2 kwietnia to od 2008 roku Światowy Dzień Świadomości Autyzmu. W Lublinie da się to zauważyć, dzięki podświetleniu kilku miejsc na niebiesko. Ale będą też inne wydarzenia
Wiktoria Rycerz uczy się w Międzynarodowym Liceum Ogólnokształcącym Paderewski. Nastolatka jest w spektrum autyzmu. Kiedy dowiedziała się o platformie „Zwolnieni z Teorii”, razem z koleżankami zdecydowała się wystartować z projektem „AUTside of the box”. Wiktoria chce pokazać innym, z jakimi problemami stykają się na co dzień osoby z autyzmem, takimi jak kłopoty w komunikacji, zaburzenia sensoryczne czy brak akceptacji otoczenia. Celuje zwłaszcza w swoich rówieśników.
– Zaczynałyśmy od postów w mediach społecznościowych. Teraz organizujemy spotkania, wystawy i warsztaty. Najbliższe odbędą się już w ten weekend w Centrum Kultury – mówi Wiktoria.
W sobotę o 14:00 i w niedzielę o 18:00 w CK przy ul. Peowiaków 12 w Lublinie dziewczyny z „AUTside of the box” zasymulują przeładowanie sensoryczne. Eksperyment polega na przyjęciu zbyt dużej ilości informacji z pięciu zmysłów. Taka sytuacja, u osób takich jak Wiktoria, najczęściej wywołuje strach lub panikę.
– Jako osoba w spektrum widzę, że nadal jest pewna stygmatyzacja. Niektórzy wciąż nie potrafią zrozumieć drugiej osoby, pojawiają się krzywdzące komentarze, które często wynikają z ignorancji. Chcemy z nią walczyć – zapowiada.
Zaświeć się na niebiesko
Symbolem autyzmu jest kolor niebieski, ze względu na to, że jest uznawany za najgłębszy i najbardziej odrealniony ze wszystkich barw. Akcję solidarności z osobami ze spektrum wspiera miasto Lublin - 2 kwietnia w godz. 18-21 na niebiesko podświetlone zostaną plac Litewski i stadion Arena Lublin. Dołączy także galeria handlowa VIVO! i każdy, kto tego dnia ubierze się na niebiesko.
„Ciche godziny” w sklepach
Ze względu na dużą ilość ludzi, mocne oświetlenie i hałas, wizyta w sklepie jest bardzo męcząca dla osób z autyzmem. W wielu sklepach są specjalne godziny, kiedy osoby z autyzmem mogą zrobić zakupy w bardziej przyjaznych warunkach.
Lubelskie Dni Autyzmu
Organizacje, instytucje i fundacje zajmujące się wspieraniem osób w spektrum przygotowały bezpłatne konsultacje, szkolenia, badania oraz prezentacje. Darmowa oferta pomocy będzie obowiązywała przez cały kwiecień. Szczegóły można znaleźć w programie wydarzenia na lublin.eu.