Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

24 września 2001 r.
20:24
Edytuj ten wpis

Do szkoły pod górkę

0 0 A A
Nie wszystkie dzieciaki mogą liczyć na gimbusy. Niektórzy rodzice muszą wynajmować dla nich autobusy
Nie wszystkie dzieciaki mogą liczyć na gimbusy. Niektórzy rodzice muszą wynajmować dla nich autobusy

Brakuje nam 200 metrów, aby dostać z gminy pieniądze na dowóz dzieci do szkoły - narzekają rodzice z Leonowa. - Teraz na dodatek gmina przestała płacić za opiekunkę, czuwającą nad ich bezpieczeństwem w drodze. To zemsta wójta. W Urzędzie Gminy
w Niemcach rozkładają ręce - wszystko odbywa się zgodnie
z prawem.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Była opiekunka i było dobrze

Dawniej, za komuny, jak mówią rodzice dzieci z Leonowa, po ich maluchy codziennie przyjeżdżał autobus finansowany z pieniędzy kuratorium. Potem ustrój się zmienił, pojawiły się władze samorządowe i przyszło do płacenia. Z autobusem nie było większego problemu. Codziennie do pracy w Leonowie dowożono pracowników tamtejszego Przedsiębiorstwa Produkcji Szklarniowej. Po porannym kursie autobus stał bezczynnie. Rodzice zrzucili się i autobus wynajęli. Potem nadarzyła się kolejna okazja, by za 28 zł od dziecka wynająć autobus z Transpedu, przewożący dzieciaki do Niemiec. Opiekę nad pięćdziesiątką uczniów z Leonowa sprawowała opłacana z gminnych pieniędzy opiekunka. Do jej obowiązków należało wprowadzenie maluchów do autobusu, pilnowanie by nie broiły i dotarły bezpiecznie na lekcje w Niemcach. Majątku na swojej pracy nie zbiła. Zarabiała 550 zł brutto.

Którędy do szkoły?

Trasa Lublin-Lubartów, przy której leżą Niemce i Leonów, do bezpiecznych nie należy. Zaraz przed Leonowem kończy się dwupasmowy odcinek jezdni.
- O ograniczenie prędkości w tym miejscu stoczyliśmy z gminą prawdziwą wojnę - mówi Henryk Bekier, mieszkaniec Leonowa. - Wójt argumentował, że w tym miejscu prędkości ograniczyć się nie da, bo na zjeździe z dwupasmówki będą robiły się korki.
Dwa lata temu doszło do nieszczęścia. Dzieciaki przechodziły przez jezdnię, kiedy wpadł na nie rozpędzony polonez.

- Policjanci zmierzyli drogę hamowania. Wyszły im 42 metry - dodaje H. Bekier.
Dzisiaj przy zjeździe jest już ograniczenie prędkości, a patrole drogówki z radarem ostudzają rajdowe zapędy kierowców.

Wójt rezygnuje z opiekunki

Od 1 września gmina nie opłaca już opiekunki. Według prawa nie musi tego robić.
- Obowiązują nas rygorystyczne przepisy ustawy o oświacie. Nie ma w niej ani słowa o sposobie organizacji przejazdu, a tym bardziej o obowiązku finansowania opiekunki dla dzieci przez gminę. Jest tylko zapis stwierdzający, że obowiązkiem rodziców jest doprowadzenie dziecka do szkoły - tłumaczy Mieczysław Waśkowicz, wójt gminy Niemce. - Podczas przejazdu opiekunem dla dzieci jest kierowca, zatrudnianie dodatkowej osoby mija się z celem. Dalsze finansowanie opiekunki stwarza niebezpieczny precedens.

Jaki? W gminie jest kilkaset dzieci mających kłopoty z dojazdem do szkoły. Jeżeli wójt da pieniądze na opiekunkę, natychmiast zgłoszą się do niego kolejni. Gmina organizuje dowóz dla 430 dzieci. Około 90 z nich ma ryczałty, reszta otrzymuje bilety.

- Ograniczamy wydatki. Pracownicy urzędu gminy sprawdzają, czy pobierającym rzeczywiście przysługują ryczałty - mówi M. Waśkowicz. - Po prostu jeździmy i mierzymy odległość. Jeżeli jest mniejsza - zabieramy ryczałt. Cały Leonów nie może być dofinansowywany, bo po prostu leży za blisko.

Rodzice mają własne zdanie na ten temat. Uważają, że obcięcie pieniędzy na opiekunkę jest zemstą M. Waśkowicza na radnym Sławomirze Mroczku z Leonowa, który w sierpniu opowiadał się za odwołaniem wójta ze stanowiska. Wójt uważa ten zarzut za niedorzeczny.

- Proszę mi uwierzyć, ja naprawdę zrobiłem już wszystko, by dzieci mogły bezpiecznie dotrzeć do szkoły - dodaje M. Waśkowicz. - Od września pod szkołą jest przeprowadzacz, on dopilnuje, by dzieciom nic się nie stało.

Rodzice chcą na własny rachunek

4 września doszło do wypadku. Jedno z dzieci z Leonowa, 11-letnia Agata została pod szkołą potrącona przez przejeżdżający samochód. - Ewidentny brak opiekunki - mówią rodzice.

Wójt tłumaczy, że był to po prostu nieszczęśliwy zbieg okoliczności. Według niego winę ponosi kierowca, opiekunka nie uchroniłaby dziecka przed obrażeniami. Samochód po prostu nagle wyjechał zza autobusu - wprost na dziewczynkę.

W Leonowie jest 14 dzieci, którym przysługuje ryczałt. Mieszkają w wymaganej przepisami odległości od szkoły. Reszta rodziców płaci po 28 złotych. Opiekunki nie opłacają, wyznaczyli sobie dyżury i sami pilnują dzieciaków.

- Wystąpiliśmy z propozycją, by zatrudnić opiekunkę w ramach prac interwencyjnych - mówi S. Mroczek. - W takim przypadku gmina płaciłaby tylko połowę, reszta pieniędzy pochodziłaby z urzędu pracy. Niestety wójt się nie zgodził.

Gdyby Leonów od Niemiec oddzielały całe 3 km, dzieci miałyby ryczałty i zapewniony dowóz. Brakuje 200 metrów.


Opiekun w autobusie

Przepisy dotyczące przewozu uczniów mówią o tym, że w tak zwanych przewozach zamkniętych, kiedy to szkoła wynajmuje samochód w każdym kursie powinien uczestniczyć wyznaczony opiekun. Nie mogą nim jechać inni pasażerowie poza uczniami i nauczycielami.
- W szczególnym przypadku, kiedy np. nauczyciel wyznaczony na opiekuna zachoruje i nie jedzie razem z dziećmi, kierowca pełni rolę opiekuna - poinformował nas Wiesław Harmarz, zastępca prezesa firmy "Transped”. - Jednak warunkiem przewozu jest wyznaczenie przez szkołę takiego opiekuna. W przypadku kiedy dzieci przewożone są na zasadach biletów miesięcznych, kierowca nie ponosi odpowiedzialności za ich bezpieczeństwo. Wówczas dzieci mają takie same prawa jak zwykli pasażerowie.

Pozostałe informacje

Jakie są najpopularniejsze telefony w Play na abonament

Jakie są najpopularniejsze telefony w Play na abonament

Współcześnie wybór telefonu może być nie lada wyzwaniem. Przodujące marki jak Samsung, Xiaomi czy Realme oferują coraz to nowsze modele, w bardzo korzystnych cenach dla klientów. Wybór nie jest taki prosty i oczywisty – smartfonów na rynku jest naprawdę sporo. Aby wybrać idealny model i pakiet, który sprosta naszym oczekiwaniom, najkorzystniej będzie rozważyć łączone możliwości, jakie oferują nam operatorzy. Oto parę słów o abonamencie i telefonach w sieci Play.

W spotkaniu u prezydenta poza Rafałem Zwolakiem i panią Wiktorią (druga z prawej) wzięli też udział radny Dariusz Kierzek i Barbara Farjon z nieformalnej grupy pomocowej Zamojskie Anioły

Nikt nie reagował. Wiktoria wiedziała jak pomóc i dostała podziękowania od prezydenta

Zrobiła to, co zrobić powinien każdy. A jednak tylko ona zareagowała. Być może uratowała życie starszej pani. Za tę postawę prezydent miasta podziękował młodej zamościance.

Jarosław Czarniecki i nie może być zadowolony z postawy Omegi Stary Zamość w rundzie jesiennej

Nieudana jesień Omegi Stary Zamość. Wiosną będą chcieli się poprawić

Omega Stary Zamość w ostatnich latach przyzwyczaiła swoich kibiców do tego, że walczy w „najciekawszej lidze świata” o czołowe lokaty. Tymczasem po rundzie jesiennej podopieczni trenera Jarosława Czarnieckiego zajmują dopiero 12. lokatę. To nie zadowala drużyny, która wiosną chce poprawić swoją pozycję w ligowej tabeli

Kamery IP zewnętrzne — rodzaje i zastosowanie

Kamery IP zewnętrzne — rodzaje i zastosowanie

Kamera IP to połączenie kamery i komputera. Dzięki transmisji danych przez sieć LAN lub Internet możesz monitorować obiekt z dowolnego miejsca, oglądając go na bieżąco, przechowując na karcie pamięci lub w chmurze. Dziś przyglądamy się kamerom IP zewnętrznym, omawiając ich rodzaje i zastosowanie.

Zrealizuj marzenie o domu w Hiszpanii – zobacz nasze propozycje

Zrealizuj marzenie o domu w Hiszpanii – zobacz nasze propozycje

Domy w Hiszpanii – Kompletny Przewodnik

Osuszacz powietrza: czy jest bezpieczny i jak został zaprojektowany?

Osuszacz powietrza: czy jest bezpieczny i jak został zaprojektowany?

Wiele osób zadaje pytanie, czy osuszacz powietrza jest szkodliwy i jak dokładnie działa to urządzenie. Osuszacze powietrza stały się popularnym rozwiązaniem do radzenia sobie z nadmierną wilgotnością w mieszkaniach, domach, biurach, a nawet magazynach. Aby zrozumieć, jak bezpieczne są te urządzenia i jak działają, dowiedzmy się więcej.

Bezpieczeństwo w sieci – jak chronić swoje dane osobowe?

Bezpieczeństwo w sieci – jak chronić swoje dane osobowe?

W dzisiejszych czasach, gdy codziennie dzielimy się ogromnymi ilościami informacji w internecie, ochrona danych osobowych stała się kluczowym wyzwaniem. Czy zastanawiałeś się, jak bardzo jesteś eksponowany na zagrożenia, nieświadomie przeglądając strony internetowe lub wysyłając e-maile? Zobacz, jak skutecznie zabezpieczyć swoją prywatność w sieci, unikając potencjalnych zagrożeń.

Antoni Wawryca zmarł we wtorek, 26 listopada

Nie żyje Antoni Wawryca. Ponad 20 lat był wójtem jednej gminy

W wieku 69 lat zmarł we wtorek Antoni Wawryca, prawnik, samorządowiec, wieloletni wójt gminy Tomaszów Lubelski.

Ergonomia w pracy - jak zadbać o zdrowie pracowników?

Ergonomia w pracy - jak zadbać o zdrowie pracowników?

Ergonomia w pracy to kluczowy element, który wpływa na zdrowie fizyczne i psychiczne pracowników. W tym artykule przedstawiamy najważniejsze zasady ergonomii, które powinny znaleźć się w każdym biurze. Dowiesz się, jak odpowiednio ustawić stanowisko pracy, jakie produkty biurowe wspierają komfort pracy oraz jak dbać o zdrowie psychiczne pracowników. Dzięki praktycznym wskazówkom, możesz stworzyć zdrowe i wydajne środowisko pracy, które wpłynie na lepszą efektywność i samopoczucie Twoich pracowników.

Wtorkowe spotkanie ministrów spraw zagranicznych Polski i Ukrainy

Przełom w sprawie Wołynia? Prezydent Chełma: Brak ekshumacji jest jednym z grzechów naszego państwa

To może być przełom w sprawie Wołynia. - Ukraina potwierdza, że nie ma żadnych przeszkód do prowadzenia prac poszukiwawczych i ekshumacyjnych na jej terytorium – poinformował we wtorek szef MSZ Radosław Sikorski po spotkaniu z ukraińskim ministrem spraw zagranicznych Andrijem Sybihą. Do sprawy odniósł się prezydent Chełma Jakub Banaszek.

Można szykować łyżwy na sobotę

Można szykować łyżwy na sobotę

Miłośnicy tego zimowego sportu powinni szykować się na sobotę. Wtedy Biała Podlaska otwiera sezon na swoich lodowiskach.

Start Lublin do 13 grudnia aż trzy razy zagra w hali Globus

Start Lublin przygotował pakiet biletów na najbliższe mecze. Trzy spotkania w cenie dwóch

Od 1 do 13 grudnia Start Lublin rozegra aż trzy domowe spotkania w ramach Orlen Basket Ligi. To doskonała okazja, żeby zaproponować kibicom promocję na bilety. Do 1 grudnia można zaopatrzyć się w pakiet wejściówek na wszystkie trzy spotkania, ale zapłacić tak naprawdę tylko za dwa.

Dlaczego warto współpracować z Totalizatorem Sportowym?

Dlaczego warto współpracować z Totalizatorem Sportowym?

Totalizator Sportowy to jedna z najbardziej rozpoznawalnych polskich spółek, działająca nieprzerwanie od ponad 68 lat. Firma jest właścicielem marki LOTTO i oferuje swoim Klientom dostęp do szerokiej gamy produktów losowych w sieci sprzedaży obejmującą ponad 27 000 punktów. Współpraca z Totalizatorem Sportowym to gwarancja stabilnego i udanego biznesu.

Co do przebiegu posiedzenia komisji wiceprezydent Pfeifer i radna Klimczuk przedstawiały sprzeczne relacje. Obie były zgodne, że gdyby posiedzenie zostało nagrane, łatwiej byłoby stwierdzić, co naprawdę zaszło

Nagrywać czy nie nagrywać? Spór radnej z wiceprezydent

Nie o taki Zamość walczyłam – stwierdziła Agnieszka Klimczyk, radna Koalicji Obywatelskiej wnioskując o obowiązkowe nagrywanie obrad komisji i uzasadniając, co skłoniło ją do złożenia interpelacji w tej sprawie.

Lubelskie lotnisko radzi sobie coraz lepiej. Jaki to był rok?
film

Lubelskie lotnisko radzi sobie coraz lepiej. Jaki to był rok?

Nowe kierunki, coraz więcej pasażerów i ambitne plany na przyszłość. Tak w skrócie można opisać obecną sytuację lubelskiego lotniska. O tym, co obecnie dzieje się w porcie lotniczym Lublin i jaka czeka go przyszłość opowiada w programie Dzień Wschodzi rzecznik Piotr Jankowski.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Ogłoszenia

Najnowsze · Promowane
Maszyny i narzędzia -> Sprzedam

silnik 3 fazowy

Lublin

0,00 zł

Nieruchomości -> Sprzedam -> Mieszkania

mieszkanie sprzedam

Lublin

0,00 zł

Różne -> Sprzedam

kolkom

ZAMOŚĆ

115,00 zł

Różne -> Sprzedam

redukc

ZAMOŚĆ

52,00 zł

Różne -> Sprzedam

pasek

ZAMOŚĆ

29,00 zł

Komunikaty