Dziś pierwszy raz zbierze się nowa Rada Miasta, która wybierze swojego przewodniczącego i wiceprzewodniczących. Również dzisiaj zaprzysiężony zostanie prezydent Lublina, który właśnie odwołał dwóch swoich zastępców. Z jednym rozstaje się na chwilę, drugi został zatrudniony w miejskiej spółce.
Kluczowymi stanowiskami podzielą się zwycięzcy, czyli radni z komitetu wyborczego Krzysztofa Zuka, który do 31-osobowej rady wprowadził 19 osób. Ponieważ komitet został zmontowany z przedstawicieli różnych ugrupowań, każde z nich upomniało się po wyborach o wpływ na władzę, czyli o stanowiska.
Na czele rady
Przewodniczącym Rady Miasta ma zostać Jarosław Pakuła (PO). Dziś obsadzone mają być również trzy fotele wiceprzewodniczących. Ani jeden nie przypadnie raczej opozycyjnemu klubowi Prawa i Sprawiedliwości mającemu 12 radnych, czyli o 3 mniej niż w minionej kadencji.
Wszystkie trzy stanowiska wiceprzewodniczących mają być rozdzielone między poszczególne frakcje komitetu Żuka. Jeden fotel weźmie Platforma Obywatelska, drugi obsadzi Wspólny Lublin, trzeci przypadnie Sojuszowi Lewicy Demokratycznej. Mówi się tu o Marcie Wcisło, Marcinie Nowaku i Stanisławie Kierońskim.
Fotela wiceprzewodniczącego zabraknie dla Nowoczesnej, która z listy Żuka wprowadziła do rady tylko jedną osobę: Maję Zaborowską. Na nią czeka stanowisko wiceszefowej prezydenckiego klubu radnych. Szefem klubu ma być radny Michał Krawczyk (PO).
Niepełny skład
Na swoim pierwszym posiedzeniu Rada Miasta będzie obradować w niepełnym składzie. Zamiast 31 osób, ślubowanie złoży tylko 30. Wszystko dlatego, że jedno z miejsc w radzie zdobył Krzysztof Żuk, który kandydował nie tylko na prezydenta, ale także startował do Rady Miasta z pierwszego miejsca na liście w okręgu obejmującym m.in. Kalinowszczyznę. Wybierając fotel prezydenta, Żuk zwolnił miejsce w radzie, które przypadnie Magdalenie Kamińskiej, ale związane z tym procedury jeszcze chwilę potrwają.
Zmiany kadrowe
Prezydent Lublina odwołał dwóch swoich zastępców: Mariusza Banacha zajmującego się oświatą oraz Krzysztofa Komorskiego odpowiedzialnego za kulturę i sport.
Komorski musiał się pożegnać ze stanowiskiem, bo został wybrany do sejmiku województwa (wczoraj złożył ślubowanie), a prawo nie pozwala być jednocześnie radnym i zastępcą prezydenta. Bezrobotnym nie będzie, bo został wybrany do zarządu jednej z podległych prezydentowi spółek: Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji. Zarząd został powiększony do trzech osób.
Nowym zastępcą ds. kultury i sportu ma zostać Beata Stepaniuk-Kuśmierzak, dla której będzie się to wiązało z odejściem z Rady Miasta, gdzie na jej miejsce wejdzie wówczas Piotr Choduń.
Banach rozstaje się ze stanowiskiem zastępcy prezydenta z podobnego powodu: został wybrany do Rady Miasta. – Dostałem prawie 3 tys. głosów i niezmiernie trudno mi tego mandatu nie przyjąć – wyjaśnia Banach, który dzisiaj złoży ślubowanie jako radny. – Myślę, że krótko będę radnym, niedługo złożę ten mandat. Kiedy? To będą raczej tygodnie niż miesiące – mówi samorządowiec, który ma powrócić na stanowisko zastępcy prezydenta ds. oświaty.