Ukazanie się łez na lubelskim Obrazie Matki Bożej Częstochowskiej przyciągnęło do Lublina rzesze pielgrzymów, co spotkało się z brutalną reakcją komunistycznych władz – przypomniał wydarzenia z 1949 r. metropolita lubelski arcybiskup Stanisław Budzik. Dzisiaj 70. rocznica „Cudu lubelskiego”
Święto Najświętszej Maryi Panny Płaczącej upamiętnia wydarzenia z 3 lipca 1949 r.. Tego dnia na obrazie Matki Bożej modlący się w katedrze wierni zauważyli łzy. Wieść o „Cudzie lubelskim” szybko się rozeszła. Do Lublina zaczęli przybywać pielgrzymi. Równie szybko informacja dotarła do komunistycznych władz. Zaczęły się represje i prześladowania.
O tym, że w tym roku mija okrągła rocznica od tych wydarzeń przypomina m.in. wydana nakładem wydawnictwa „Gaudium” książka „Cud. W 1949 roku Lublin stał się Częstochową”.
– Ta solidna i obszernie udokumentowana praca Marioli Błasińskiej przypomina, że mija 70 lat od wydarzeń, które odbiły się szerokim echem w całym kraju – napisał w liście do wiernych arcybiskup Stanisław Budzik.
List metropolity lubelskiego był odczytywany w kościołach. – Ukazanie się łez na lubelskim Obrazie Matki Bożej Częstochowskiej przyciągnęło do Lublina rzesze pielgrzymów, co spotkało się z brutalną reakcją komunistycznych władz.
Metropolita lubelski zaprosił na uroczystą mszę świętą, która zostanie odprawiona w środę, w rocznicę tych wydarzeń w archikatedrze lubelskiej.
– Naszej modlitwie będzie przewodniczył i homilię wygłosi Ksiądz Biskup Marian Rojek, pasterz diecezji zamojsko-lubaczowskiej – zapowiedział arcybiskup Budzik. – Po mszy odbędzie się tradycyjna procesja różańcowa z Obrazem Matki Bożej ulicami miasta.
Metropolita lubelski zapowiedział również X Krajowy Kongres Polskiej Federacji Pueri Cantores z udziałem chórów z Europy Środkowo-Wschodniej. Odbędzie się w czwartek.
Arcybiskup Budzik zachęcał również do wzięcia udziału w Pieszej Pielgrzymce na Jasną Górę i wsparcia funduszu Idę z Tobą. Dzięki wpłatom w pielgrzymce mogą uczestniczyć osoby, których na to nie stać. Obdarowani zanoszą na Jasną Górę intencje ofiarodawców.
Lubelska piesza pielgrzymka wyruszy w drogę do Częstochowy 3 sierpnia.
Objazdy komunikacji miejskiej
3 lipca, w związku z uroczystościami rocznicy „Cudu Lubelskiego” i zamknięciem dla ruchu kołowego ul. Królewskiej oraz ul. Lubartowskiej (na odcinku od ul. Królewskiej do ul. Kowalskiej), związanym z kościelnymi uroczystościami Zarząd Transportu Miejskiego w Lublinie wprowadza objazdy dla komunikacji miejskiej.
* W związku z zamknięciem dla ruchu ul. Królewskiej w godzinach 19-22: 1, 6, 17 w obu kierunkach przejazdu:
… - Zamojska – Bernardyńska – plac Wolności – Narutowicza – Okopowa – Zesłańców Sybiru – Kołłątaja – 3-go Maja – al. Solidarności – al. Tysiąclecia - …; 4 w obu kierunkach przejazdu: … – Al. Racławickie – Krakowskie Przedmieście – 3-go Maja – al. Solidarności – al. Tysiąclecia - …; 23 w kierunku Felin Uniwersytet / Felin Spiessa:… al. Solidarności – al. Tysiąclecia – Unii Lubelskiej – Lubelskiego Lipca 80 - …w kierunku Kupiecka IKEA/Elizówka - giełda: bez zmian; 39 w obu kierunkach przejazdu: … - Narutowicza – Okopowa – Zesłańców Sybiru - Kołłątaja – 3-go Maja – al. Solidarności – al. Tysiąclecia - …; 156, 160 w kierunku Chodźki – szpital:… - 1 Maja – Unii Lubelskiej – Tysiąclecia – Lubartowska - … w kierunku Felina / os. Poręba: … - Lubartowska – Ruska – Unii Lubelskiej – Lubelskiego Lipca 80 - …
* Dodatkowo w związku z zamknięciem dla ruchu ul. Lubartowskiej (od ul. Królewskiej do ul. Kowalskiej) w godzinach 20.30-22: 22 w kierunku Brama Krakowska- zmiana przystanku końcowego:… - Tysiąclecia – Lubartowska – Probostwo 01 a w kierunku Pliczczyna: Probostwo 01 – Lubartowska – Biernackiego – Prusa – Solidarności – Tysiąclecia – …