Za nami kolejny dzień Lubelskiego Festiwalu Nauki. W czwartek kolejne projekty zrealizowano m.in. na Uniwersytecie Przyrodniczym.
Czytaj Dziennik Wschodni bez ograniczeń. Sprawdź naszą ofertę
Uczniowie czwartej klasy Szkoły Podstawowej nr 46 w Lublinie mogli dowiedzieć się, „Czy długopisy niebieskie na pewno są niebieskie”. – To była bardzo aktywna grupa. Dzieci w tym wieku zazwyczaj są bardzo ciekawe, chcą się dowiadywać wielu rzeczy i chętnie same biorą udział w eksperymentach – przyznaje dr Anna Stępniowska, koordynator projektu. – Nasze doświadczenia polegały m.in. na rozdzieleniu barwników niebieskiego tuszu i sprawdzeniu, co w nim się kryje. Okazało się, że tak naprawdę niebieski tusz wcale nie jest niebieski.
Z kolei uczniowie Szkoły Podstawowej i Gimnazjum w Gromadzie koło Biłgoraja wzięli udział w projekcie „Czy warto żuć gumę?”, poświęconym higienie jamy ustnej. – Wyjaśniliśmy, w jakim celu żuje się gumę. Ma to wpływ na poprawę wydzielania śliny, ale pokazaliśmy też alternatywę, w postaci goździków, imbiru, czy liści mięty. Uczniowie dowiedzieli się też, jak podnieść odczyn pH w jamie ustnej, czy dbać o zęby nie tylko używając pasty i szczoteczki – mówi prowadząca zajęcia dr Iwona Sembratowicz.
XIII Lubelski Festiwal Nauki kończy się w piątek. Szczegółowy program i listę dostępnych projektów, na które są jeszcze wolne miejsca można znaleźć na stronie www.festiwal.lublin.pl.