Akcje charytatywne to doskonałe żniwo dla oszustów, którzy tylko czekają na odpowiednią okazję. O nasze bezpieczeństwo podczas jutrzejszego finału zadba policja, ale czujność powinien zachować każdy.
Policjanci po raz 33. zaangażują się w nadchodzący finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, która w tym roku gra dla onkologii i hematologii dziecięcej. W przededniu imprezy mundurowi przygotowali garść przydatnych porad.
Porady dla darczyńców Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy
- Każdy z wolontariuszy jest wyposażony w identyfikator, na którym znajduje się imię i nazwisko, numer wolontariusza (ten sam powinien być widoczny na puszce) oraz zdjęcie wolontariusza, dane Sztabu w którym działa wolontariusz, numer zbiórki, hologram potwierdzający oryginalność identyfikatora, pieczątka Fundacji oraz kod QR;
- Zdjęcie musi być wyraźne, a wizerunek osoby na zdjęciu powinien odpowiadać wyglądowi wolontariusza;
- Dodatkowo identyfikator musi mieć „serduszkowe” logo Fundacji Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy;
- Każdy wolontariusz musi nosić swój identyfikator na widocznym miejscu;
- Skarbonka wolontariusza musi być zaplombowana i oklejona banderolami Fundacji WOŚP. Na górze przy otworze do wrzucania pieniędzy powinien znajdować się wyraźnie napisany ten sam numer kwestującego, który widnieje na identyfikatorze;
- Udział w Finale jest dobrowolny, a wolontariusze kwestują na ulicach miast, miasteczek i wsi, nie kwestują chodząc do mieszkań;
- Wybrani wolontariusze w całej Polsce kwestują z terminalami - można ich rozpoznać również po specjalnych białych koszulkach. Oni również wyposażeni są w identyfikator i naklejki w kształcie serca.
Jeżeli zauważymy, że ktoś najprawdopodobniej podszywa się pod wolontariusza i posługuje się podrobionym identyfikatorem, należy to zgłosić na policję. Ostrożność powinniśmy zachować uczestnicząc również w internetowych aukcjach.
– Może to być okazja dla oszustów internetowych, którzy wymyślają coraz to nowsze sposoby, by uzyskać dostęp do naszych danych, które później wykorzystują do kradzieży pieniędzy z kont bankowych. Jednym ze sposobów stosowanych przez cyberoszustów jest rozsyłanie wiadomości SMS z linkiem. W celu uwiarygodnienia swoich działań podszywają się pod banki, firmy kurierskie, portale sprzedażowe, serwisy rozrywkowe czy instytucje, w tym wypadku mogą podszywać się pod WOŚP. W treści wiadomości najczęściej informują użytkowników o konieczności potwierdzenia płatności, dopłaty do przesyłki lub zaktualizowania swoich danych – mówią funkcjonariusze.
Przy płatnościach online korzystajmy tylko z oficjalnych kanałów, stron WOŚP lub partnerów umożliwiających przekazanie bezpośredniej dotacji. Dokładnie sprawdzajmy adres strony internetowej, na której się znajdujemy.
Porady dla wolontariuszy
Zbiórkę pieniędzy należy prowadzić w bezpiecznych miejscach:
- w centrach handlowych, gdzie znajdują się kina i restauracje, w których zatrudnieni są pracownicy ochrony;
- głównych ciągach komunikacyjnych;
- miejscach dobrze oświetlonych;
- miejscach, w których występuje duże natężenie ruchu pieszych;
- miejscach objętych monitoringiem kamer, itp.
Ponadto:
- Nie należy prowadzić zbiórek w miejscach mało uczęszczanych, na źle oświetlonych ulicach, miejscach, które na danym osiedlu uznawane są za mało bezpieczne.
- Należy unikać prowadzenia zbiórek pieniędzy samodzielnie. W grupie jest zawsze bezpieczniej!!! Warto postarać się i zapewnić sobie towarzystwo innych wolontariuszy, a jeżeli to możliwe opiekę osób dorosłych.
- Wolontariusze, którzy nie ukończyli 16-ego roku życia, kwestują pod warunkiem, że towarzyszy im osoba pełnoletnia, której dane zostały wcześniej zgłoszone Szefowi Sztabu.