Arena Młodych w Lublinie odbędzie się 23 lipca w ramach Światowych Dni Młodzieży.
Czytaj Dziennik Wschodni bez ograniczeń. Sprawdź naszą ofertę
My Arenę Młodych przygotowujemy już od roku. Cały czas trwają próby. W chórze, który szkoli Grzegorz Głuch, będzie około 400 osób. To jest naprawdę potężne wyzwanie. Mega chór. Mam nadzieję, że to się przedłoży na atmosferę na stadionie - spodziewa się ks. Mirosław Ładniak, koordynator wydarzenia na Arenie Lublin.
Generalna próba 22 lipca. Dzień później rozpocznie się Arena Młodych, czyli widowisko religijno-artystyczne w Lublinie.
Kraków zaczyna się w Lublinie
Od 25 do 31 lipca zaplanowano uroczystości i wydarzenia związane z organizacją Światowych Dni Młodzieży w Krakowie. To zapoczątkowane przez Jana Pawła II spotkania z młodzieżą. Pierwsze ŚDM - jeszcze w wymiarze diecezjalnym - miały miejsce w 1986 roku w Rzymie. Są organizowane co 2-3 lata w różnych częściach świata. Ostatnie: w 2013 roku, w Rio de Janeiro. ŚDM w Brazylii byłymi pierwszymi z udziałem papieża Franciszka. To była również pierwsza podróż zagraniczna papieża z Argentyny.
W Polsce ŚDM będą odbywać się już po raz drugi: w 1991 roku Jan Paweł II spotkał się z młodzieżą w Częstochowie.
Zanim jednak pod koniec lipca młodzi ludzie będą modlić się z papieżem Franciszkiem, wcześniej pielgrzymi z zagranicy przyjadą do poszczególnych diecezji. Tak będzie też w archidiecezji lubelskiej, gdzie organizatorzy spodziewają się około 3 tysięcy gości z całego świata. Wśród nich będą młodzi ludzie z Brazylii, Francji, Filipin, USA, Indonezji, Włoch czy Kazachstanu, Białorusi czy Ukrainy. Pierwsze grupy przyjeżdżają już 17 lipca, większość 20 lipca.
Czas przywitania
- Południe jest momentem przyjazdu zagranicznych pielgrzymów - precyzuje ks. Adam Bab, diecezjalny koordynator ŚDM. - Będzie to czas przywitania, zapoznania się i przyjęcia w domach, u poszczególnych rodzin. Czwartek i piątek to są dni, kiedy pielgrzymami opiekują się parafie. Organizują dla nich program duchowy. Do tego dojdzie zwiedzanie naszego regionu.
Wycieczki będą organizowane m.in. do Wąwolnicy, Kozłówki i Kazimierza Dolnego. - Takim stałym punktem w programie zwiedzania dla wielu grup jest wizyta w Muzeum na Majdanku i w Katolickim Uniwersytecie Lubelskim, z racji tego, że profesorem na tej uczelni był Jan Paweł II - zaznacza ks. Bab.
W przededniu Areny Młodych - w piątek - na pl. Zamkowym wystąpi zespół Mazowsze i Zespół Pieśni i Tańca „Lublin” im. Wandy Kaniorowej.
Stadion i kontrola
Sobota, 23 lipca. Tego dnia odbędzie się główne i najważniejsze wydarzenie zaplanowanie podczas diecezjalnych Światowych Dni Młodzieży w Lublinie. Spotkanie młodych na Arenie Lublin.
- Stadion otwieramy o godzinie 10. W tym momencie będą też przyjeżdżać osoby z całego regionu - zapowiada ks. Mirosław Ładniak, koordynator Areny Młodych. Autokary będą parkować w dwóch miejscach: przy Targach Lublin i na terenie dawnej cukrowni przy ul. Krochmalnej. Stamtąd uczestnicy pieszo przejdą na stadion. Najbliższy parking dla samochodów będzie zaś przy targu pod zamkiem.
Na Arenę Lublin będą mogły wejść wyłącznie osoby z wejściówkami, które były wcześniej rozprowadzane w parafiach. Pielgrzymi przed wejściem na stadion będą w miarę szczegółowo kontrolowani. - Nie można mieć żadnych parasolek o ostrym zakończeniu, żadnych elementów ostrych, noży czy też szklanych butelek - przestrzega ks. Ładniak. - Na stadion będzie można wnieść jedynie napoje półlitrowe w plastikowych butelkach, oryginalnie zamykane. Do tego dochodzą pakiety żywieniowe.
Autokary z osobami z poszczególnych parafii będą przyjeżdżać do Lublina w różnym czasie. - Wszystkie będą mieć wyznaczone godziny dojazdu do Lublina. Robimy to po to, aby jak najmniej zakorkować miasto - zaznacza ks. Ładniak. - Ma to również związek z tym, że zarówno z mieszkańcami Lublina, jak i pielgrzymami z zagranicy, którzy przyjechali do miasta spotykamy się o godzinie 10 na pl. Zamkowym. W trzech kolumnach wyruszymy w kierunku Areny Lublin. Będą to bardzo radosne korowody.
Arena Młodych
- Myślę, że będzie to ciekawe przeżycie zarówno pod względem religijnym, jak też artystycznym - mówi Marcin Wąsowski, odpowiedzialny za widowisko na Arenie Młodych. Na Arenie Lublin organizatorzy spodziewają się około 17 tys. osób.
Uczestnicy będą mogli wejść na stadion jedynie do godz. ok. 12.30. - Później nie będziemy już nikogo wpuszczać - uprzedza ks. Ładniak.
Działania animacyjne roczną się już od godz. 11. Będą one przeplatane koncertami. - Wystąpi na przykład Zespołu Pieśni i Tańca „Dąbrowica” - zapowiada Wąsowski. - Będzie też pokaz powarsztatowy grupy bębniarskiej pod kierownictwem pani Sylwii Wójcik i pana Rafała Maja z zespołu Sambasim. Wystąpi zespół Full Power Spilit.
O godzinie 12.30 na scenę wejdzie chór. - Będą mieć krótką rozgrzewkę z zespołem Gospel Rain - dodaje Wąsowski.
Pół godziny później rozpocznie się widowisko otwarcia. - Nazwałem je „Krótka historia miasta Lublin”. Podczas tego widowiska wystąpią grupy taneczne Dąbscy Dance Studio, Passa Passa Dance Studio, jak też zespół tańca irlandzkiego Glas Irin i Zespół Pieśni i Tańca „Dąbrowica” - wylicza Wąsowski. - W widowisku będą brać udział wolontariusze i aktorzy; około 60 osób.
Występom będą towarzyszyć pokazy multimedialne, a widowisko zakończy się wspólnym tańcem. Kolejnym punktem będzie uroczysta msza (godzina 14) pod przewodnictwem arcybiskupa Stanisława Budzika, metropolity lubelskiego. - Księdzu arcybiskupowi będą towarzyszyć biskupi z różnych krajów - dodaje ks. Bab.
Po Eucharystii czas wolny (45 minut). W dalszej części programu znalazło się kolejne widowisko pt. „Wiara, nadzieja, miłość - opowieść Abrahama”. - Wszystko zakończy się adoracją Najświętszego Sakramentu i uroczystym błogosławieństwem - dodaje Wąsowski.
Ostatnim elementem Areny Młodych będzie koncert Mate.O. Ostatni pielgrzymi mają opuścić stadion ok. godz. 20.30.
- Mam nadzieję, że dopisze pogoda, bo główna scena jest bez dachu - liczy ks. Mirosław Ładniak.
Kierunek Kraków
Niedziela będzie dla gości z zagranicy dniem, który spędzą z rodzinami, u których mieszkali. W poniedziałek wyruszą do Krakowa. Na spotkanie z papieżem pojadą też mieszkańcy naszego regionu.
- W naszym systemie rejestracyjnym, który działał do 30 czerwca, mamy zgłoszonych 2,5 tysiąca uczestników - podlicza ks. Bab. - Do tego trzeba jeszcze doliczyć grupy neokatechumenalne, które są poza tym systemem. To jest około tysiąca osób. Nie mamy danych o osobach, które się zgłosiły w ramach rejestracji Last Minute, która została uruchomiona po 30 czerwca.
Parafianie z terenu archidiecezji lubelskiej pojadą do Krakowa autokarami i pociągami. - Mamy trzy pociągi specjalne, którymi pojedzie ok. 1,5 tys. osób. Poza tym są też wyjazdy autokarowe organizowane przez poszczególne parafie i grupy. Są też takie grupy, które nie jadą do Krakowa tylko do Częstochowy na spotkanie z papieżem 28 lipca - dodaje ks. Bab.
Do Krakowa będzie można dojechać również prywatnie. - W takich miejscach spotkań, jak Błonia i Campus Misericordiae oraz na Drogę Krzyżową, ceremonię otwarcia i powitania papieża, są przygotowane sektory dla osób, które nie są zarejestrowane. Do tych sektorów są przygotowane specjalne bezpłatne wejściówki - dodaje ks. Bab.
Tyle, że taką chęć uczestnictwa trzeba było zgłosić do 9 lipca. - Kto tego nie zrobił, wejściówki może już nie dostać - zaznacza ks. Bab.
Duchowny zaznacza też, że organizatorzy nie zabronią wejść osobom, które tych wejściówek nie mają. - To jest kwestia dostępu do odpowiednich sektorów. Wejściówki są rozdawane ze względów logistyczno-organizacyjnych. Aby organizatorzy wiedzieli ilu pielgrzymów jest do obsługi, pod względem chociażby komunikacji.
Akcja krwiodawstwa
W piątek, 22 lipca, na pl. Zamkowym (w godzinach 17-20) i w sobotę, 23 lipca, w specjalnym miasteczku przy stadionie miejskim (w godzinach 10-20), będzie można oddać krew i zarejestrować się jako potencjalny dawca szpiku kostnego. Osoby, które chcą oddać krew muszą być zdrowe i pełnoletnie. Ważne jest też odpowiednie przygotowanie: dzień przed oddaniem krwi należy wypić sporą ilość płynów. W miarę możliwości trzeba zgłosić się wyspanym i po lekkim śniadaniu. Nie można być na czczo.
Dodatkowe kursy komunikacji miejskiej
Z okazji wydarzenia uruchomione zostaną dodatkowe kursy komunikacji miejskiej. Szczegółowy wykaz specjalnych połączeń ma być ogłoszony dzisiaj. Natomiast przejeżdżające obok stadionu regularne linie 1, 13, 30, 34 ,45 i 161 będą obsługiwane przegubowymi autobusami i trolejbusami. (drs)