T łumy gości oblegają wystawę o Wandalach w dolnosaksońskim Bevern, a tymczasem jej autor, prof. Andrzej Kokowski, święci kolejny sukces. Królowa duńska Małgorzata II objęła patronat nad projektem „Mały Humboldt”, realizowanym przez Katedrę Archeologii UMCS.
– Zastanawialiśmy się, jak pomóc kolegom z krajów, których sytuacja ekonomiczna nie pozwala na pełną ekspozycję naukowych dokonań. Doszliśmy do wniosku, że najlepszą formą pomocy będzie publikacja i promocja ich naukowych dokonań w Europie – mówi prof. Andrzej Kokowski.
W ramach projektu „Mały Humboldt” udało się wydać dwa efektowne i naukowo sensacyjne tomy autorstwa Borysa Magomedova, archeologa z Kijowa i Igora Chrapunova, naukowca z Symferopola. Obie książki trafiły już do bibliotek całego świata. Projekt zyskał wysoką ocenę w branży archeologicznej; oprócz podziwu wzbudził zazdrość, zainteresował się nim także prezydent Aleksander Kwaśniewski.
– Początkowo przeznaczyliśmy na realizację projektu swoje honoraria, wsparli nas datkami sponsorzy. W pewnym momencie postanowiłem napisać list do królowej duńskiej Małgorzaty II, która sama z wykształcenia jest archeologiem i zna moją książkę o Gotach. Moją prośbę poparł prezydent Kwaśniewski – wspomina Kokowski.
Królowa zainteresowała się projektem i 28 kwietnia br. podjęła dwie ważne decyzje: Objęła patronat nad lubelskim przedsięwzięciem i zadecydowała o jego stałym finansowym wsparciu z budżetu „Queen Margrethe and Prince Henriks Foundation”.
– To wypadek bez precedensu, gdyż do tej pory skandynawskie fundacje finansowały swoje przedsięwzięcia i badania swoich uczonych. To potwierdza wysoką pozycję, jaką zajmuje w Europie archeologia UMCS. To według mnie jeden z największych sukcesów polskiej archeologii na międzynarodowej arenie – dodaje prof. Kokowski.
A tymczasem w niemieckim Bevern tłumy gości zwiedzają wystawę o Wandalach, która potrwa do 26 października. Sensacyjna ekspozycja pokazana zostanie następnie w Warszawie.