Od poniedziałku będzie można zapisywać dzieci na zajęcia organizowane podczas zimowych ferii które będą od 11 do 24 lutego. Od wczoraj dostępny jest już pełen wykaz zajęć, w większości darmowych. Najmłodsi będą mogli spędzać czas na sportowo, na imprezach kulturalnych, albo nauczyć się czegoś pożytecznego
– To, czego nie ma, to kulig. Kiedyś był w ofercie każdego domu kultury, dzisiaj nikt nie chce podjąć takiego ryzyka – mówi Anna Pajdosz, zastępca dyrektora miejskiego Wydziału Kultury. Powód jest oczywisty: nikt nie ma pewności, że pogoda będzie sprzyjać jeździe na sankach. W zamian będzie można się wybrać na… rower, na deskorolkę, albo pograć w koszykówkę.
W pionie i w bibliotece
– Nowością w tegorocznej ofercie są zajęcia na ściance wspinaczkowej pod okiem doświadczonych instruktorów – zapowiada Iwona Haponiuk, zastępca dyrektora Wydziału Sportu i Turystyki w lubelskim Urzędzie Miasta. Na niecodzienny pomysł wpadła biblioteczna filia przy ul. Sławin, która zaprasza dzieci do… laboratorium kryminalistycznego. Praktycznie przez całe ferie będzie można buszować późnymi popołudniami w Niepublicznej Bibliotece Fantastycznej przy Lwowskiej, która wciąga nie tylko w świat lektur, ale również gier.
Siekanie i wyrabianie
Na chętnych będzie czekać także Regionalne Muzeum Cebularza przy Szewskiej. – Będzie można spróbować swoich sił przy mieleniu ziarna na mąkę i siekaniu cebuli, oczywiście wszystko w bezpiecznych warunkach – zaprasza Anna Drapała, współtwórczyni muzeum. Wśród nowości są lekcje języka migowego dla dzieci i młodzieży przygotowane przez Warsztaty Kultury. – Chcemy, by miasto było dostępne dla osób z niepełnosprawnościami. Trzeba od dziecka uwrażliwiać na te sprawy – wyjaśnia Pajdosz.
Gratisowe chlapanie
Jak zwykle w czasie ferii otwarte będą szkolne pływalnie, darmowe dla uczniów lubelskich szkół za okazaniem legitymacji. – Czynnych basenów będzie siedem – dodaje Haponiuk. Chodzi o pływalnie przy ul. Smyczkowej, Poturzyńskiej, Podzamczu, Radości, Nałkowskich, Bursztynowej i Rzeckiego. Jak zawsze organizowane będą też półkolonie. – Na tydzień możemy zostawić dziecko pod opieką wykwalifikowanych instruktorów. W tym roku jedne z półkolonii będą prowadzone po angielsku – zachęca Haponiuk. Ułatwieniem dla rodziców będą też dyżury wybranych stołówek (patrz poniżej).
Sprawdź program
– To tylko część dostępnych zajęć zapewnianych przez władze miasta, w większości bezpłatnych dla uczestników. – Swoje oferty przygotowały i instytucje kultury, i domy kultury działające przy spółdzielniach mieszkaniowych, które miasto regularnie dofinansowuje, i organizacje pozarządowe – wylicza Pajdosz. Z oferty będzie mogło skorzystać kilka tysięcy dzieci, a zajęcia będą trwały całe ferie. – To czas na rozwijanie pasji, zainteresowań i talentów – podkreśla Beata Stepaniuk-Kuśmierzak, zastępca prezydenta Lublina.
Zapisz się
Zapisy zaczną się w poniedziałek, 28 stycznia i będą prowadzone bezpośrednio u organizatorów zajęć. Ich pełną listę można znaleźć na stronie internetowej zima.lublin.eu.
Dyżurne stołówki
Obiady dla wszystkich chętnych uczniów, (bez względu na to, w której szkole uczą się na co dzień), będą wydawane w stołówkach szkół przy Balladyny, Jagiełły, Podzamczu, Niecałej, Nałkowskich, Kosmowskiej, Krężnickiej, Śliwińskiego, Sławinkowskiej, Radzyńskiej oraz Tumidajskiego. Zainteresowani posiłkami powinni się kontaktować bezpośrednio z tymi szkołami. Dwie inne placówki (przy Rzeckiego i Zuchów) uruchomią kuchnie pod warunkiem, że zgłosi się minimum 50 uczniów zainteresowanych obiadami.
Dzieci z rodzin niezamożnych mogą liczyć na częściowe (gdy dochód netto na osobę nie przekracza 1056 zł) lub pełne dofinansowanie (przy dochodzie 792 zł na osobę) dofinansowanie posiłków na takich samych zasadach jak w macierzystych szkołach. Dla pozostałych uczniów posiłki są pełnopłatne.