, zinwentaryzowana, sfotografowana, opisana i umieszczona w magazynie. Na razie nie trafi na muzealną ekspozycję.

W Muzeum na Majdanku jest obecnie ok. 300 tys. różnych eksponatów muzealnych, z czego większość - ok. 280 tys. - to buty więźniów Majdanka, zarówno te obozowe, jak i te, które im po przywiezieniu do obozu odbierano. Więźniarskich czapek zachowało się tutaj ponad 2,5 tys.

Hitlerowski obóz koncentracyjny na Majdanku istniał w latach 1941-44. Spośród prawdopodobnie 150 tys. ludzi z ok. 30 państw, którzy przeszli przez Majdanek życie straciło tu ok. 80 tys. ludzi, z czego 60 tys. to byli Żydzi, zwożeni do obozu z całej Europy. Więźniowie Majdanka umierali na skutek głodu, chorób, pracy ponad siły, a także w egzekucjach i komorach gazowych. W listopadzie 1944 r. na terenie obozu utworzono muzeum martyrologiczne.

Pozostałe informacje

Falkon 2025. WieloŚwiaty
ZDJĘCIA I PROGRAM
galeria

Falkon 2025: Fantastyczna impreza w Lublinie. Plan na sobotę

Kosmiczna kantyna rodem z Gwiezdnych Wojen z holoszachami, gry, pokazy, cosplay i poszukiwania odpowiedzi na bardzo ważne pytania. W Lublinie trwa Falkon 2025. WieloŚwiaty. Co jeszcze przed nami?

Z młotkiem na kompana od kieliszka

Z młotkiem na kompana od kieliszka

O tym, że nie tylko alkohol może uderzyć do głowy, na własnej skórze przekonał się we wtorek 17-latek z gminy Dorohusk. Podczas wspólnego biesiadowania, jeden z kolegów wyciągnął młotek.

Czołowe zderzenie peugeota z ciężarówką. 59-latka trafiła do szpitala
galeria

Czołowe zderzenie peugeota z ciężarówką. 59-latka trafiła do szpitala

W miejscowości Łopiennik Nadrzeczny na drodze krajowej nr 17 doszło do poważnego wypadku. 59-letnia kierująca peugeotem zderzyła się czołowo z ciężarówką marki DAF. Kobieta została przetransportowana śmigłowcem do szpitala w Lublinie.

Śmiertelny wypadek w Uściążu. Pieszy potrącony przez samochód

Śmiertelny wypadek w Uściążu. Pieszy potrącony przez samochód

Na drodze wojewódzkiej nr 824 w miejscowości Uściąż (gm. Karczmiska) doszło do tragicznego wypadku. 61-letni kierowca volvo potrącił pieszego, który zginął na miejscu. Policja ustala szczegóły zdarzenia.

Walentynkowy weekendzik. Tak się bawiliście w Klubie 30.
foto
galeria

Walentynkowy weekendzik. Tak się bawiliście w Klubie 30.

Walentynki to święto zakochanych, które coraz częściej przenosi się do klubów, w których odbywają się walentynkowe imprezy. Tak samo było w popularnym lubelskim Klubie 30, który zorganizował - Walentynkowy piąteczek. Impreza - jak zwykle - przyciągnęła pary oraz singli. Jeśli jesteście ciekawi, jak się bawiliście, to zapraszamy do obejrzenia naszej fotogalerii.

Pavol Stano (Górnik Łęczna): Dziękuję zawodnikom za zaangażowanie i poświęcenie

Pavol Stano (Górnik Łęczna): Dziękuję zawodnikom za zaangażowanie i poświęcenie

W piątek na otwarcie 21. kolejki Górnik Łęczna prowadził w Warszawie z tamtejszą Polonią, ale potem gospodarze zadali dwa ciosy w krótkim odstępie czasu i wygrali to spotkanie. Jak mecz podsumowują szkoleniowcy obu ekip?

42-latek zatrzymany za jazdę mimo dożywotniego zakazu. Miał 3 promile alkoholu

42-latek zatrzymany za jazdę mimo dożywotniego zakazu. Miał 3 promile alkoholu

Policjanci z Hrubieszowa zatrzymali 42-letniego kierowcę, który nie tylko złamał dożywotni zakaz prowadzenia pojazdów, ale także miał blisko 3 promile alkoholu w organizmie. Jak się okazało, mężczyzna nigdy nie posiadał prawa jazdy i był już wielokrotnie karany za jazdę po alkoholu.

Lubisz roboty i technologię? Dziś w Lublinie turniej dla pasjonatów

Lubisz roboty i technologię? Dziś w Lublinie turniej dla pasjonatów

Jeśli fascynuje cię robotyka i nowoczesne technologie, masz dziś okazję zobaczyć je w akcji. Na Politechnice Lubelskiej trwa prestiżowy turniej FIRST Tech Challenge, w którym najlepsi młodzi inżynierowie z Polski i zagranicy rywalizują o awans do światowych finałów w Houston.

Lubelscy naukowcy nagrodzeni za przełomowe badania. Wyróżnienie dla zespołu UP i UM w Lublinie

Lubelscy naukowcy nagrodzeni za przełomowe badania. Wyróżnienie dla zespołu UP i UM w Lublinie

Zespół naukowców z Uniwersytetu Przyrodniczego oraz Uniwersytetu Medycznego w Lublinie został wyróżniony prestiżową nagrodą Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Doceniono ich badania nad funkcjonalnym produktem spożywczym, który może wspomagać profilaktykę choroby Alzheimera.

Kierowco z Lublina, szykuj portfel! Tankowanie w mieście jednym z najdroższych w Polsce

Kierowco z Lublina, szykuj portfel! Tankowanie w mieście jednym z najdroższych w Polsce

Rosnące ceny paliw to problem, który dotyka kierowców w całej Polsce, ale dane z najnowszego raportu pokazują, że w Lublinie tankowanie jest wyjątkowo kosztowne. Według analizy Yanosik i PanParagon nasze miasto znalazło się wśród najdroższych w kraju.

Daria Szynkaruk jest kapitanem MKS FunFloor Lublin

MKS FunFloor Lublin po zaciętym spotkaniu pokonał Energę Start Elbląg

Paweł Tetelewski może być zadowolony z postawy swoich podopiecznych. MKS FunFloor wygrał w Elblągu z tamtejszą Energą Startem 28:26. Spotkanie było jednak bardzo zacięte.

Górnik Łęczna wciąż musi poczekać na pierwszą wygraną w tym roku

Górnik Łęczna wciąż musi poczekać na pierwszą wygraną w tym roku

Nieudany wyjazd Górnika Łęczna do stolicy. W piątek na otwarcie 21. kolejki Betlic I Ligi podopieczni trenera Pavola Stano przegrali z Polonią Warszawa 1:2

Odkryj tajemnice Lubelszczyzny! Rozpoznasz te zabytki po zdjęciach?
QUIZ

Odkryj tajemnice Lubelszczyzny! Rozpoznasz te zabytki po zdjęciach?

Lubelszczyzna to region, który zachwyca swoim dziedzictwem kulturowym, bogatą historią i niepowtarzalnym klimatem. Znajdziemy tu zarówno majestatyczne zamki i pałace, jak i urokliwe stare miasta, zabytkowe świątynie oraz miejsca owiane tajemnicą. Jeśli jesteś miłośnikiem historii i architektury, nasz quiz to doskonała okazja, aby sprawdzić swoją wiedzę i odkryć nieznane zakątki tej niezwykłej części Polski!

Seniorzy chcą spotykać się częściej. Kiedy nowy "plus"?

Seniorzy chcą spotykać się częściej. Kiedy nowy "plus"?

Mieszkanka Woli Burzeckiej w powiecie łukowskim zadzwoniła do naszej redakcji narzekając na zmniejszenie liczby zajęć dla seniorów w miejscowej świetlicy. To skutek zakończenia projektu w ramach Senior+. Zapytaliśmy w gminie o szansę na poszerzenie oferty.

Droga impreza w Kraśniku – stracił złoto, zegarek i pieniądze

Droga impreza w Kraśniku – stracił złoto, zegarek i pieniądze

Mieszkaniec Kraśnika nie wybrał sobie najlepszych kompanów do wspólnego biesiadowania. Po imprezowej nocy okazało się, że nie ma już gości, ale także jego kosztowności.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Komunikaty