Pracownicy Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska śledzą każdy ich krok. Przez rok zwierzęta noszą na skorupie nadajniki telemetryczne.
Nadajniki zakładane są na karapaks, czyli skorupę przy pomocy specjalnego kleju. Noszą je tylko dorosłe osobniki.
– Do urządzenia dołączona jest antena o długości ok. 15 cm – dodaje Duklewski. – Nadajniki dobieraliśmy w taki sposób, aby do minimum ograniczyć dyskomfort zwierząt.
To jedne z pierwszych tego typu badań w Polsce. – W 2012 roku założyliśmy 20 nadajników, a w tym roku planujemy założenie pozostałych 10 – zapowiada Duklewski. – Schwytane żółwie są badane m.in. pod kątem kondycji fizycznej. Po to, aby zebrać dokładniejsze dane i nie zakładać nadajników osobnikom chorym lub osłabionym.
RDOŚ zakłada nadajniki żółwiom od kwietnia do sierpnia. – Ze względu na czas rozpadu kleju zwierzęta raczej nie będą zmuszone do noszenia ich dłużej niż rok – zapewnia Duklewski. – To wystarczy, aby zebrać dane o cyklu życiowym pojedyńczych osobników i na tej podstawie przeanalizować funkcjonowanie całej populacji.
Cały projekt na celu ochronę siedlisk przyrodniczych i zagrożonych wyginięciem gatunków na obszarach Natura 2000.
Jak dbamy o żółwie
• Zabezpieczenie metalową siatką gniazd żółwi przed drapieżnikami – lisem, jenotem i borsukiem. Wykonuje się to zaraz po złożeniu jaj. Zwykle w okresie od połowy maja do połowy czerwca.
• Młode, wylęgające się żółwie będą też przenoszone do najbliższych zbiorników. Odbywa się to we wrześniu i październiku.