Tysiąc złotych miesięcznego stypendium będą dostawać z Unii Europejskiej studenci kierunków ścisłych z lubelskich uczelni.
Pierwsze stypendia mają być wypłacone od początku przyszłego roku akademickiego. Wyniosą 300 euro, czyli ok. tysiąca złotych miesięcznie. Na początku ma je otrzymać 1,5 tys. studentów z całego kraju, w kolejnych latach pomoc obejmie 3 tys. osób. Dostaną je studenci z najwyższą średnią, ale też maturzyści z najlepszymi ocenami ze zdawanej na maturze matematyki czy fizyki, którzy zdecydują się na studia na kierunku ścisłym.
O stypendia będzie się można starać na 30 wybranych kierunkach lub specjalnościach - biologicznych, fizycznych, matematycznych, informatycznych oraz inżynieryjno-technicznych i przemysłowych.
- Nie znamy jeszcze dokładnych kierunków studiów, których studenci będą wspierani - zaznacza Agnieszka Gryzik, dyrektor departamentu wdrożeń i innowacji w MNiSW. - Ich wyboru dokonamy na podstawie analizy zapotrzebowania rynku na absolwentów studiów ścisłych. Zostanie ona przeprowadzona w I kwartale 2008 r.
Z dotychczasowych analiz agencji wynika, że w naszym kraju brakuje najwięcej specjalistów z teleinformatyki, fachowców od infrastruktury kolejowej, biotechnologii (takie studia prowadzi lubelski UMCS i Akademia Rolnicza), nanotechnologii (tworzenia struktur o bardzo małych rozmiarach - tym zajmuje się m.in. UMCS), a także inżynierów budownictwa (Politechnika Lubelska).
- Absolwent praktycznie każdego kierunku związanego z budownictwem ma teraz po skończeniu studiów pewną pracę. I pensję rzędu 1,5-2 tys. zł na początek, a za czasem nawet ponad 3 tys. zł - podkreśla Zbigniew Mitura, przewodniczący Lubelskiej Izby Inżynierów Budownictwa. - Bo tych absolwentów po prostu nie ma.
Ministerstwo liczy, że dzięki stypendiom, młodzi ludzie chętniej będą wybierali kierunki ścisłe. - A nie np. humanistyczne, po skończeniu których znalezienie pracy jest naprawdę trudne - mówi prof. Andrzej Wac-Włodarczyk, prorektor PL ds. studenckich. - Mam nadzieję, że stypendia zadziałają na młodych ludzi jak marchewka, dzięki której chętniej będą się uczyli matematyki czy fizyki.