Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

26 kwietnia 2013 r.
17:07
Edytuj ten wpis

Czarnobyl nadal straszy

Autor: Zdjęcie autora Paweł Puzio
0 10 A A
Wciąż można natknąć się na pamiątki z Czarnobyla. Rosjanie i Ukraińcy na początku lat 90. minionego
Wciąż można natknąć się na pamiątki z Czarnobyla. Rosjanie i Ukraińcy na początku lat 90. minionego

Był 27 kwietnia 1986 roku, godzina 1.24. W wyniku nieudanego eksperymentu nastąpił wybuch reaktora w Czarnobylu. W ciągu kilku sekund świat stanął przed groźbą największej w dziejach katastrofy.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Tego samego dnia Zbigniew Węglarz z Lublina, emerytowany pułkownik WP, wybierał się z żoną w odwiedziny do syna mieszkającego w Republice Federalnej Niemiec. Podróż z Lublina przebiegała spokojnie.

– Granicę z NRD przekroczyliśmy bez problemu. Przespaliśmy się na kempingu i następnego dnia pojechaliśmy w kierunku RFN. Zachodnioniemiecki celnik na przejściu granicznym zapytał się z jakiego miasta jedziemy. Z Lublina odparłem. Popatrzył i kazał zjechać na bok. Za chwilę przyszedł z licznikiem Geigera-Müllera. Czujnik wkładał do filtra, sprawdzał nadkola. Dosłownie wszędzie zajrzał. Na początku myślałem, że Rosjanom lub Amerykanom zagubiła się rakieta. Mnie puścił, ale samochód z Białegostoku zawrócił. Dopiero wieczorem, z niemieckiej telewizji, dowiedziałem się, dlaczego celnik był tak skrupulatny – opowiada pułkownik Zbigniew Węglarz.

Tragiczny eksperyment

26 kwietnia załoga elektrowni atomowej w Czarnobylu przeprowadzała eksperyment. Chodziło o sprawdzenie systemu chłodzenia reaktora, gdy ten zostanie wyłączony. Eksperyment nie powiódł się, a reaktor, w wyniku błędu obsługi, 10-krotnie przekroczył swoją moc, co w efekcie doprowadziło do nagłego wzrostu temperatury i wybuchu. Przez olbrzymi krater wydostały się ogromne ilości radioaktywnych gazów.

– Do dziś nie jest znana liczba ofiar Czarnobyla. Wiadomo, że strażacy, piloci i załogi 80 helikopterów, które dokonywały nalotów nad wciąż dymiący reaktor, aby zrzucić ołów, piasek i kwas borny, zmarli na chorobę popromienną. Do "40” nie dożył co czwarty z 10 000 górników, specjalnie sprowadzonych z Donbasu, do likwidacji skutków katastrofy. Jaka jest ogólna liczba ofiar Czarnobyla, dziś tego nie można precyzyjnie ustalić – dodaje pułkownik Węglarz.

Chmura radioaktywnych pyłów skaziła sporą część Europy. – Pyły niesione przez wiatr dotarły przez Skandynawię do Niemiec, do Bawarii, gdzie mieszkał syn. Można powiedzieć, że wpadłem z deszczu pod rynnę Po drodze skaziły północno-wschodnią Polskę. W samym Lublinie skażenie nie było groźne. Co jednak ważne, ówczesne władze podjęły decyzję o podaniu dzieciom płynu Lugola, czyli nieradioaktywnego jodu, aby chronić tarczycę. W sumie, jod został podany 18,5 milionom obywateli naszego kraju, szczególnie dzieciom. Rosjanie zaczęli akcję podawania jodu dopiero pod koniec maja – mówi Zbigniew Węglarz.

Czarnobyl jest do dziś

Wbrew pozorom wciąż można natknąć się na pamiątki z Czarnobyla. Rosjanie i Ukraińcy na początku lat 90. minionego wieku przywozili do Polski sporo różnego rodzaju prostego sprzętu, aby go sprzedać na bazarach.

– Akurat montowałem w domu instalację alarmową. Na targu trafiłem na amperowoltomierz z rosyjskiego helikoptera. Po pewnym czasie, też od Rosjan, kupiłem dozymetr mierzący poziom napromieniowania. Amperowoltomierz zamontowałem w swoim małym warsztacie. Pewnego dnia wszedłem do warsztatu z dozymetrem, który zaczął "śpiewać”. "Ki czort” pomyślałem. I zacząłem szukać. Okazało się, że amperowoltomierz jest napromieniowany. Prawdopodobnie helikopter, z którego go wymontowano, latał nad Czarnobyłem i teraz stoi na wielkim złomowisku w Prypeci. Gdyby go ponosić przez dłuższy czas w kieszeni spodni, to można by się pożegnać z rodziną. Wprawdzie jego oddziaływanie to tylko ok. 50 centymetrów, ale zawsze. Kupiłem nowy miernik, napromieniowany leży schowany – dodaje pułkownik Węglarz.

Na początku lat 90. do Polski trafiło setki takich sprzętów. Ale nie tylko. Przywożono żywność, ubrania. – Moja sąsiadka kupiła w tamtym czasie od Ukraińców kaszę. Tak dla próby sprawdziłem ją dozymetrem. "Śpiewałą ” bardzo mocno – wspomina Węglarz.

Ile to potrwa?

Nikt nie wie, ile lat Czarnobyl i Prypeć będą zamknięte dla świata. – Mówi się, że minimum 300, a nawet 600 lat musi minąć, zanim promieniowanie zaniknie – dodaje nasz rozmówca. – Mimo to, jestem zdania, że ludzkość nie ma odwrotu od energetyki jądrowej. Na świecie pracują 443 siłownie atomowe. Polska też musi już myśleć o tej formie produkcji energii, bo stale rośnie zapotrzebowanie.

Pozostałe informacje

Peja & Slums Attack: 30 lat na scenie. Koncert w Zgrzycie
JUBILEUSZ
29 listopada 2024, 18:00

Peja & Slums Attack: 30 lat na scenie. Koncert w Zgrzycie

To już 30 lat, odkąd Ryszard „Peja” działa na polskiej scenie pod szyldem Slums Attack. Jubileuszowy koncert odbędzie się już w najbliższy piątek (29 listopada) w lubelskiej Fabryce Kultury Zgrzyt. Gościnnie z Rychem na scenie m.in: Dj. Decks, Gandi Ganda, Iceman, Glaca, Dvj. Rink.

Choć do dziś uczciwie przyznaję, że muzykiem jazzowym tylko bywam. Klasyka ukształtowała mnie i jest dla mnie wciąż ważną częścią artystycznego życia – mówi Krzysztof Herdzin
KLASYKA I JAZZ

Krzysztof Herdzin: Muzyka sprawiła, że mam piękne życie

Zrobiłem kurs weterynaryjny i poznawałem prawdziwe życie od podszewki zajmując się we dwójkę z kolegą jamajczykiem blisko setką psów w schronisku – mówi Krzysztof Herdzin, profesor sztuk muzycznych, pianista, kompozytor, aranżer, dyrygent, producent płytowy, multiinstrumentalista

Sławomir Wołoszyn
SMACZNEGO

Zalewajka, żurek i wilkołaski barszcz. Ciepłe zupy na zimne dni

Idzie na zimę, więc rozgrzewające zupy są w kuchni na topie. Wśród nich króluje żurek, Z dobrym wsadem może zastąpić cały obiad. – Najlepszy wsad to wędzone żeberko – mówi Sławomir Wołoszyn z Grill Baru w Lublinie.

Zaczepiał, bił, kazał klękać i przepraszać. Już go zatrzymali
INTERWENCJA

Zaczepiał, bił, kazał klękać i przepraszać. Już go zatrzymali

Do policyjnego aresztu trafił 31-latek, który w sobotę w Puławach najpierw zaczepiał przypadkowe osoby, a następnie dwukrotnie uderzył w głowę mijanego 15-latka, któremu kazał klękać i go przepraszać.

House Flipper: Dine Out
GRAMY
film

House Flipper: Dine Out. Najpierw wyremontuj, a potem ugotuj (wideo)

Na początek inwestycja, a po wielkim remoncie decyzja: sprzedajemy czy sami gotujemy? Jutro premiera dodatku Dine Out do gry House Flipper.

Cały czas pomagają innym. Dziś świętowali
Dzień pracownika socjalnego
galeria

Cały czas pomagają innym. Dziś świętowali

Ta praca jest jedną z cięższych, często prowadzącą do wypalenia zawodowego – mówi Grzegorz Sołtys, dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Lublinie. Dziś w Lublinie zorganizowano uroczystości z okazji Dnia Pracownika Socjalnego.

Zostań gwiazdą rocka. Scena Ad Hoc
27 listopada 2024, 19:00

Zostań gwiazdą rocka. Scena Ad Hoc

Masz zespół i chcesz koncertować? Temu służy scena Ad Hoc, na której występują początkujący artyści. W środę (27 listopada) w Chatce Żaka nastąpi kolejny – drugi – krok do sławy. Oprócz zespołów będzie można zobaczyć utalentowane solowe artystki.

Bolesna historia. Spotkanie z Christine Hoffmann
26 listopada 2024, 18:00

Bolesna historia. Spotkanie z Christine Hoffmann

Czy wspólna polsko-niemiecka pamięć jest możliwa? Dlaczego nie pamiętamy? Na te i inne pytania spróbuje odpowiedzieć Christiane Hoffmann, autorka książki „Czego nie pamiętamy. Pieszo śladami ucieczki ojca”.

Lubartów wyda 163 milionów na ulice, zabytki i salę sportową
DOCHODY I WYDATKI

Lubartów wyda 163 milionów na ulice, zabytki i salę sportową

W przyszłym roku władze Lubartowa do swojej dyspozycji będą miały więcej pieniędzy niż w obecnym. Rosną dochody, wydatki, ale kwota przeznaczona na inwestycje. Wśród najdroższych są remonty i budowa dróg, kanalizacja, czy dokończenie nowej sali dla sportowców.

Na ławie oskarżonych zasiadły trzy osoby
W SĄDZIE

Wójt z żoną ustawili przetarg? Ruszył proces

Nie przyznali się do winy, ale wyjaśniać niczego nie chcieli, odpowiadać na pytania również nie. Leon B., były wójt Sułowa zasiadł na ławie oskarżonych wraz z żoną Grażyną oraz Stanisławem K. Według prokuratury ta trójka dopuściła się nieprawidłowości przy przetargu i realizacji utwardzenia wąwozu w Żrebcach.

Maria Dębska jako Anka Serafin w serialu Śleboda
DO ZOBACZENIA
film

Śleboda: Zbrodnia i Podhale w sześciu odcinkach. Jest pierwszy zwiastun (wideo)

Dziś zwiastun, a premiera za niespełna trzy tygodnie. Jest seria kryminałów, zaraz będzie serial Śleboda.

Last Minute – co to znaczy? Czy to naprawdę najtańsze wakacje?

Last Minute – co to znaczy? Czy to naprawdę najtańsze wakacje?

Marzysz o spontanicznych wakacjach, które pozwolą Ci uciec od codzienności bez planowania z wielomiesięcznym wyprzedzeniem? Oferty Last Minute mogą wydawać się idealnym rozwiązaniem – wystarczy poczekać do ostatniej chwili, by znaleźć wyjazd w atrakcyjnej cenie i szybko zarezerwować wymarzoną podróż.

Jakie korzyści niesie ze sobą kąpiel w balii?

Jakie korzyści niesie ze sobą kąpiel w balii?

Kąpiel w balii ogrodowej (czyli tzw. ruskiej bani lub ciepłej beczce) to nie tylko sposób na chwilę relaksu, ale także potencjalnie skuteczna metoda na poprawę zdrowia i samopoczucia.

Bez ciepłej wody i ogrzewania. Gdzie i jak długo?
LUBLIN

Bez ciepłej wody i ogrzewania. Gdzie i jak długo?

Na kilka godzin wyłączą ogrzewanie. Lubelskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej zapowiada przerwy w dostawie ciepła.

Prawda, wolność, siła kobiet. Applebaum, Holland i Tokarczuk z honorowymi tytułami UMCS
WYDARZENIE
galeria

Prawda, wolność, siła kobiet. Applebaum, Holland i Tokarczuk z honorowymi tytułami UMCS

UMCS w roku jubileuszu 80-lecia istnienia wyróżnia „trzy wielkie damy polskiej, europejskiej i światowej kultury intelektualnej”, które swą postawą, niezależnością i odwagą głoszonych poglądów, nawiązują wprost do przesłania Marii Curie-Skłodowskiej, patronki uczelni – zapowiedział prof. Jan Pomorski.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Ogłoszenia

Najnowsze · Promowane
Maszyny i narzędzia -> Sprzedam

silnik 3 fazowy

Lublin

0,00 zł

Nieruchomości -> Sprzedam -> Mieszkania

mieszkanie sprzedam

Lublin

0,00 zł

Różne -> Sprzedam

kolkom

ZAMOŚĆ

115,00 zł

Różne -> Sprzedam

redukc

ZAMOŚĆ

52,00 zł

Różne -> Sprzedam

pasek

ZAMOŚĆ

29,00 zł

Komunikaty