Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

26 kwietnia 2013 r.
17:07
Edytuj ten wpis

Czarnobyl nadal straszy

Autor: Zdjęcie autora Paweł Puzio
Wciąż można natknąć się na pamiątki z Czarnobyla. Rosjanie i Ukraińcy na początku lat 90. minionego
Wciąż można natknąć się na pamiątki z Czarnobyla. Rosjanie i Ukraińcy na początku lat 90. minionego

Był 27 kwietnia 1986 roku, godzina 1.24. W wyniku nieudanego eksperymentu nastąpił wybuch reaktora w Czarnobylu. W ciągu kilku sekund świat stanął przed groźbą największej w dziejach katastrofy.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Tego samego dnia Zbigniew Węglarz z Lublina, emerytowany pułkownik WP, wybierał się z żoną w odwiedziny do syna mieszkającego w Republice Federalnej Niemiec. Podróż z Lublina przebiegała spokojnie.

– Granicę z NRD przekroczyliśmy bez problemu. Przespaliśmy się na kempingu i następnego dnia pojechaliśmy w kierunku RFN. Zachodnioniemiecki celnik na przejściu granicznym zapytał się z jakiego miasta jedziemy. Z Lublina odparłem. Popatrzył i kazał zjechać na bok. Za chwilę przyszedł z licznikiem Geigera-Müllera. Czujnik wkładał do filtra, sprawdzał nadkola. Dosłownie wszędzie zajrzał. Na początku myślałem, że Rosjanom lub Amerykanom zagubiła się rakieta. Mnie puścił, ale samochód z Białegostoku zawrócił. Dopiero wieczorem, z niemieckiej telewizji, dowiedziałem się, dlaczego celnik był tak skrupulatny – opowiada pułkownik Zbigniew Węglarz.

Tragiczny eksperyment

26 kwietnia załoga elektrowni atomowej w Czarnobylu przeprowadzała eksperyment. Chodziło o sprawdzenie systemu chłodzenia reaktora, gdy ten zostanie wyłączony. Eksperyment nie powiódł się, a reaktor, w wyniku błędu obsługi, 10-krotnie przekroczył swoją moc, co w efekcie doprowadziło do nagłego wzrostu temperatury i wybuchu. Przez olbrzymi krater wydostały się ogromne ilości radioaktywnych gazów.

– Do dziś nie jest znana liczba ofiar Czarnobyla. Wiadomo, że strażacy, piloci i załogi 80 helikopterów, które dokonywały nalotów nad wciąż dymiący reaktor, aby zrzucić ołów, piasek i kwas borny, zmarli na chorobę popromienną. Do "40” nie dożył co czwarty z 10 000 górników, specjalnie sprowadzonych z Donbasu, do likwidacji skutków katastrofy. Jaka jest ogólna liczba ofiar Czarnobyla, dziś tego nie można precyzyjnie ustalić – dodaje pułkownik Węglarz.

Chmura radioaktywnych pyłów skaziła sporą część Europy. – Pyły niesione przez wiatr dotarły przez Skandynawię do Niemiec, do Bawarii, gdzie mieszkał syn. Można powiedzieć, że wpadłem z deszczu pod rynnę Po drodze skaziły północno-wschodnią Polskę. W samym Lublinie skażenie nie było groźne. Co jednak ważne, ówczesne władze podjęły decyzję o podaniu dzieciom płynu Lugola, czyli nieradioaktywnego jodu, aby chronić tarczycę. W sumie, jod został podany 18,5 milionom obywateli naszego kraju, szczególnie dzieciom. Rosjanie zaczęli akcję podawania jodu dopiero pod koniec maja – mówi Zbigniew Węglarz.

Czarnobyl jest do dziś

Wbrew pozorom wciąż można natknąć się na pamiątki z Czarnobyla. Rosjanie i Ukraińcy na początku lat 90. minionego wieku przywozili do Polski sporo różnego rodzaju prostego sprzętu, aby go sprzedać na bazarach.

– Akurat montowałem w domu instalację alarmową. Na targu trafiłem na amperowoltomierz z rosyjskiego helikoptera. Po pewnym czasie, też od Rosjan, kupiłem dozymetr mierzący poziom napromieniowania. Amperowoltomierz zamontowałem w swoim małym warsztacie. Pewnego dnia wszedłem do warsztatu z dozymetrem, który zaczął "śpiewać”. "Ki czort” pomyślałem. I zacząłem szukać. Okazało się, że amperowoltomierz jest napromieniowany. Prawdopodobnie helikopter, z którego go wymontowano, latał nad Czarnobyłem i teraz stoi na wielkim złomowisku w Prypeci. Gdyby go ponosić przez dłuższy czas w kieszeni spodni, to można by się pożegnać z rodziną. Wprawdzie jego oddziaływanie to tylko ok. 50 centymetrów, ale zawsze. Kupiłem nowy miernik, napromieniowany leży schowany – dodaje pułkownik Węglarz.

Na początku lat 90. do Polski trafiło setki takich sprzętów. Ale nie tylko. Przywożono żywność, ubrania. – Moja sąsiadka kupiła w tamtym czasie od Ukraińców kaszę. Tak dla próby sprawdziłem ją dozymetrem. "Śpiewałą ” bardzo mocno – wspomina Węglarz.

Ile to potrwa?

Nikt nie wie, ile lat Czarnobyl i Prypeć będą zamknięte dla świata. – Mówi się, że minimum 300, a nawet 600 lat musi minąć, zanim promieniowanie zaniknie – dodaje nasz rozmówca. – Mimo to, jestem zdania, że ludzkość nie ma odwrotu od energetyki jądrowej. Na świecie pracują 443 siłownie atomowe. Polska też musi już myśleć o tej formie produkcji energii, bo stale rośnie zapotrzebowanie.

Pozostałe informacje

Dwa ciała znalezione w garażu. Policja bada szczegóły

Dwa ciała znalezione w garażu. Policja bada szczegóły

Włodawscy policjanci pod nadzorem prokuratury wyjaśniają okoliczności śmierci dwóch młodych mężczyzn. Ciała 27 i 29 latka zostały znalezione dzisiejszej nocy w garażu, w samochodzie z włączonym silnikiem.

Falkon 2025. WieloŚwiaty
ZDJĘCIA I PROGRAM
galeria

Falkon 2025: Fantastyczna impreza w Lublinie. Plan na sobotę

Kosmiczna kantyna rodem z Gwiezdnych Wojen z holoszachami, gry, pokazy, cosplay i poszukiwania odpowiedzi na bardzo ważne pytania. W Lublinie trwa Falkon 2025. WieloŚwiaty. Co jeszcze przed nami?

Z młotkiem na kompana od kieliszka

Z młotkiem na kompana od kieliszka

O tym, że nie tylko alkohol może uderzyć do głowy, na własnej skórze przekonał się we wtorek 17-latek z gminy Dorohusk. Podczas wspólnego biesiadowania, jeden z kolegów wyciągnął młotek.

Czołowe zderzenie peugeota z ciężarówką. 59-latka trafiła do szpitala
galeria

Czołowe zderzenie peugeota z ciężarówką. 59-latka trafiła do szpitala

W miejscowości Łopiennik Nadrzeczny na drodze krajowej nr 17 doszło do poważnego wypadku. 59-letnia kierująca peugeotem zderzyła się czołowo z ciężarówką marki DAF. Kobieta została przetransportowana śmigłowcem do szpitala w Lublinie.

Śmiertelny wypadek w Uściążu. Pieszy potrącony przez samochód

Śmiertelny wypadek w Uściążu. Pieszy potrącony przez samochód

Na drodze wojewódzkiej nr 824 w miejscowości Uściąż (gm. Karczmiska) doszło do tragicznego wypadku. 61-letni kierowca volvo potrącił pieszego, który zginął na miejscu. Policja ustala szczegóły zdarzenia.

Walentynkowy weekendzik. Tak się bawiliście w Klubie 30.
foto
galeria

Walentynkowy weekendzik. Tak się bawiliście w Klubie 30.

Walentynki to święto zakochanych, które coraz częściej przenosi się do klubów, w których odbywają się walentynkowe imprezy. Tak samo było w popularnym lubelskim Klubie 30, który zorganizował - Walentynkowy piąteczek. Impreza - jak zwykle - przyciągnęła pary oraz singli. Jeśli jesteście ciekawi, jak się bawiliście, to zapraszamy do obejrzenia naszej fotogalerii.

Pavol Stano (Górnik Łęczna): Dziękuję zawodnikom za zaangażowanie i poświęcenie

Pavol Stano (Górnik Łęczna): Dziękuję zawodnikom za zaangażowanie i poświęcenie

W piątek na otwarcie 21. kolejki Górnik Łęczna prowadził w Warszawie z tamtejszą Polonią, ale potem gospodarze zadali dwa ciosy w krótkim odstępie czasu i wygrali to spotkanie. Jak mecz podsumowują szkoleniowcy obu ekip?

42-latek zatrzymany za jazdę mimo dożywotniego zakazu. Miał 3 promile alkoholu

42-latek zatrzymany za jazdę mimo dożywotniego zakazu. Miał 3 promile alkoholu

Policjanci z Hrubieszowa zatrzymali 42-letniego kierowcę, który nie tylko złamał dożywotni zakaz prowadzenia pojazdów, ale także miał blisko 3 promile alkoholu w organizmie. Jak się okazało, mężczyzna nigdy nie posiadał prawa jazdy i był już wielokrotnie karany za jazdę po alkoholu.

Lubisz roboty i technologię? Dziś w Lublinie turniej dla pasjonatów

Lubisz roboty i technologię? Dziś w Lublinie turniej dla pasjonatów

Jeśli fascynuje cię robotyka i nowoczesne technologie, masz dziś okazję zobaczyć je w akcji. Na Politechnice Lubelskiej trwa prestiżowy turniej FIRST Tech Challenge, w którym najlepsi młodzi inżynierowie z Polski i zagranicy rywalizują o awans do światowych finałów w Houston.

Lubelscy naukowcy nagrodzeni za przełomowe badania. Wyróżnienie dla zespołu UP i UM w Lublinie

Lubelscy naukowcy nagrodzeni za przełomowe badania. Wyróżnienie dla zespołu UP i UM w Lublinie

Zespół naukowców z Uniwersytetu Przyrodniczego oraz Uniwersytetu Medycznego w Lublinie został wyróżniony prestiżową nagrodą Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Doceniono ich badania nad funkcjonalnym produktem spożywczym, który może wspomagać profilaktykę choroby Alzheimera.

Kierowco z Lublina, szykuj portfel! Tankowanie w mieście jednym z najdroższych w Polsce

Kierowco z Lublina, szykuj portfel! Tankowanie w mieście jednym z najdroższych w Polsce

Rosnące ceny paliw to problem, który dotyka kierowców w całej Polsce, ale dane z najnowszego raportu pokazują, że w Lublinie tankowanie jest wyjątkowo kosztowne. Według analizy Yanosik i PanParagon nasze miasto znalazło się wśród najdroższych w kraju.

Daria Szynkaruk jest kapitanem MKS FunFloor Lublin

MKS FunFloor Lublin po zaciętym spotkaniu pokonał Energę Start Elbląg

Paweł Tetelewski może być zadowolony z postawy swoich podopiecznych. MKS FunFloor wygrał w Elblągu z tamtejszą Energą Startem 28:26. Spotkanie było jednak bardzo zacięte.

Górnik Łęczna wciąż musi poczekać na pierwszą wygraną w tym roku

Górnik Łęczna wciąż musi poczekać na pierwszą wygraną w tym roku

Nieudany wyjazd Górnika Łęczna do stolicy. W piątek na otwarcie 21. kolejki Betlic I Ligi podopieczni trenera Pavola Stano przegrali z Polonią Warszawa 1:2

Odkryj tajemnice Lubelszczyzny! Rozpoznasz te zabytki po zdjęciach?
QUIZ

Odkryj tajemnice Lubelszczyzny! Rozpoznasz te zabytki po zdjęciach?

Lubelszczyzna to region, który zachwyca swoim dziedzictwem kulturowym, bogatą historią i niepowtarzalnym klimatem. Znajdziemy tu zarówno majestatyczne zamki i pałace, jak i urokliwe stare miasta, zabytkowe świątynie oraz miejsca owiane tajemnicą. Jeśli jesteś miłośnikiem historii i architektury, nasz quiz to doskonała okazja, aby sprawdzić swoją wiedzę i odkryć nieznane zakątki tej niezwykłej części Polski!

Seniorzy chcą spotykać się częściej. Kiedy nowy "plus"?

Seniorzy chcą spotykać się częściej. Kiedy nowy "plus"?

Mieszkanka Woli Burzeckiej w powiecie łukowskim zadzwoniła do naszej redakcji narzekając na zmniejszenie liczby zajęć dla seniorów w miejscowej świetlicy. To skutek zakończenia projektu w ramach Senior+. Zapytaliśmy w gminie o szansę na poszerzenie oferty.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Komunikaty