Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

Wczoraj
18:34

Mniej wiernych, mniej powołań? Jak wygląda sytuacja w Kościele?

Autor: Zdjęcie autora KaNa
(fot. pixabay.com)

Zmiany demograficzne, a może głębokie przemiany światopoglądowe? Jedno jest pewne: w kościołach jest coraz miej wiernych.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Mniej ludzi chodziło do kościoła, choć więcej przystąpiło do Komunii Świętej. Nadal spada liczba małżeństw sakramentalnych i powołań. To wszystko wiemy z Rocznika Statystycznego Kościoła Katolickiego, który co roku prezentuje najnowsze dane dotyczące m.in. naszej religijności.

Dominicantes i communicantes

Wynika z nich, że w 2023 roku wskaźnik dominicantes (osób chodzących w niedzielę do kościoła) wynosił 29,2 proc. (2022 – 29,5 proc., 2021 – 28,3 proc.), a wskaźnik communicantes (przyjmujących komunię): 14,2 proc. (2022 – 13,9 proc., 2021 r. – 12,9 proc.). Najwięcej osób chodziło na msze święte w diecezji rzeszowskiej, tarnowskiej i przemyskiej. Najmniej praktykujących było z kolei w archidiecezji szczecińsko-kamieńskiej i sosnowieckiej. Jak na tym tle wypada Lubelszczyzna?

* w diecezji lubelskiej: wskaźnik dominicantes – 27,35 proc., wskaźnik communicantes – 15,9 proc.

* w diecezji zamojsko-lubaczowskiej: dominicantes – 37,96 proc., wskaźnik communicantes – 21,05 proc.

* w diecezji sandomierskiej: wskaźnik dominicantes – 32,38 proc., wskaźnik communicantes – 14,41 proc.

* w diecezji siedleckiej: wskaźnik dominicantes – 38,63 proc., wskaźnik communicantes – 19,24 proc.

Jeszcze w roku 1980 na msze chodziła ponad połowa Polaków. Dane pokazują również, że mniej z nas korzysta z sakramentów. W porównaniu do ubiegłych lat na Lubelszczyźnie widać wyraźny spadek udzielanych chrztów świętych.

* w diecezji lubelskiej w 2023 roku było ich 7856, czyli o 939 mniej niż w 2022 r. (zaś w porównaniu z 2019 r. to spadek o ponad 3 tys.)

* w diecezji zamojsko-lubaczowskiej udzielono 3154 chrztów, czyli o niemal 700 mniej niż w 2022 r. i o 1,4 tys. mniej niż pięć lat temu

* w diecezji sandomierskiej odnotowano 5891 chrztów, czyli o 285 więcej niż w 2021 r., ale o 421 mniej niż pięć lat temu

* w diecezji siedleckiej ochrzczonych zostało 6180 osób, czyli o 870 mniej niż w 2022 r. i o blisko 2 tys. mniej niż w 2019 r.

Podobna sytuacja dotyczy bierzmowań i ślubów. Dla przykładu, w diecezji lubelskiej zawarto ich o ponad 400 mniej, a w porównaniu do 2019 roku aż o 1,5 tysiąca mniej.

Kryzysy i problemy

Spadki w sakramentach są związane nie tylko z procesami kulturowymi, ale także demograficznymi. Polskie społeczeństwo „zwija się” z powodów demograficznych. Ponadto jesteśmy w trakcie wielkiej przemiany cywilizacyjnej – komentują twórcy raportu.

Lubelscy księża zauważają jednak wyraźny kryzys wiary i praktyk religijnych.

– Zmniejsza się liczba osób uczestniczących w liturgii, a także liczba powołań kapłańskich i zakonnych – komentuje ksiądz dr Tomasz Adamczyk z Instytutu Nauk Socjologicznych KUL. – Samo zjawisko to jednak złożona sprawa.

Jednym z powodów jest dynamiczna zmiana kulturowa i społeczna. W dobie sekularyzacji i globalizacji coraz większy wpływ na życie młodych ludzi mają wartości konsumpcyjne oraz indywidualizm.

Religia, która wymaga zaangażowania, poświęcenia i wspólnotowości, bywa postrzegana jako trudna do pogodzenia z nowoczesnym stylem życia. Innym czynnikiem są wyzwania wewnątrz samego Kościoła. Trudne tematy, takie jak kryzysy moralne, skandale, czy brak adekwatnej komunikacji ze współczesnym światem, powodują, że część osób dystansuje się od Kościoła – mówi ks. Adamczyk.

Obojętni lub krytyczni

Niepokojące dla instytucji Kościoła tendencje zauważa również ojciec dr Adam Juchnowicz, który na co dzień opiekuje się Duszpasterstwem Akademickim.

– Widać, że młodzi ludzie często są obojętni lub krytyczni wobec chrześcijańskiego przesłania. Ich dystans może być wynikiem zarówno globalnych przemian kulturowych, jak i osobistych doświadczeń – mówi. – Taka sytuacja wymaga od duszpasterzy szczególnej cierpliwości, elastyczności i kreatywności.Zależy nam, aby proponowane formy zaangażowania dawały przestrzeń do zadawania trudnych pytań, swobodnego wyrażania wątpliwości, przełamywania uprzedzeń, a przede wszystkim: tworzyły warunki do autentycznego spotkania zarówno z Bogiem, jak i z innymi ludźmi. Obserwujemy, że dziś wiele osób zmaga się z trudnościami w budowaniu głębokich więzi. Rezultatem jest częste poczucie izolacji i samotności. Staramy się odpowiadać na te potrzeby w różnorodny sposób – mówi o. Adam Juchnowicz.

Lekcje religii i studia teologiczne

Problem ludzi młodych z wiarą najlepiej pokazują lekcje religii. Lublin co prawda nie zbiera statystyk na ten temat. Dane gromadzi jednak Instytut Statystki Kościelnej. Jak się okazuje, w diecezji lubelskiej na lekcje religii w ubiegłym roku uczęszczało łącznie 84,4% uczniów.

W stosunku do sytuacji sprzed 5 lat to niemal 10-procentowy spadek. Zaangażowanie w ten przedmiot zależy również od wieku ucznia. Dla przykładu, w Zamościu na lekcje religii w ubiegłym roku szkolnym uczęszczało 92 proc, dzieci z podstawówek, ale już tylko 68 proc. nastolatków ze szkół ponadpodstawowych.

Z innej perspektywy patrzy na sprawę Katolicki Uniwersytet Lubelski na którym od lat działają studia teologiczne; zarówno dla duchownych, jak i osób świeckich.

– Rekrutacja na studia teologiczne dla świeckich utrzymuje się od kilku lat na podobnym poziomie pod względem liczby kandydatów: to zwykle ponad 20 osób w grupie. Warto podkreślić, że z uwagi na wysoki poziom kształcenia (1,2 miejsce w rankingu Perspektyw) maturzyści-kandydaci na studia teologiczne w KUL pochodzą z całej Polski – mówi Monika Stojowska, rzeczniczka uczelni.

W ciągu 5-letniego kształcenia studenci mogą realizować dwie specjalizacje do wyboru: pedagogiczną i biblijną. Studia przygotowują absolwentów do wykonywania zawodu nauczyciela religii, prowadzenia spotkań i duszpasterstw biblijnych, pracy w mediach, czy bycia liderem ruchów i stowarzyszeń katolickich. – Mamy także obsadzony maksymalnie Kurs Biblijny, który organizuje Instytut Nauk Biblijnych KUL – dodaje Stojowska.

Ewangelizacja na Facebooku?

Teologia na KUL jak widać ma się dobrze, statystyka kościelna mówi jednak za siebie. Ksiądz Tomasz Adamczyk zastanawiając się nad działaniami naprawczymi, które Kościół powinien podjąć, wskazuje przede wszystkim wsparcie rodzin, świadectwo wiary, reformę duszpasterstwa, a także dialog z młodzieżą.

Jego zdaniem młodzi ludzie potrzebują przestrzeni, gdzie mogą wyrazić swoje pytania i wątpliwości. Pomóc mogą w tym nowoczesne formy ewangelizacji, a w tym m.in. media społecznościowe. Do nowych potrzeb ewangelizacyjnych próbuje się dopasować Duszpasterstwo Akademickie. Propozycją duchownych są m.in. sesje Q&A (pytania i odpowiedzi) na temat spowiedzi.

– Odpowiadamy na pytania, jak się do niej przygotować, jak robić rachunek sumienia, co uznawać za grzech, a co nie. Zachęcamy również do refleksji nad tym, jak sprawić, by sakrament pojednania był wyzwalającym spotkaniem z miłosiernym Ojcem. Chętni mogą anonimowo przekazywać swoje pytania na kartkach, a my udzielamy odpowiedzi na bieżąco – mówi ojciec Adam Juchnowicz. I jak z nadzieją zauważa: – Niejednokrotnie spotykamy osoby, które po latach nieobecności wracają do Kościoła. Często proszą wtedy o indywidualną rozmowę i spowiedź. Takie chwile, gdy ktoś, mimo trudnych doświadczeń czy zniechęcających sytuacji, ostatecznie odnajduje łaskę wiary i staje się otwarty na sakramenty, są dla mnie wielkim znakiem nadziei.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Ratownicy z bialskiego pogotowia już w niedzielę oddali hołd swojemu koledze

Zabójstwo ratownika z Białej Podlaskiej. Dzisiaj koledzy zrobią głośny gest

Ratownicy z całej Polski oddadzą dzisiaj hołd swojemu koledze, który został śmiertelnie ugodzony nożem przez pijanego pacjenta w Siedlcach. O godzinie 17 zawyją syreny karetek.

Day trading - co to tak naprawdę jest?

Day trading - co to tak naprawdę jest?

Inwestowanie ma różne oblicza. Jedni wolą długo i systematycznie, inni szybko i dynamicznie. Każdy sposób na zarabianie pieniędzy jest oczywiście dobry, o ile jesteśmy dobrze przygotowani, sięgamy po odpowiednie instrumenty i mamy świadomość ryzyka.

Przez 11 lat dawali mandaty na lotnisku. To było bezprawne?

Przez 11 lat dawali mandaty na lotnisku. To było bezprawne?

Czy przez 11 lat policja bezprawnie wlepiała mandaty za złamanie zakazu wjazd (znak B-2) na teren Portu Lotniczego Lublin? Na wniosek pana Witolda, taksówkarza ze Świdnika służby wojewody przeprowadziły audyt organizacji ruchu na lotnisku. Sprawa wyszła na jaw, bo mężczyzna stanął przed sądem za 17 wykroczeń. W najbliższy wtorek odbędzie się kolejna rozprawa w Sądzie Rejonowym w Świdniku.

Wojciech Kamiński (PGE Start Lublin): Kontrolowaliśmy boiskowe wydarzenia

Wojciech Kamiński (PGE Start Lublin): Kontrolowaliśmy boiskowe wydarzenia

W niedzielę PGE Start Lublin pokonał 79:71 Arrivę Polski Cukier Toruń. Oto co do powiedzenia mieli najważniejsi bohaterowie tej rywalizacji.

Jedna ze zniszczonych przez chuliganów tabliczek drogowych

Wandale grasują po mieście. Upodobali sobie jedno osiedle

To trwa już dłuższy czas. Szczególnie często akty wandalizmu zdarzają się na osiedlu Wschód, ale nie tylko tutaj. Władze Janowa Lubelskiego liczą, że z pomocą mieszkańców uda się namierzyć i powstrzymać chuliganów.

Profesor Marek Pietraś o pierwszym tygodniu prezydentury Donalda Trumpa
film

Profesor Marek Pietraś o pierwszym tygodniu prezydentury Donalda Trumpa

Co można powiedzieć po pierwszym tygodniu rządzenia Donalda Trumpa w USA? Czy agresywne zmiany i zwrot polityczny o 180 stopni to nowy światowy trend? Profesor Marek Pietraś z Instytutu Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej wyjaśnia polityczne zmiany zachodzące w Stanach Zjednoczonych i na świecie.

Tężnia solankowa w Wojsławicach w powiecie chełmskim. Ta zamojska ma być bardziej okazała

Kto zbuduje miastu tężnię? Szukają wykonawcy

Nie udało się w zeszłym roku, może w tym projekt zostanie wykonany. Miasto Zamość ogłosiło właśnie przetarg na budowę tężni przy parku. To inwestycja za pieniądze z budżetu obywatelskiego.

Świąteczne drzewka powinny być rozebrane z ozdób i wystawione w okolicach śmietnika

Śmieciarki przyjadą po choinki. Sprawdź harmonogram odbioru

Można pozbyć się ich na własną rękę, np. odwożąc do PSZOK albo poczekać aż po świąteczne drzewka przyjadą śmieciarki. PGK Zamość w tym tygodniu rusza z akcją odbioru choinek.

Chełm zagrał dla WOŚP
DUŻO ZDJĘĆ
galeria

Chełm zagrał dla WOŚP

33. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy w Chełmie już za nami. Atrakcji a przede wszystkim chęci pomagania nie zabrakło również w tym roku. Sprzyjająca pogoda tłumnie przyciągnęła chełmian, którzy otworzyli swoje serca i portfele.

Przed rokiem na prezentacji Motoru w Galerii Olimp pojawiły się tłumy kibiców

Motor w środę zaprasza kibiców do Galerii Olimp na Autografiadę

Kibice Motoru podczas zimowych przygotowań nie mieli okazji, aby zobaczyć w akcji swoich pupili. W środę klub z Lublina zaprasza jednak do Galerii Olimp na spotkanie z drużyną przy okazji „Autografiady”. Będzie można zebrać podpisy piłkarzy oraz zrobić sobie z nimi zdjęcie. Wydarzenie wystartuje o godz. 17.

1,3 promila i kierowca „tira”

1,3 promila i kierowca „tira”

Kierowca ciężarowej Scanii zamiast na rozładunek trafił do policyjnego aresztu. 33-latek z powiatu lubelskiego kierował ciężarówką mając prawie półtora promila alkoholu w organizmie. W Gołębiu zatrzymali go policjanci z puławskiego Wydziału Ruchu Drogowego, po tym jak ktoś zauważył jego niepewną jazdę i zadzwonił na numer 112. Mężczyzna stracił prawo jazdy, czeka go sprawa w sądzie i surowa kara finansowa.

33. finał w Lublinie
galeria

100 mln. zł już na koncie WOŚP

W niedzielę o godz. 20 w Warszawie i innych polskich miastach rozbłysło "Światełko do nieba", które jest kulminacyjnym momentem każdego Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Już wtedy na koncie Orkiestry było już 100 mln. zł. A będzie jeszcze lepiej…

LubJam 2025, czyli 48-godzinny maraton gier w Lublinie

LubJam 2025, czyli 48-godzinny maraton gier w Lublinie

Od piątkowego wieczora do niedzielnego popołudnia w Lubelskiej Akademii WSEI trwał LubJam 2025, wydarzenie, które jest częścią 11. edycji Global Game Jamu. Podobne maratony odbywają się w tym samym czasie w różnych miejscach na świecie.

Karnawałowe szaleństwa w Berecie
foto
galeria

Karnawałowe szaleństwa w Berecie

Jak dziewczyny idą w miasto, to nie ma to tamto. Szaleństwo do rana. Jeśli jesteście ciekawi, co się działo w Berecie, to zapraszamy do obejrzenia naszej fotogalerii.

światełko do nieba w Lublinie
ZDJĘCIA
galeria

Światełko do nieba rozbłysło nad Lublinem!

Nieodłączny element finału WOŚP, czyli światełko do nieba zakończyło wielki finał 33. Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Ogłoszenia

Najnowsze · Promowane
Różne -> Sprzedam

Sprzedam ,,szosę'' Triban

lublin

1 100,00 zł

Budownictwo -> Materiały -> Sprzedam

kurek

ZAMOŚĆ

34,00 zł

Budownictwo -> Materiały -> Sprzedam

rurakom

ZAMOŚĆ

155,00 zł

Budownictwo -> Materiały -> Sprzedam

rurakom

ZAMOŚĆ

165,00 zł

Nieruchomości -> Wynajmę
Do wynajęcia lokal 75 m2  handlowo-usługowy w Puławach

Do wynajęcia lokal 75 m2 handlowo-usługowy w Puławach

Puławy

1 700,00 zł

Komunikaty