W środę skończy się peregrynacja relikwii błogosławionego Pier Gorgia Frassatiego w Lublinie. Przed trumną z ciałem Włocha w poniedziałek modlili się wierni z parafii przy ul. Skierki, której patronuje Frassati. Od wtorku relikwie są wystawione w bazylice ojców dominikanów.
Czytaj Dziennik Wschodni bez ograniczeń. Sprawdź naszą ofertę
Peregrynacja relikwii błogosławionego Frassatiego związana jest ze Światowymi Dniami Młodzieży, ponieważ Frassati jest patronem młodzieży. Drugim powodem jest 800-lecie zakonu dominikanów, którego Pier Georgio był tercjarzem.
We wtorek w powitaniu relikwii błogosławionego przed bazyliką dominikanów i uroczystej mszy w kościele wzięło udział kilkadziesiąt osób.
– Pier Georgio był młodzieńcem, który zrozumiał, co znaczy mieć serce miłosierne, wrażliwe na najbardziej potrzebujących – mówił we wtorek przed relikwiami błogosławionego o. Grzegorz Kluz, przeor klasztoru O.O. Dominikanów w Lublinie. – Dawał samego siebie. Poświęcał czas i zdolność słuchania.
Ubogim służył z wielką dyskrecją. Nigdy się z tym nie obnosząc. Prawdziwie żył ewangelią.
Frassati zmarł w 1925 r. w wieku 24 lat na chorobę Heinego Medina. Zaraził się nią prawdopodobnie od nędzarzy w slumsach Turynu. Frassati został beatyfikowany przez papieża Jana Pawła II w 1990 r.
– Błogosławiony był tym, którego Jan Paweł II nazwał człowiekiem ośmiu błogosławieństw – dodał przeor klasztoru O.O. Dominikanów w Lublinie. – Był tym, który był świadkiem i szafarzem miłosierdzia. To wszystko dokonywało się w jego doczesnym ciele. To ciało jest z nami. Tej łaski możemy dotykać. Wierzę, że program, który realizował, jest tym, co każdy z nas może realizować w swoim życiu. Czuwajmy nad jego relikwiami i uczmy się od niego tej chrześcijańskiej postawy.
W środę rano po mszy pożegnalnej samochód z trumną błogosławionego wyruszy w dalszą drogę – do Tarnobrzega. Relikwie bł. Pier Georgio Frassatiego będą w sumie w dziewięciu miastach. 23 lipca zostaną przywitane w Krakowie.