Teoretycznie deklaracje śmieciowe trzeba złożyć do końca miesiąca. Praktycznie jeszcze przez następne dwa tygodnie magistrat nie będzie karać tych, którzy się spóźnią.
W deklaracji należy wpisać liczbę osób mieszkających w danym gospodarstwie i to, czy odpady będą segregowane. Właśnie taka deklaracja będzie dla Urzędu Miasta podstawą do naliczania wysokości opłaty śmieciowej, którą każde gospodarstwo będzie musiało płacić od 1 lipca. Z takiej "zrzutki” Ratusz ma opłacać odbiór śmieci od mieszkańców.
Czas do końca maja
Prawo mówi, że na wypełnienie takiej deklaracji i odesłanie do Ratusza mamy czas do końca maja. A to już pojutrze. Do wtorku magistrat miał mniej, niż połowę wypełnionych formularzy.
– Otrzymaliśmy 9 tys. z około 20 tys. deklaracji, których się spodziewamy – mówi Beata Krzyżanowska, rzecznik prezydenta Lublina.
Ratusz zapewnia, że ci, którzy się spóźnią nie będą od razu karani, choć prawo pozwala miastu nakładać za to kary administracyjne. – Nie będziemy karać, będziemy czekać, aż deklaracje wpłyną. Jeśli nie wpłyną, będziemy wysyłać ponaglenia. A jeśli ponaglenie nic nie da, wtedy w drodze decyzji administracyjnej ustalimy wysokość opłaty, którą powinno płacić dane gospodarstwo domowe – zapowiada Krzyżanowska.
Urzędnicy obliczając opłatę tym, którzy nie wypełnili deklaracji mają brać za podstawę obliczeń inne gospodarstwa w danym rejonie. Jak to rozumieć? Jeśli w danej dzielnicy przeważają domy zamieszkałe przez segregujące śmieci rodziny dwuosobowe, wtedy miasto przyjmie, że w domu, z którego nie wysłano formularza mieszka właśnie dwuosobowa rodzina.
Sęk w tym, że częściej zdarzać będą się sytuacje, że w okolicy przeważają gospodarstwa trzy- i więcej osobowe. A wtedy uchylanie się od wypełnienia deklaracji nie opłaci się w gospodarstwach dwuosobowych.
Jak to się robi
Wypełnienie druku nie jest łatwe. Miasto uruchomiło specjalną infolinię, która udziela porad w tym zakresie. Dzwonić można pod numery 801 066 715, 801 084 009, 81 446 64 08 oraz 81 565 51 56.
Pomocy udzielają też pracownicy Biur Obsługi Mieszkańców przy Wieniawskiej 14, Szaserów 13/15, Kleeberga 12a i Filaretów 44 oraz urzędnicy Wydziału Ochrony Środowiska przy ul. Zana 38 (pokój 202 i 203).